Menu

Menu

Sztuczna inteligencja w rolnictwie – mnóstwo pytań, ale mało odpowiedzi

Komisja Europejska ma ambitne plany dotyczące modernizacji rolnictwa. Z inicjatywy Cogeca odbyło się Forum Biznesu pt: „Sztuczna inteligencja w systemach rolno-spożywczych: Zmiana podejścia do zrównoważonych modeli biznesowych”. Czy sztuczna inteligencja w rolnictwie faktycznie może się sprawdzić?

Sztuczna inteligencja w rolnictwie

Sztuczna inteligencja w rolnictwie a Zielony Ład

Projekt Europejskiego Zielonego Ładu zakłada między innymi szeroki zakres zmian w rolnictwie. W ten sposób Komisja Europejska chciałaby doprowadzić do zrównoważonej produkcji rolnej. Sztuczna inteligencja w rolnictwie mogłaby pomóc rolnikom, oferując informacje dotyczące gleby, temperatury, wilgotności, sprzętu rolniczego, zwierząt hodowlanych, nawozów i upraw. W efekcie mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której rolnicy ograniczyliby użycie środków, które szkodzą środowisku.

Komisja Europejska jest świadoma tego, że sztuczna inteligencja w rolnictwie będzie kosztowna. Według zakładanych planów sektor ten ma rozwijać się każdego roku o 25 procent między rokiem 2020 a 2026. Z jednego miliarda dolarów w roku 2020 do 4 miliardów w roku 2026. Celem jest wspieranie rolnictwa, które „będzie nastawione na misję”, czyli walkę o klimat.

Cogeca zauważa, że Europa odstaje od Stanów Zjednoczonych pod względem inwestowania w rozwój technologiczny w rolnictwie. Niebawem nasz kontynent mogą wyprzedzić również kraje Azji czy Pacyfiku. Dlatego ważne jest podjęcie stosownych działań, aby europejscy rolnicy nie stracili na konkurencyjności.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie dalej rodzi wiele pytań

Choć wiemy, że rolnictwo potrzebuje technologicznego rozwoju, w dalszym ciągu wiele pytań rodzi sama idea Europejskiego Zielonego Ładu. Choć Komisja Europejska nie dzieli się swoimi analizami, warto zapoznać się z badaniami amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Zdaniem ekspertów ze Stanów Zjednoczonych produkcja europejskiego rolnictwa może spaść nawet o 16 procent. To jeden z prawdopodobnych rezultatów wprowadzanej polityki klimatycznej.

Na zeszłorocznym spotkaniu z Copa-Cogeca komisarz Frans Timmermans pytany o te dane obruszył się i stwierdził, że USDA popełnia kardynalny błąd w swoich obliczeniach, gdyż nie zakłada stosowania w Unii Europejskiej innowacyjnych technologii produkcji rolnej – mówi Witold Boguta prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Komisja Europejska liczy więc na to, że sztuczna inteligencja w rolnictwie pozwoli przeciwdziałać zakładanemu spadkowi produkcji. Rolnicy obawiają się jednak tego, że na nowoczesny sprzęt, który faktycznie pozwoli na obniżenie nakładów pracy ludzkiej będą mogły pozwolić sobie wyłącznie najbogatsze gospodarstwa. Może więc dojść do sytuacji, w której mali i średni przedsiębiorcy rolni zostaną zmarginalizowani.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie tematem Forum Biznesu

Podczas Forum Biznesu wyjaśniano, że innowacje technologiczne są niezbędne. O ile jednak poprzednie rewolucje w rolnictwie miały na celu zwiększenie produkcji oraz usprawnienie pracy rolników, o tyle teraz głównym celem jest modernizacja rolnictwa w stronę proekologiczną.

Max Lemke z Komisji Europejskiej przyznał, że sztuczna inteligencja w rolnictwie może wiązać się z dużymi kosztami, do tego pojawiają się także inne problemy. Jednym z nich jest brak technologii 5G, niekompatybilność programów czy mała wiedza rolników w dziedzinie cyfryzacji.

Wiemy, że Komisja Europejska jest zdecydowana na dalsze wdrażanie koncepcji Zielonego Ładu. Jak jednak tłumaczą eksperci oraz sami rolnicy, dla wielu gospodarstw rolnych może okazać się on ogromnych rozmiarów problemem. Wątpliwości budzi przede wszystkim fakt mało precyzyjnych haseł, których używają unijni dygnitarze. W dalszym ciągu nie wiemy, z jakimi wyzwaniami będzie musiało w najbliższym czasie mierzyć się rolnictwo.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie może zaoferować nam wiele dobrego, jednak jej odpowiednie wdrożenie to proces, który może potrwać wiele lat. Ponadto będzie związany z ogromnymi nakładami finansowymi, na które wielu rolników nie będzie mogło sobie pozwolić.

Andrzej Dworzański

 

Jedna odpowiedź do “Sztuczna inteligencja w rolnictwie – mnóstwo pytań, ale mało odpowiedzi”

  1. Kamil2021 pisze:

    To może się udać. Sztuczna inteligencja ma sens, w każdej dziedzinie. Tylko ilu rolników ma świadomość, że trzeba być konkurencyjnym i stawiać na nowoczesne rozwiązania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.