Menu
Menu

Jak uchronić się przed stratami związanymi z zanikiem zasilania?

firma Schneider Electric

Zaniki i spadki zasilania, nieprawidłowo ustawione parametry zasilaczy, nieprzyjazna pogoda – każdy słyszał o przynajmniej kilku niebezpiecznych sytuacjach będących następstwem tego typu problemów, a zanik zasilania może spowodować duże straty dla firmy. Dlatego należy się odpowiednio zabezpieczyć. Na ratunek przedsiębiorcom przychodzą zasilacze awaryjne Easy UPS 3S.

W każdej firmie z różnych powodów może dojść do awarii zasilania. Niezależnie od przyczyn czy zdarzeń, które nie zawsze można przewidzieć, w celu maksymalnego zabezpieczenia swojego przedsiębiorstwa przed awarią oraz jej potencjalnymi skutkami warto sięgnąć po najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Uchronią one firmę przed potencjalną przerwą w procesie produkcyjnym lub w działalności, zarazem zapobiegając ewentualnym stratom biznesowym wynikłym z takiego zdarzenia. – Szczęśliwie często kończy się na utracie prądu na parę minut, lecz bywa i tak, że straty wynikające z awarii mogą iść w setki, jeśli nie miliony – i to dolarów, a nie złotych. Co więcej, w przypadku niektórych branż samo przerwanie procesu technologicznego przez awarię może generować ogromne straty, chociażby tam, gdzie wymagane jest przechowywanie produktów w chłodziarkach. Nie wspominając już o ryzyku związanym z awarią systemów komputerowych. Nagłe odłączenie zasilania od komputera czy serwera może poskutkować utratą ważnych danych – mówi Cezary Gutowski, kierownik wsparcia sprzedaży systemów zasilania gwarantowanego i szaf teleinformatycznych w Schneider Electric.

Wyjątkowe urządzenia, łatwa instalacja

Dobrym rozwiązaniem są zasilacze awaryjne Easy UPS 3S o mocy 10–40 kVA, wprowadzone na rynek przez Schneider Electric. Wyjątkowe połączenie optymalnej wielkości i zaawansowanych funkcji jest w stanie zabezpieczyć najważniejsze urządzenia w przedsiębiorstwie przed potencjalnymi szkodami – niezależnie od tego, czy problemem będzie niespodziewany skok napięcia, czy przerwa w dostawie energii. Wszechstronność i elastyczność zasilacza to jedne z jego największych zalet.

Czasami właściciele firm wybierają rozwiązania o słabszych parametrach, które są im znane, w obawie przed procesem instalacyjnym i wdrożeniowym nieznanego urządzenia. Strach przed innowacjami nie powinien mieć miejsca, bowiem producent proponuje wsparcie serwisowe przy uruchamianiu urządzenia. Dzięki temu sama instalacja, a także późniejsza obsługa i serwisowanie urządzenia nie sprawią najmniejszego problemu. Wsparcie producenta daje także gwarancję, że zasilacz awaryjny został prawidłowo zainstalowany i skonfigurowany tak, aby działać w najbardziej wydajny, optymalny i zarazem bezpieczny sposób.

Co ważne, takie wsparcie jest dostępne nie tylko na początku, ale i przez cały okres użytkowania Easy UPS S3. Producent świadczy swoim klientom szeroką gamę usług, a serwisowanie zostało maksymalnie uproszczone. Przykładowo serwisanci nie będą mieli problemu z otworzeniem urządzenia – wystarczy sięgnąć po przedni panel z mocowaniem magnetycznym.

