Menu

Menu

Teownik – kluczowy element wzmacniający konstrukcji stalowych

Teowniki stalowe, zwane potocznie prętami płaskimi profilowanymi są uzyskiwane są na drodze przeróbki plastycznej wyrobów odlewanych w procesie metalurgicznym. Podstawowym budulcem tego przetworzonego stopu staliwnego jest żelaza i węgiel wraz z innymi śladowymi pierwiastkami. Z wyrobów spłaszczanych można uzyskiwać różne profile przydatne do zastosowań w budownictwie oraz dziedzinie budowy maszyn. Prześledźmy najważniejsze warianty w aspekcie kluczowych elementów wzmacniających konstrukcje stalowe!

Teownik

Możliwe warianty teowników stalowych

Teowniki stalowe to przerobione plastycznie wyroby odlewane, które występują w różnych wariantach. Różnicują się od zastosowanego materiału, wymiarów i sposobu produkcji. Prześledźmy niektóre kategorie.

Warianty teowników pod względem zastosowanego materiału

  • stal konstrukcyjna – stanowi jeden z najbardziej popularnych materiałów na teowniki stalowe, która cechuje się wysoką wytrzymałością doraźną, zmęczeniową oraz odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • stal nierdzewna – bardzo mocno odporna na korozję, dzięki czemu może być powszechnie stosowana w zewnętrznych warunkach,
  • stal ocynkowana – najczęściej jest to rodzaj stali konstrukcyjnej pokryta warstwą ochrony cynkowej, co chroni przed korozją w bardzo ekstremalnych warunkach pogodowych.

Warianty teowników pod względem wymiarów

Stosowane obecnie teowniki stalowe są dostępne w różnych wymiarach. Powszechnie stosuje się szerokość, wysokość oraz grubość. Szerokość stanowi odległość między wewnętrznymi krawędziami ramion. Wysokość teownika to odległość między górną i dolną krawędzią ramion.

Grubość teownika to szerokość jego ramion, choć tutaj wszystko zależy od jego profilu. Teownik trapezowy posiada najczęściej inną grubość ramion poziomych oraz poprzecznych, co jest szczególnie istotne w przypadku specyficznych zastosowaniach konstrukcyjnych.

Warianty teowników pod względem technologii wykonania

  • walcowane na gorąco – jedna z najpopularniejszych metod produkcji teowników poprzez walcowanie podgrzanej stali; następuje tutaj ujednorodnienie struktury materiały w pełnej objętości (przykładem może być tutaj dość powszechne zastosowanie teownika stalowego 20x20x3),
  • przeciągane na zimno – metoda ta skutkuje powstaniem teowników o bardzo gładkiej i twardej powierzchni oraz nieco mniejszej elastyczności,
  • spawane dwóch lub więcej elementów stalowych.

Teownik wzmacniający konstrukcję

Wyroby teowe najczęściej służą do budowy oraz wzmacniania wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych i maszynowych. Ich celem jest przede wszystkim:

  • zwiększenia wytrzymałości konstrukcji na obciążenia, takich jak ciężary, siły wiatru i siły sejsmiczne;
  • zwiększenia sztywności konstrukcji, dzięki czemu będzie ona mniej podatna na odkształcenia;
  • zwiększenia stabilności konstrukcji, dzięki czemu jest ona mniej podatna na przechylenia, pękanie oraz drgania.

W związku z powyższym teowniki stalowe są szeroko stosowane do wzmacniania konstrukcji stalowych, takich jak wieżowce, mosty czy żurawie. Dość powszechne jest ich wykorzystanie w konstrukcjach drewnianych, takich jak schody i dachy.

W przypadku projektów budowlanych z udziałem betonu służą do wzmacniania fundamentów oraz ścian. Dużo przykładów uniwersalnego użytkowania teowników prezentuje firma Moris.

Sposób zamówienia teowników wzmacniających konstrukcję

W celu zamówienia teowników stalowych należy skontaktować się z dostawcą tych materiałów i wstępnie określić wymagania w zakresie dostawy. Obecnie nowoczesne hurtownie stali oferują różne możliwości zamówienia tych materiałów. Tradycyjną formą jest kontakt telefoniczny lub mailowy oraz określenie indywidualnych wymagań.

Nowoczesne rozwiązania to zastosowanie profesjonalnych platform e-Commerce, dzięki którym bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć, można zamówić właściwy profil teownika stalowego, określić jego wymiar oraz gatunek stali.

Płatność za takie usługi jest również zróżnicowana. Najbardziej powszechną formą jest pokrycie należności on-line za pomocą usług elektronicznych. To dogodna usługa, która do minimum sprowadza wszelkiego rodzaju formalności związane z zakupem teowników stalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.