Zbiorniki paliwowe do magazynowania paliw klasy III – rodzaje i zasady użytkowania
Magazynowanie paliw klasy III musi odbywać się w przeznaczonych do tego zbiornikach i w określonych warunkach.
Aby substancje zachowały swoje właściwości, a ich składowanie nie stwarzało niebezpieczeństwa wybuchu, należy przestrzegać rygorystycznych zasad użytkowania pojemników. W jakich zbiornikach należy przechowywać olej napędowy i jak przy tym postępować?
Charakterystyka i rodzaje zbiorników paliwowych
Do magazynowania paliw klasy III, a więc oleju napędowego, ropy naftowej i produktów pochodnych, służą dwupłaszczowe zbiorniki z systemem dystrybucji. Wykonuje się je ze stali lub wysoce wytrzymałego tworzywa sztucznego (polietylenu). Za sprawą specjalnej konstrukcji zapewniają bezpieczne przechowywanie produktów w optymalnych warunkach. Pojemniki są szczelne, wykazują doskonałą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie zmiennych warunków pogodowych. Nawet jeśli dojdzie do pęknięcia w nich którejś z powłok, nie następuje wyciek paliwa.
Zbiorniki paliwowe dostępne są w kilku pojemnościach, zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej. Stacjonarne są dużymi magazynami, które pozwalają zaopatrzyć się w większe dostawy paliw. Mobilne natomiast oferują wygodę i oszczędność czasu – zatankować samochód lub maszynę można w dowolnym miejscu (po paliwo nie trzeba udawać się na stację ani wracać do przedsiębiorstwa/gospodarstwa, żeby uzupełnić bak). Tego typu zbiorniki paliwowe sprawdzą się przede wszystkim w gospodarstwach rolnych i firmach z rozbudowaną flotą transportową.
Zbiorniki stacjonarne przeważnie wyposażone są w licznik ilości wydanego paliwa, co pozwala na bieżąco kontrolować stan magazynowy. Poza tym w droższych, bardziej zaawansowanych modelach pojawiają się moduły GPS, system autoryzacji oraz oprogramowanie do bezprzewodowej transmisji danych. Zbiorniki mobilne z kolei mają profilowane dno ułatwiające załadunek przy pomocy wózka widłowego oraz wbudowaną wewnątrz przegrodę zapobiegającą nadmiernym ruchom paliwa.
Wymogi prawne dotyczące instalacji zbiorników dwupłaszczowych
Instalacja dwupłaszczowych zbiorników na paliwa klasy III o pojemności maks. 5 m3 obostrzona jest następującymi wymogami prawnymi:
- zbiorniki należy instalować na zewnątrz, usadowić je na równym, stabilnym, wypoziomowanym, nieprzepuszczalnym podłożu (można też wykonać podstawę grubości 5 cm) i doprowadzić w to miejsce prąd o mocy 230V;
- magazyny paliw trzeba umieszczać na oczyszczonym terenie (powinno się usunąć z niego wszelkie konstrukcje/przedmioty/zarośla łatwopalne lub uniemożliwiające bezproblemowy dostęp do zbiornika), bez pobliskiego sąsiedztwa obiektów łatwopalnych i nie w otoczeniu budynków;
- przy montażu należy zachować między zbiornikami a obiektami wymagane odstępy: odsunąć je: od drogi publicznej na odległość 3 m, od granic działek na odległość 5 m, od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej na odległość 10 m i od lasu na odległość 20 m; odstępy mogą ulec zmniejszeniu po wykonaniu między zbiornikami a obiektami ściany przeciwpożarowej o min. klasie 120 REI;
- do zbiorników musi prowadzić droga dojazdowa, wokół nich należy zapewnić odpowiednio dużą ilość miejsca do swobodnego zawracania pojazdów, a same magazyny paliw trzeba zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych.
Zasady użytkowania zbiorników paliwowych
Z dwupłaszczowych zbiorników paliwowych zawsze należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie ich do magazynowania innych substancji niż paliwa ciekłe klasy III. Poza tym zaleca się je chronić przed nadmiernym promieniowaniem UV, przegrzewaniem się lub zawilgoceniem. Warto też osłonić je od silnych wiatrów i unikać ich zbyt mocnego zakurzenia.
Korzyści z zastosowania zbiorników:
- pełna kontrola nad stanem magazynowym
- wygoda – paliwo zawsze pod ręką i to w dowolnej ilości
- opłacalność – kupując większe ilości paliwa, można liczyć na niższe stawki u dostawców, a tym samym obniżyć koszty prowadzenia działalności
- oszczędność czasu – brak częstych wizyt na stacjach i lepsza organizacja pracy.
Więcej na temat zbiorników znajdziesz na stronie: petromex.pl/oferta/zbiorniki/
Dodaj komentarz