Menu

Menu

Spowolnienie w budownictwie – czy są powody do niepokoju?

Spowolnienie w budownictwieSpowolnienie w budownictwie mieszkaniowym nie niepokoi deweloperów. Jak pisze dziennik “Gazeta Prawna”, spodziewają się oni raczej stabilizacji a nawet zwiększenia się liczby transakcji na rynku. Dane za 11 miesięcy 2018 roku pokazują znaczący spadek współczynnika wzrostu liczby sprzedawanych lokali.

W okresie styczeń – listopad 2018 liczba oddanych do użytku mieszkań – podaje dziennik “Gazeta Prawna” – wyniosła 163,8 tys. Wzrost rok do roku wyniósł więc 2,5 proc. Jest to znaczące spowolnienie w budownictwie, ponieważ w poprzednich latach liczba oddawanych mieszkań rosła o około 10 procent rok do roku.

Znacznie spadła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, albo dla których wydano pozwolenie na budowę. Jako jedną przyczyn deweloperzy wskazują długie postępowania administracyjne.

Spowolnienie w budownictwie mocno odczuły spółki budowlane notowane na warszawskiej giełdzie – podaje dziennik “Gazeta Prawna”. Zanotowały one spadek liczby sprzedawanych lokali aż o 9 procent rok do roku. Łącznie sprzedały one w pierwszych 3 kwartałach 19 tysięcy mieszkań.

Dom Development zanotował spadek o 200 sprzedanych lokali rok do roku, Grupa Lokum Deweloper o 41, zaś Vantage Development aż o 20 procent – podaje dziennik.

Jedną z przyczyn spadku stanowi wzrost cen. W ciągu roku wyniósł on aż 10 proc. Na przykład metr kwadratowy mieszkania na warszawskich Bielanach, blisko stacji metra zdrożał z 8,5 tysiąca do 12 tys. zł.

Spadek opłacalności zakupów na cele inwestycyjne wpłynął na spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym

Wzrost cen spowodował spadek opłacalności zakupu mieszkań na cele inwestycyjne. Jak pisze dziennik “Gazeta Prawna”, to inwestorzy właśnie napędzali rynek mieszkań w ostatnim czasie. Zmniejszają się też mocno zakupy w słabych lokalizacjach z ograniczonym dostępem do komunikacji.

Przyczyną wzrostu cen są rosnące koszty zakupu nieruchomości i wykonawstwa. Jak mówi cytowany przez dziennik “Gazeta Prawna” Andrzej Gutowski, członek zarządu Ronson Development:

Łącznie z tych dwóch powodów sprzedaż mieszkań może zmaleć o ok. 10–20 proc. Wszystko zależeć będzie od ogólnego stanu gospodarki, a ona na razie ma się nieźle. Szczególnie istotny jest poziom stóp procentowych. Ma on wpływ na wysokość rat kredytowych, a jednocześnie decyduje o atrakcyjności inwestowania w mieszkania względem depozytów bankowych

Deweloperzy jednak nie przewidują załamania się koniunktury. Twierdzą raczej, że spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym doprowadzi do stabilizacji rynku. Niektórzy z nich nie ograniczają planów inwestycyjnych mając świadomość, że w naszym kraju wciąż notowany jest brak setek tysięcy lokali.

Jak mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victorii Dom: W bieżącym roku zakładamy dalszy wzrost sprzedaży mieszkań. Posiadamy duży bank ziemi umożliwiający systematyczne wprowadzanie do oferty nowych atrakcyjnych projektów. (cytat za dziennikiem “Gazeta Prawna”)

Niektórzy deweloperzy liczą na równie dobre wyniki sprzedaży w roku 2019 jak w 2018. Inni natomiast obawiają się jej spadku.

Oznaki spowolnienia

Spowolnienie w budownictwie – wskazuje dziennik “Gazeta Prawna” – odzwierciedlają również dane z rynku kredytowego. Powołując się na dane Biura Informacji Kredytowej, dziennik pisze, że w grudniu 2018 roku liczba wniosków o kredyt hipoteczny zmniejszyła się rok do roku aż o 37,2 proc. Łączna kwota kredytów spadła natomiast o jedną czwartą.

Jak stwierdził cytowany przez dziennik “Gazeta Prawna” Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, jest jeszcze za wcześnie, by wyciągać „zdecydowane wnioski”. Grudzień był pierwszym miesiącem, w którym doszło do dużego spadku. Trzeba też pamiętać, że w grudniu 2017 liczba wniosków była wyjątkowo duża, ponieważ klienci chcieli skorzystać jeszcze z wygaszanego programu „Mieszkanie dla młodych”.

Z drugiej jednak strony, liczba kredytów w grudniu 2018 była najniższa od 2012 roku. Oznacza to, że są jeszcze inna przyczyny spadku. Rogulski dodaje, że problem stanowią zbyt wysokie ceny mieszkań.

Jak mówi: Pytanie, czy rynek będzie akceptował dalszy ich wzrost i jak zachowają się deweloperzy. Może być tak, że świadomie ograniczą podaż, licząc na to, że będą oddawać mniej mieszkań, ale uzyskają wyższe marże. (cytat za dziennikiem „Gazeta Prawna”) Koszty pracy i materiałów zwiększyły się o jedną trzecia w ciągu roku.

Inną przyczynę spowolnienia może stanowić efekt psychologiczny. Polacy zaczynają się bać zaciągania wieloletnich zobowiązań, ponieważ obawiają się, że nadchodzi spowolnienie w gospodarce. Badania dotyczące wskaźnika koniunktury zdają się potwierdzać te obawy.

Gorsze nastroje konsumenckie

Ostatnie badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na pogorszenie się w grudniu 2018 nastrojów konsumenckich w naszym kraju. Dotyczy to przede wszystkim oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i gospodarstw domowych. W przypadku sytuacji kraju ocena spadła w porównaniu z listopadem o 7,5 punktu procentowego a – gdy chodzi o gospodarstwa domowe – spadek wyniósł i 5,0 pkt proc. Klienci mogą również oczekiwać na spadek cen mieszkań, gdyby doszło do pogorszenia się koniunktury. Dodatkowo na rynku pojawia się coraz więcej usług wspierających konsumentów przy kontakcie z deweloperem (np. Umowa Deweloperska), co zwiększa koszty.

Narodowy Bank Polski w raporcie o sytuacji na rynku kredytowym stwierdza natomiast, że o zmniejszeniu liczby zaciąganych kredytów mieszkaniowych mogło także przesądzić zaostrzenie polityki kredytowej banków. Zaostrzenie polityki miało większy zakres, niż przypuszczano.

Jak pisze dziennik “Gazeta Prawna”: Banki tłumaczą to przede wszystkim obawami o przyszłą sytuację gospodarczą, a także zmianą procedur kalkulacji zdolności kredytowej z uwzględnieniem zmiany wieku emerytalnego kredytobiorców.

Waldemar Rogowski podkreśla jednak, że o długofalowych zmianach na rynku będzie można mówić dopiero po pierwszym kwartale 2019 roku. Trudno zatem powiedzieć, czy spowolnienie w budownictwie oznacza początek kryzysu, czy zapowiedź stabilizacji sprzedaży?

Autor: Sebastian Bujak
Źródło: dziennik “Gazeta Prawna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.