Menu

Menu

Szybkozłączka do wody – jak działa? Jak podłączyć?

Korzystanie z nowoczesnych systemów filtracji wymaga odpowiedniego podłączenia wszystkich przewodów. W niektórych przypadkach istnieje konieczność skorzystania z szybkozłączek, czyli akcesoriów o szerokim zastosowaniu, które wyróżniają się szybkością podpinania, a także zróżnicowanymi funkcjami. Jak podłączyć szybkozłączkę? Jak używać oraz jak działają?

szybkozłączka do wody

Szybkozłączka do wody

Szybkozłączka, jak wskazuje sama jej nazwa, jest akcesorium służącym do podłączenia różnych przewodów w instalacji wodnej w szybkim tempie, a więc bez konieczności stosowania narzędzi czy nakrętek. Omawiany termin jest dość ogólny i nazywa się nim takie elementy, jak kolanka, trójniki, prostki czy regulatory ciśnienia. Są one szczególnie przydatne w przypadku stosowania różnego rodzaju filtrów, na przykład kuchennych czy systemów odwróconej osmozy.

Jak działa szybkozłączka do wody?

Wszystko zależy od konkretnej szybkozłączki do wody. Działanie jest zależne od rodzaju i przeznaczenia akcesorium. W większości przypadków są to części stosowane przy łączeniu poszczególnych elementów systemów filtracyjnych oraz różnego typu przewodów elastycznych. Co więcej, różnorodność produktów na rynku pozwala znaleźć skuteczne rozwiązania na przykład na redukcję przewodu (np. szybkozłączka  ¼’’ do ⅜’’). Trójniki natomiast umożliwiają przepływ wody z jednego źródła w dwa kolejne kanały. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są regulatory ciśnienia, czyli szybkozłączki, których działanie ma na celu ograniczenie i stabilizację przepływu do określonej wartości. Akcesoria tego rodzaju są przydatne dla osób, które posiadają instalacje, w których występują skoki ciśnienia lub jest ono domyślnie za wysokie. Sprawdzają się też w przypadku systemów filtracyjnych podnoszących ciśnienie.

Szybkozłączka do wody – jak podłączyć?

Nie wiesz, jak podłączyć szybkozłączkę? Wiele zależy od konkretnego modelu, jednak w każdym przypadku powinna być to czynność bardzo prosta – takie jest bowiem założenie opisywanych akcesoriów.

Istnieje kilka typów podłączeń produktów mogących zostać określanych terminem szybkozłączka. Jak podłączyć te akcesoria? Najczęściej spotyka się modele, do których wsuwa się przewód oraz blokuje odpowiednio dla konkretnego mechanizmu. Warto wyróżnić szybkozłączki z klipsem oraz bez.

Szybkozłączka do wody z klipsem jest elementem, w który wsuwa się przewód. Żeby go zablokować, należy najpierw zdjąć charakterystyczny klips, umieścić wspomniany przewód w akcesorium (przesuwając go do oporu), a następnie ponownie nałożyć klips – jest on dodatkowym zabezpieczeniem przed niechcianym wysunięciem. Odpięcie przebiega odrobinę inaczej, ponieważ nie wystarczy zdjąć klipsu. Należy też wcisnąć element blokujący, znajdujący się bezpośrednio przy wejściu do szybkozłączki.

Jak podłącza się bezklipsowe szybkozłączki? Jak ich używać? Jest to jeszcze prostsza czynność. Co więcej, brak stosowania klipsu zapobiega ewentualnemu zgubieniu tego elementu, co mogłoby zmniejszyć bezpieczeństwo funkcjonowania posiadanego systemu filtracji. Żeby podpiąć przewód, wystarczy go wsunąć do oporu – to wszystko! Odłączanie również jest łatwe, ponieważ odblokowanie polega na wciśnięciu tulei (np. palcem lub kluczem).

Szybkozłączka do wody – na co zwracać uwagę?

Najważniejszym aspektem stosowania szybkozłączek jest przede wszystkim wybranie odpowiedniego modelu. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj i rozmiar gwintu, ponieważ mogą się różnić. Warto także wybierać modele wykonane ze sprawdzonych materiałów, ponieważ ten parametr wpływa na żywotność akcesorium.

Jeżeli szukasz profesjonalnych szybkozłączek do wody, to w ofercie sklep.osmoza.pl znajdziesz wiele przydatnych produktów tego rodzaju, które są przystosowane do połączeń przewodów z systemami filtracyjnymi. Akcesoria znajdujące się w asortymencie sklepu wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz różnorodnością, dlatego na pewno uda Ci się znaleźć odpowiedni model.

Jedna odpowiedź do “Szybkozłączka do wody – jak działa? Jak podłączyć?”

  1. Grzegorz B. pisze:

    Super, ja swój filtr razem z tymi węzykami i złączkami kupowałem na ultrafiltracja.pl
    Rzeczywiście samodzielny montaż był prosty, a dodatkowo filtr przepływowy, więc dodatkowo uproszczony montaż pod zlewem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.