Menu
 • Menu

  Ściany szczelinowe i barety – czym są i jak się wykonuje?

  Podczas posadowienia budynków wykorzystuje się technologie, które zwiększają trwałość konstrukcji, a także odporność gruntu na obciążenia. Jednym z tych rozwiązań są ściany szczelinowe i barety. Na czym to polega, kiedy ma zastosowanie i jakie są zalety oraz wady tych metod? Sprawdzamy.

  Ściany szczelinowe

  Na czym polega technologia ścian szczelinowych i baretów?

  Ściany szczelinowe to technologia, którą wykonuje firma Keller, m.in. w celu zabezpieczenia głębokich wykopów, a także w trakcie posadowienia obiektów budowlanych. Na czym to polega? W gruncie tworzy się szczelinę, w którą następnie montowane są murki prowadzące dla chwytaka. Chwytak drąży szczelinę, która wypełniana jest zawiesiną bentonitową, zapewniającą stateczność pionowych powierzchni otworu. W większości wypadków wykonuje się zbrojenie, aczkolwiek występują także ściany szczelinowe niezbrojone. Jednym z końcowych etapów jest betonowanie ściany. Natomiast bareta to rodzaj żelbetowego fundamentu pośredniego, stanowiącego najczęściej pojedynczą sekcję ściany szczelinowej. Głównym zadaniem barety jest przenoszenie obciążeń. Technologia wykonania jest podobna jak w przypadku ścian szczelinowych.

  Ściany szczelinowe i barety – zastosowanie

  Ściany szczelinowe oraz barety mają szerokie zastosowanie. Technologia ta jest bezpieczna w przypadku obszarów zabudowanych, a także wielokondygnacyjnych fundamentów. Wykorzystuje się ją m.in. podczas budowy parkingów podziemnych, stacji kolejowych, tuneli czy stacji metra. Jako ciekawostkę dodamy, że w Polsce najwięcej ścian szczelinowych i baretów wykonanych zostało w Warszawie, m.in. podczas budowy stacji metra, a także w Katowicach (jako przykład można podać tunel DTŚ). Ściany szczelinowe znajdują również zastosowanie, gdy konieczna jest budowa barier ograniczających przepływ wody gruntowej. Barety, jak już wspominaliśmy, wykorzystuje się głównie wtedy, gdy konieczne jest przenoszenie dużych obciążeń pionowych.

  Zalety oraz ograniczenia ścian szczelinowych

  Ściany szczelinowe oraz barety to szeroko stosowane technologie, a to głównie ze względu na ich zalety. Na początku warto wspomnieć, że w trakcie procesu nie powstają drgania, dzięki czemu mogą być wykonywane na terenie już zabudowanym, bez obawy, że uszkodzeniu ulegnie konstrukcja pobliskich budynków. Zapewniają dużą nośność poziomą, szczelność obudowy, a także sztywność na zginanie. Przeszkody w gruncie nie stanowią dużych problemów podczas wykonywania ścian szczelinowych, ponadto mogą one osiągać duże głębokości. Co istotne, ściany szczelinowe mogą stanowić zarówno konstrukcję docelową, jak i tylko tymczasową obudowę. Aczkolwiek mają też kilka ograniczeń. W trakcie wykonywania ścian szczelinowych wprowadza się zawiesinę, która w następnych etapach jest usuwana, czego skutkiem jest konieczność jej utylizacji po zakończeniu budowy. Na obszarze, na którym wykonywane są ściany szczelinowe, musi być też wystarczająco duża ilość miejsca na stworzenie stacji wytwarzania oraz oczyszczania zawiesiny. Więc, mimo iż technologia ta jest rekomendowana w przypadku obszarów zabudowanych, czasami może okazać się trudna w realizacji. Jednak o tym, kiedy nie może być zastosowana, muszą już zadecydować specjaliści.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.