Menu

Menu

Wkręty dociskowe – co warto wiedzieć przed zakupem

Wkręty dociskowe to elementy wykorzystywane w rozmaitych konstrukcjach i urządzeniach. Występują w różnych wariantach, różniących się między innymi rodzajem zastosowanego gniazda. Przeglądając dostępne wkręty warto wybrać te, które zostały opatrzone specjalnymi oznaczeniami PN lub DIN. Gwarantują one wysoką jakość tych elementów oraz wytrzymałość nawet na najcięższe oddziaływania. Poniżej podpowiadamy – gdzie i kiedy stosuje się wkręty dociskowe, jakie ich rodzaje znajdziemy oraz jak rozpoznać te wysokiej jakości.

wkręty dociskowe

Wkręty dociskowe – przeznaczenie i wykorzystanie

Wkręty dociskowe to elementy znajdujące zastosowanie w rozmaitych sytuacjach. Przede wszystkim – korzysta się z nich w szeroko pojętej branży budowlanej, montażowej oraz remontowej. Najczęściej, znajdują się w wyposażeniu specjalistycznych firm świadczących rozmaite usługi, niekiedy także korzystają z nich prywatni odbiorcy. Ponadto, znajdują zastosowanie w konstrukcji niektórych maszyn i urządzeń, a także w wybranych instalacjach.

Wkręty dociskowe są wykorzystywane przede wszystkim w różnego typu specjalistycznych pracach, w których koniecznie jest zastosowanie osprzętu wysokiej klasy, wytrzymałego oraz odpornego na oddziaływania fizyczne. Zwłaszcza, gdy dana konstrukcja lub urządzenie będą używane codziennie, a przez to – będą podlegać regularnej eksploatacji, oddziaływaniu czynników zewnętrznych i/lub znacznych obciążeń.

Wkręty dociskowe wysokiej klasy – czyli jakie?

Wkręty dociskowe powinny być szczególnie wytrzymałe. Dlatego warto wybierać te, które zostały pokryte specjalną warstwą zabezpieczającego ocynku. Do wyboru mamy albo ocynkowanie ogniowe, albo galwaniczne. Niezależnie, po jaki rodzaj wkrętów dociskowych ocynkowanych sięgniemy, możemy spodziewać się po nich wysokiej odporności na silne oddziaływania oraz eksploatację.

Warstwa ocynku stanowi zabezpieczenie przed postępującym starzeniem się materiału, a zwłaszcza niepożądanymi reakcjami, które mogłyby naruszyć jego strukturę. Mowa między innymi o rdzewieniu powierzchni, do której dochodzi na skutek oddziaływania opadów atmosferycznych lub obecnej w powietrzu wilgoci. Wówczas, warstwa ocynku stanowi zabezpieczenie hamujące tego typu procesy.

Warto również zwrócić uwagę na obecność wspomnianych oznaczeń PN lub DIN. Szczególnie to drugie często występuje. Stanowi ono gwarancję wysokiej klasy produktów, które odznaczają się najwyższą wytrzymałością oraz najdłuższą żywotnością.

Rodzaje dostępnych wkrętów dociskowych

Wśród dostępnych wkrętów dociskowych znajdziemy kilka najczęściej stosowanych rodzajów. Są to między innymi wkręty z określonym typem zakończenia: ściętym, stożkowym, czopem walcowym, płaskim lub wyposażonym we wgłębienie. Ponadto, wkręty mogą różnić się zastosowanymi w produkcji materiałami. Do najczęściej wykorzystywanych należą różnego typu stopy stali i/lub mosiądzu.

Ponadto, rozróżnić należy wkręty występujące w wersji z pokryciem lub bez pokrycia. Pręty wyposażone w pokrycie – jak wspomniana warstwa ocynku – zabezpieczają przed wystąpieniem korozji.

Dostępne rodzaje wkrętów różnią się również rozmiarami fizycznymi, takimi jak długość lub średnica. Dlatego przeglądając dostępne wkręty warto upewnić się, czy ich rozmiar odpowiada naszym potrzebom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.