Menu

Menu

Siłowniki pneumatyczne – podstawowa klasyfikacja

Na rynku obecnie dostępne są bardzo zróżnicowane siłowniki pneumatyczne. Warto zwrócić uwagę na występujące między nimi różnice – ich konstrukcja sprawia, że sprawdzają się do zupełnie innych zastosowań, systemów i warunków pracy. W naszym artykule przedstawiamy najbardziej powszechne rodzaje siłowników pneumatycznych oferowanych dzisiaj przez najlepszych producentów, wśród których znajdziemy m.in. siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania czy siłowniki zgodne z ISO. Zobacz, z czego możesz wybierać.

Siłowniki pneumatyczne

Siłowniki pneumatyczne są dość powszechnie stosowanym w przemyśle rozwiązaniem ze względu na ich działanie przy wykorzystaniu sprężonego powietrza. Oznacza to, że zarówno modele beztłoczyskowe czy tłoczyskowe, jak i siłowniki zgodne z ISO oraz wszystkie pozostałe ich rodzaje, które znajdziesz w sklepie Inter Trade, mogą działać bez konieczności użycia prądu i nie emitują szkodliwych substancji. Są więc bezpieczne dla użytkowników i środowiska. Sprężone powietrze wykorzystywane w nich służy zarówno do ich napędzania, jak i sterowania wybranymi mechanizmami maszyn, urządzeń czy procesów. Poznaj najpowszechniejsze rodzaje siłowników pneumatycznych.

Siłowniki pneumatyczne jednostronnego i dwustronnego działania

Elementy pneumatyczne, które wykorzystują sprężone powietrze jako czynnik roboczy, można podzielić w bardzo podstawowy sposób – na siłowniki pneumatyczne jednostronnego lub dwustronnego działania.

  • Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania to urządzenie skonstruowane w taki sposób, że ciśnienie sprężonego powietrza wywołuje jednostronny ruch tłoczyska. W zależności od wybranego modelu, siła może być ciągnąca lub pchająca. Aby tłoczysko powróciło do położenia wyjściowego, urządzenie wykorzystuje sprężynę zwrotną.
  • Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania zapewniają ruch tłoczyska w obie strony. W tym celu wykorzystywane jest oddziaływanie ciśnienia sprężonego powietrza.

Siłowniki pneumatyczne

Podział siłowników pneumatycznych ze względu na budowę siłownika

Elementy pneumatyczne wykorzystujące sprężone powietrze można podzielić również ze względu na rodzaj ich konstrukcji. Dzięki temu wyróżniamy siłowniki beztłoczyskowe, siłowniki kompaktowe, modele o krótkim skoku, wielopołożeniowe i membranowe.

  • Siłowniki beztłoczyskowe – to wersje siłowników pozbawione tłoczyska, które umożliwiają uzyskanie długich skoków przy jednoczesnej krótkiej zabudowie.
  • Siłowniki kompaktowe– to siłowniki tłoczyskowe, które dzięki zwartej budowie pozwalają przy mniejszej zabudowie na wykonanie większego skoku w porównaniu z tradycyjnymi siłownikami.
  • Siłowniki o krótkim skoku – nie posiadają amortyzacji, jednak ich skok jest znacznie mniejszy – dochodzi do 50 mm. Takie rozwiązania nie przenoszą obciążeń bocznych, ale dzięki swoim małym rozmiarom mogą być wykorzystywane tam, gdzie na większe modele nie wystarczy miejsca.
  • Siłowniki wielopołożeniowe – składają się z dwóch lub większej liczby siłowników dwupołożeniowych. Dzięki odpowiedniemu połączeniu możliwa jest realizacja zadań w więcej niż dwóch położeniach.

Siłowniki pneumatyczne

Siłowniki zgodne z ISO

Wśród najpowszechniej wykorzystywanych rozwiązań pojawiają się również siłowniki zgodne z ISO. Są to siłowniki okrągłe wg normy ISO6432, profilowe oraz siłowniki ze ściągami wg normy ISO15552. Znajdziemy tu także siłowniki kompaktowe wg normy ISO21287.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.