Menu
 • Menu

  Zagraniczna ekspansja NITRO-CHEMU. Świat zbroi się w Bydgoszczy

  Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. umacniają się na pozycji eksportowego lidera polskiej zbrojeniówki. Produkowane w Bydgoszczy materiały wybuchowe debiutują na kolejnych zagranicznych rynkach.

  NITRO-CHEM

  Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. są największym producentem trotylu w Europie oraz krajowym liderem eksportowym branży zbrojeniowej. Powstające w Bydgoszczy materiały wybuchowe trafiają nie tylko do krajów europejskich, ale również do klientów z Azji czy Stanów Zjednoczonych. Od 2017 roku do USA trafiło ponad 30 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu o wartości ponad 150 mln dol. Współpraca ze stroną amerykańską jest kontynuowana i odbywa się w ramach programu uzbrojenia wojsk lądowych oraz programu bomb serii MK, w którym polski trotyl wykorzystywany jest do produkcji uzbrojenia Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

  Eksportowy lider

  Ostatnie miesiące były okresem dynamicznej, zagranicznej ekspansji NITRO-CHEMU. W 2020 roku produkty bydgoskiej spółki zadebiutowały na nowych rynkach. Do Arabii Saudyjskiej przekazano po raz pierwszy trotyl, do odbiorcy azjatyckiego partię heksogenu, zaś do Republiki Południowej Afryki – oktogen. Zamówienia złożyli także klienci z Portugalii i Wysp Owczych, a współpracą zainteresowani są kolejni partnerzy z takich krajów, jak Egipt i Indie.

  – Stawiamy na rozwój. Konsekwentnie budujemy silną polską markę o międzynarodowym uznaniu. Unowocześniamy bazę technologiczną, aby nasze produkty charakteryzowały się najwyższą jakością, odpowiadającą wielu międzynarodowym normom – mówi Andrzej Łysakowski, prezes zarządu Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A.

  Uzbrojenie dla polskiej armii

  NITRO-CHEM zaopatruje również polską armię w pociski artyleryjskie, czołgowe, moździerzowe, ładunki trotylowe, miny przeciwpancerne czy ćwiczebne granaty łzawiące. Zakład dysponuje szerokim zakresem możliwości elaboracji pocisków przy zastosowaniu trzech metod: ślimakowania, prasowania i zalewania. Bydgoska spółka wytwarza amunicję także w kalibrach zgodnych z wymaganiami NATO.

  Dzięki nowej linii produkcyjnej, uruchomionej w 2019 roku, w halach NITRO-CHEMU powstają bomby MK-82 wykorzystywane przez polskie myśliwce F-16. – Jako spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej aktywnie uczestniczymy w procesie modernizacji naszej armii oraz strategii polonizacji uzbrojenia będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Ściśle współpracujemy z kadrą naukową i uczestniczymy w projektach badawczych, aby oferować innowacyjne produkty dla nowoczesnego wojska – informuje Andrzej Łysakowski.

  Ośrodek badawczo-rozwojowy

  Sukces przyniosły prace nad pierwszym polskim małowrażliwym materiałem K-43. We wrześniu 2019 roku pocisk wypełniony środkiem skutecznie minimalizującym ryzyko niezamierzonej detonacji otrzymał branżową nagrodę „Defender”. Materiał małowrażliwy wykorzystywany jest obecnie do elaboracji prototypów amunicji dla moździerzy samobieżnych M120 Rak.

  Technologia wytwarzania kompozycji K-43 jest efektem badań rozwojowych prowadzonych przez spółkę NITRO-CHEM we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, a także unikalnych testów wykonanych zgodnie z normami NATO przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

  Rynek cywilny

  Część materiałów wybuchowych wytwarzanych przez NITRO-CHEM sprzedawana jest odbiorcom cywilnym z branży górniczej, budowlanej czy inżynieryjnej. Na bazie materiałów wybuchowych, takich jak TNT, RDX, HMX oraz ich kompozycji wytwarzane są ładunki kumulacyjne i burzące, a także środki o bardzo różnych gramaturach.

  Bydgoska spółka dysponuje także linią do produkcji folii z tworzyw sztucznych, na której można produkować folie polipropylenowe cPP, poliestrowe PET i biodegradowalne PLA, stosowane w branży opakowaniowej i spożywczej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.