Właściwości prozdrowotne medycznej marihuany – co musisz wiedzieć?
W Polsce, słowo „marihuana” często kojarzy się z nielegalnym narkotykiem, który może mieć wątpliwy skład i pochodzić z niepewnych źródeł. Niemniej jednak istnieje legalna odmiana marihuany, która jest wykorzystywana w celach leczniczych. Warto poznać zasady jej stosowania oraz korzyści, jakie może przynieść. Podpowiadamy także, w jakich schorzeniach stosowanie marihuany leczniczej może przynieść najlepsze efekty.
Marihuana na receptę a czarnorynkowa
Marihuana stosowana rekreacyjnie w Polsce jest nielegalna i nie można jej nabywać ani używać zgodnie z prawem. Jednakże istnieje medyczna odmiana marihuany, dostępna w aptekach, która jest całkowicie legalna, pod warunkiem otrzymania na nią recepty od lekarza. To zupełnie inny produkt niż ten, który można znaleźć na czarnym rynku.
Medyczna marihuana ma kontrolowane, znane i legalne pochodzenie, jest uprawiana w ścisłym nadzorze i podlega rygorystycznym testom jakości. Dzięki temu każda partia ma identyczny skład i jakość, co zapewnia powtarzalność oraz przewidywalność jej działania na organizm. Dodatkowo medyczna marihuana jest wolna od potencjalnie szkodliwych substancji, które często znajdują się w nielegalnym suszu. Aby ją nabyć i używać legalnie, konieczna jest recepta wystawiona przez lekarza. Tę jednak mogą uzyskać jedynie pacjenci, u których występują wyraźne wskazania medyczne.
Czy każdy lekarz może wystawić receptę na medyczną marihuanę?
W Polsce medyczną marihuanę można nabyć tylko na podstawie recepty lekarskiej. Można ją otrzymać podczas tradycyjnej wizyty w stacjonarnym gabinecie lub za pośrednictwem internetu. Lekarze z różnych placówek medycznych, w tym tych działających online, mogą przepisywać marihuanę na receptę. Warto do tego skorzystać z placówki medycznej takiej jak: https://zielonytemat.pl/. Odpowiedzią na pytanie gdzie kupić marihuanę przepisaną przez Internet, jest każda apteka, która legalnie sprzedaje produkty konopne. Należy jednak pamiętać, że cena medycznej marihuany nie podlega refundacji i jej zakup trzeba w całości sfinansować z własnej kieszeni.
Recepta na medyczną marihuanę nie może być wystawiona dla każdego pacjenta, który prosi o nią lekarza, nawet jeśli korzysta się z płatnych konsultacji prywatnych. Pacjent musi przejść jednak proces kwalifikacji do terapii konopnej. Nie każdy powinien stosować konopie lecznicze. Lekarz ocenia, czy medyczna marihuana jest odpowiednia i bezpieczna dla danego pacjenta. Najczęściej terapię konopną przepisuje się osobom, u których tradycyjne metody leczenia okazały się nieskuteczne lub wywoływały silne skutki uboczne.
Właściwości prozdrowotne medycznej marihuany
Wpływ medycznej marihuany na zdrowie wciąż jest badany, ponieważ kannabinoidy zawarte w niej oddziałują na receptory endokannabinoidowe w całym organizmie. W wyniku tego mechanizmu medyczna marihuana wykazuje wiele pozytywnych właściwości, takich jak:
- działanie przeciwbólowe,
- przeciwwymiotne,
- przeciwzapalne,
- poprawa apetytu oraz regulacja pracy układu immunologicznego,
- działanie przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe,
- a także wiele innych właściwości cenionych w medycynie alternatywnej.
Działanie medycznej marihuany zależy od dawki oraz proporcji THC i CBD, dlatego to lekarz podejmuje decyzję o rodzaju marihuany i ustala odpowiednie dawkowanie. Istotne jest również monitorowanie przebiegu terapii przez lekarza oraz prawidłowe, zgodne z zaleceniami stosowanie produktu przez pacjenta.
Medyczna marihuana w Polsce jest dostępna na receptę i może przynosić korzyści pacjentom cierpiącym na różne schorzenia. Jeśli stosowana jest zgodnie z zaleceniami lekarza, może stanowić ważny element terapii wielu chorób, zapewniając ulgę i poprawę jakości życia. Jednak zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii marihuaną, aby zapewnić jej bezpieczne i skuteczne stosowanie.
Dodaj komentarz