Menu

Menu

Zadbaj o przyszłość finansową – plusy długoterminowego oszczędzania

oszczędzaniePolacy wreszcie dojrzali do systematycznego oszczędzania. Aż 45% rodaków deklaruje posiadanie oszczędności odpowiadających trzykrotności miesięcznych pensji, co stanowi dość dobrą poduszkę finansową. Chociaż wiele osób decyduje się na lokowanie środków na kontach oszczędnościowych, dobrym rozwiązaniem są lokaty długoterminowe.

Lokaty długoterminowe to produkty bankowe, dzięki którym można finansowo zabezpieczyć swoją przyszłość. Na taką formę oszczędzania decyduje się niemal 30% Polaków.

Poznaj korzyści wynikające z oszczędzania długoterminowego

  1. Oszczędzanie z gwarancją kapitału

Lokaty długoterminowe dają możliwość pomnażania zysków bez żadnego ryzyka. Nie trzeba obawiać się utraty kapitału – jego ochroną zajmuje się Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Jest to instytucja wypłacająca posiadaczowi lokaty środki w razie niewypłacalności konkretnego banku. Maksymalna kwota gwarantowana to 100 000 euro.

2. Pewny zysk

Lokaty długoterminowe jak np. lokaty standardowe na 12 miesięcy oferowane przez Toyota Bank dają pewny zysk. Wybierając produkt ze stałym oprocentowaniem przez cały okres trwania umowy, już przed złożeniem depozytu można oszacować wysokość wypracowanych odsetek. Zostaną one wypłacone w całości (pomniejszone jednak o tzw. podatek Belki), jeśli nie dojdzie do zerwania lokaty.

3. Możliwość skorzystania ze środków, gdy będą faktycznie potrzebne

Oszczędzanie krótkoterminowe daje szybki dostęp do dodatkowych środków – w efekcie wiele osób wydaje je bez ważniejszego powodu. Tymczasem kapitał „zamrożony” na lokacie długoterminowej oznacza możliwość zachowania środków i wykorzystania ich wówczas, gdy rzeczywiście zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu można dysponować oszczędnościami w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych czy chęci inwestycji w nieruchomość, itp.

Lokaty długoterminowe pozwalają więc uchronić oszczędności przed niepotrzebnymi wydatkami.

4. Możliwość odroczenia płatności tzw. podatku Belki

Na wszystkie produkty oszczędnościowe i inwestycyjne nakładany jest podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki wynoszący 18%. Jest on pobierany na koniec trwania umowy, w efekcie czego przy lokacie długoterminowej można odroczyć jego płatność.

5.Możliwość skorzystania z tzw. procentu składanego

Lokaty długoterminowe z kapitalizacją odsetek krótszą niż koniec lokaty to możliwość skorzystania z mechanizmu tzw. procentu składanego. Oznacza to wypracowywanie odsetek od odsetek, co dodatkowo pozwala pomnożyć zyski.

Oszczędzanie długoterminowe to rozwiązanie, dzięki któremu można zabezpieczyć finansowo przyszłość swoją i swojej rodziny. Powinno stanowić jeden z elementów dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, dając poczucie bezpieczeństwa kapitału oraz przynosząc pewny zysk.

Jedna odpowiedź do “Zadbaj o przyszłość finansową – plusy długoterminowego oszczędzania”

  1. Łukasz pisze:

    Ciekawy artykuł najmocniejszy z tego wszystkiego jest procent składany im dłużej oszczędzamy np:. na lokatach ty bardziej odczujemy moc procentu składanego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.