Menu

Menu

Zespoły przygotowania powietrza – co należy wiedzieć?

Każdy użytkownik wykorzystujący profesjonalne układy sterowania, których działanie oparte jest o sprężone powietrze (wytwarzane przez sprężarki i kompresory) musi wiedzieć, że konieczne jest przeprowadzenie procesu oczyszczania powietrza. Zanieczyszczenia w nim zawarte mogłyby bowiem poważnie uszkodzić wykorzystywane urządzenia lub przynajmniej zaburzyć ich prawidłowe działanie. W naszym artykule przedstawiamy więc najważniejsze informacje na temat przygotowania powietrza.

zespół przygotowania powietrza

Profesjonalne przygotowanie powietrza to szereg czynności, które muszą zostać przeprowadzone zanim sprężone powietrze będzie wykorzystywane w układach sterowania danego procesu produkcyjnego. To niezwykle ważne, by stosowane medium robocze osiągnęło dobrą jakość – w ten sposób nie narażasz się na zniszczenia w obsługiwanym układzie pneumatycznym. Jak działają zespoły przygotowania powietrza oraz jak przebiega proces przygotowywanie powietrza i po co go wykonywać?

Zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu

Każdy z nas wie, że głównymi składnikami powietrza są azot i tlen. W układach pneumatycznych użytkownicy wykorzystują je w wersji sprężonej – to specyficzny czynnik roboczy, czyli źródło energii dla elementów sterujących i napędowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oprócz mieszaniny pożądanych gazów, w powietrzu pojawiają się również liczne zanieczyszczenia, w tym m.in. znane nam jako smog pyły czy inne cząstki stałe (zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego). Właśnie ze względu na nie konieczne jest wcześniejsze przygotowanie powietrza, czyli proces oczyszczania służący przede wszystkim ochronie elementów w wykorzystujących je urządzeniach.

zespół przygotowania powietrza

Podział zanieczyszczeń powietrza interesujący z punktu widzenia przedsiębiorcy wykorzystującego je w pneumatyce to:

  • zanieczyszczenia występujące w powietrzu naturalnie, które są zasysane przez sprężarki,
  • zanieczyszczenia powstające podczas sprężania pochodzące przede wszystkim z oleju ze sprężarek tłokowych i rdzy.

Należy jednak pamiętać, że zanieczyszczenia mogą różnić się również pod innymi względami. Przede wszystkim mogą mieć zróżnicowany charakter fizyczny. Oprócz powszechnie znanych cząsteczek stałych, wśród których najbardziej znamy pyły, dym, kurz czy pyłki, mogą pojawić się także cząsteczki płynne, m.in. niebezpieczny dla twoich urządzeń kondensat – mieszanina wody i oleju. Gdy którekolwiek z nich przedostają się do układów pneumatycznych, zakłócają ich prawidłową pracę. To właśnie one mogą stać się przyczyną uszkodzenia posiadanych urządzeń.

Na czym polega przygotowanie powietrza?

Jeśli zależy ci na tym, by ilość występujących w powietrzu zanieczyszczeń nie wpłynęła negatywnie na działanie twoich maszyn, musisz zdecydować się na przygotowanie powietrza. Podpowiadamy, na czym polega ten proces i gdzie można go przeprowadzić.

zespół przygotowania powietrza

Profesjonalne przygotowanie powietrza to tak naprawdę proces, który pozwala stworzyć medium robocze o klasie czystości niezagrażającej wykorzystującym go urządzeniom. Dzięki jego przeprowadzeniu przedsiębiorca może być pewny, że wykorzystywany przez niego układ pneumatyczny nie ulegnie zniszczeniu. Na cały proces składają się 4 etapy:

  • filtracja zanieczyszczeń stałych,
  • usuwanie wody (osuszenie),
  • usuwanie oleju czy kondensatu (odolejanie),
  • ustawienie odpowiedniego ciśnienia w instalacji pneumatycznej.

Jeśli wykorzystujesz filtrację przemysłową, przygotowanie powietrza będzie przeprowadzone za kompresorem. Jeśli zaś mówimy o urządzeniach czy maszynach, które są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym, proces odbędzie się w tzw. zespołach przygotowania powietrza, tuż przed maszynami.

zespół przygotowania powietrza

Decydując się na przygotowanie powietrza, zawsze należy pamiętać, by używać sprzętu dostarczanego przez doświadczoną firmę. Skorzystaj z usług przedsiębiorstwa Inter Trade, która zajmuje się audytami pneumatycznymi i oferuje profesjonalne zespoły przygotowania powietrza. Dzięki wiedzy zatrudnionych specjalistów bez trudu znajdziesz rozwiązanie, które pozwoli ci usunąć wszystkie zagrażające zanieczyszczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.