Menu

Menu

Taryfa G11 z gwarancją stałej ceny za prąd – kiedy warto ją wybrać?

taryfa G11Dostawcy energii coraz częściej kuszą nas ofertami energetycznymi z gwarancją stałej ceny. G11 to domyślna taryfa dedykowana dla gospodarstw domowych, oferująca nam stałą cenę kWh w ciągu trwania całego dnia.

Wybór takiej taryfy teoretycznie powinien być dla nas bardzo korzystny, ale czy zawsze takie rozwiązanie się sprawdza?

Czym charakteryzuje się taryfa jednostrefowa G11 i czy faktycznie sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym, o tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Taryfa G11 – co warto o niej wiedzieć?

Taryfa G11 to uniwersalna, najczęściej wybierana taryfa dla standardowego odbiorcy prądu w gospodarstwie domowym. To, co wyróżnia tą ofertę to stała cena energii elektrycznej za wszystkie dni i wszystkie godziny w ciągu doby, jest to tzw. rozliczenie jednostrefowe. W taryfie dla standardowego odbiorcy prądu w gospodarstwie domowym nie ma podziału na godziny, w których obowiązuje np. niższa lub wyższa stawka za kWh. Cena energii elektrycznej jest stała, nie podlega zmniejszeniu czy zwiększeniu, dlatego bez znaczenia jest czy zużywamy prąd w dzień, południe czy w nocy. Taryfę G11 posiada zdecydowana większość gospodarstw domowych, gdzie korzysta się z energii elektrycznej od rana do nocy.

Jak rozumieć skrót G11?

  • Litera,,G” oznacza, że jest to taryfa dedykowana dla domu, odnosi się do gospodarstwa domowego.
  • Pierwsza „1-ka” to oznaczenie, które sugeruje, że taryfa przeznaczona jest dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kW. Dotyczy to praktycznie wszystkich gospodarstw domowych w Polsce i Europie.
  • Druga „1-ka” oznacza, że jest to taryfa jednostrefowa. W ramach, której cena kilowatogodziny (kWh) jest jedna przez całą dobę. Dzięki temu taryfa może być najprostsza dla Ciebie ze względu na łatwość używania i rozumienia jej zasad. Przeciwieństwem taryfy jednostrefowej są taryfy dwustrefowe, jak np. G12

Dla kogo polecana jest taryfa G11?

taryfa G11

Odbiorcy grupy G to kupujący energię elektryczną w celu zużycia jej w gospodarstwie domowym lub w lokalach mających charakter zbiorowego zamieszkania. Korzystają z niej podmioty podpięte do sieci niskiego napięcia np. internaty, plebanie, koszary wojskowe, domy opieki społecznej, hospicja czy domy dziecka.

Jeśli przez cały dzień do późnych godzin nocnych nasze sprzęty domowe, jak zmywarka, pralka czy komputer działają na pełnych obrotach, wybór taryfy jednostrefowej będzie zasadny. Wybierając taryfę nie musimy się, więc martwić się, kiedy mamy włączyć pranie czy zmywarkę, korzystamy z urządzeń elektrycznych kiedy i jak nam się podoba. Jeśli w naszym domu panuje luźny styl życia, a domowe obowiązki nie są planowane na konkretną porę, warto zdecydować się na taryfę G11. Za ten luksus zapłacimy przeważnie trochę więcej, niż w taryfie, która ustala tańsze godziny za prąd według pory dnia. Jeżeli kłopotem będzie dla nas dopasowanie ustalonego trybu życia i korzystanie ze sprzętów w wyznaczonych godzinach, warto wybrać właśnie wtedy taryfę G11.

Oferta nie jest polecana dla rodzin, które chcą wykorzystywać energię do celów grzewczych. Jak wiadomo najzimniej w naszych mieszkaniach i domach jest w nocy i to właśnie wtedy zależy nam najbardziej na ogrzewaniu. Korzystając z G11 przy ogrzewaniu mieszkania bez wątpienia zapłacimy znacznie wyższe rachunki. W takim przypadku warto zastanowić się nad zmianą taryfy np. na G12, gdzie otrzymamy niższe ceny za prąd w porze nocnej.

Jaki okres umowy wybrać?

Podejmując decyzję o wyborze oferty z gwarancją stałej ceny, musimy wiedzieć że wiąże się to z koniecznością podpisania umowy terminowej. Jej rozwiązanie przed zakończeniem okresu umownego wiąże nas z koniecznością zapłaty kary umownej. Z reguły możliwy jest tylko jeden wariant czasowy okresu umownego, którego długość nie przekracza dwóch lat. Zdarza się, że do wyboru mamy dwa warianty czasowe.

Wybierając dłuższy okres gwarancji, musimy liczyć się, że w momencie zakupu i wyboru tej taryfy, zapłacimy nieco wyższą stawkę, a ewentualne oszczędności pojawią się dopiero po wejściu w życie odświeżonej wersji cennika – z wyższymi stawkami.

Artykuł powstał w oparciu o ofertę inogy – G11 – Najprostsza dla Ciebie https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dla-ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.