Mikrocentra danych– wygoda i bezpieczeństwo

Mikrocentra danych są montowane i testowane w fabryce, a następnie wysyłane do klientów w formie pojedynczego kontenera zaopatrzonego we wszystkie niezbędne systemy zasilania, chłodzenia, bezpieczeństwa i zarządzania (DCIM). Rozwiązania kontenerowe stanowią odpowiedź na typowe problemy pojawiające się podczas budowy centrów danych w ośrodkach zamiejscowych, środowiskach przemysłowych i miejscach, w których nie ma możliwości postawienia niezależnego budynku ani wygospodarowania osobnego pomieszczenia na centrum danych. Kompaktowe centra danych świetnie sprawdzają się nie tylko w przypadku lokalizacji zdalnych lub tymczasowych, lecz także na terenach szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne oraz kataklizmy, jak trzęsienia ziemi czy powodzie. Mikromodułowe data center to wysoki stopień bezpieczeństwa danych, jak również potencjał dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko rozpocząć swoją działalność w dowolnym miejscu na świecie.

Jedną z najbardziej istotnych korzyści płynących z wykorzystania kontenerów jest łatwa i szybka instalacja. Prefabrykowane moduły do centrów danych dostarczane są bezpośrednio do miejsca montażu, w postaci gotowej do uruchomienia. Co więcej, ich konstrukcja jest skalowalna, dzięki czemu możliwa jest rozbudowa infrastruktury IT oraz jej dowolne, elastyczne modyfikowanie na kolejnych etapach wdrożenia. Jednym z rozwiązań tego typu są kontenery SmartShelter od Schneider Electric. – Kiedy centrum danych zainstalowane jest bliżej głównego ośrodka, w łatwy sposób można realizować przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym i rozwiązywać problemy z opóźnieniami i przepustowością. Nasze kontenery SmartShelter wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie Struxureware Data Center Expert, dzięki któremu zapewniają m.in. monitoring w czasie rzeczywistym, raporty oraz wykresy definiowane przez użytkownika. Infrastruktura IT w kontenerze to rozwiązanie przystosowane nie tylko do użytkowania w skrajnie trudnych warunkach, np. na pustyni, lecz także w sytuacjach, kiedy chcemy oszczędzić przestrzeń do prowadzenia podstawowej działalności przedsiębiorstwa – mówi Cezary Gutowski.

System zarządzający infrastrukturą Data Center Expert powiadamia użytkownika o wszelkich usterkach i wysyła do niego informacje o newralgicznych zdarzeniach w infrastrukturze, przez co działanie całego centrum danych jest bardziej przewidywalne i niezawodne. Do istotnych korzyści zalicza się też idący w parze z preinstalacją systemu mniejszy koszt jego konfiguracji i wdrożenia.

Kontenery SmartShelter mieszczą w sobie całą fizyczną infrastrukturę centrum danych – zmontowaną, przetestowaną i zamkniętą w jednym kontenerze transportowym, zgodnym z normami ISO. To ekonomiczna propozycja dla przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem prefabrykowanych centrów danych w swojej działalności.

Optymalizacja zużycia energii

Zużycie energii w centrach danych staje się w szybkim tempie problemem, zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i biznesowym. Koszty obsługi serwerowni gwałtownie rosną, co wynika z powstawania coraz większej ilości danych, które trzeba udostępniać, przetwarzać, przesyłać i przechowywać. Stale zwiększana w tym celu moc obliczeniowa urządzeń powoduje z kolei wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną niezbędną do ich zasilania i chłodzenia – tradycyjne centra danych zużywają na ten cel nawet 50 proc. całej pobieranej energii. Dlatego Green IT, a więc m.in. racjonalne i oszczędne podejście do kosztów energii, to przyszłość, niezależnie od tego, czy żyjemy w czasach recesji gospodarczej, czy boomu.

Głównym problemem wynikającym ze wzrostu zużycia energii w centrach danych jest przede wszystkim większe zapotrzebowanie na chłodzenie. Zgodnie z prawami fizyki doprowadzona energia wydziela się w postaci ciepła. Gdy mówimy o centrach danych zużywających duże ilości energii, musimy określić zapotrzebowanie na prąd konieczny do zasilania elektroniki, jednocześnie pamiętając o energii niezbędnej do zapewnienia chłodzenia. 1 kW mocy zużywanej przez centrum danych oznacza około 1 kW ciepła, które trzeba odprowadzić, aby nie doszło do przegrzania systemów.

Obecnie większość instalacji w serwerowniach jest przewymiarowanych, a co za tym idzie, generuje nadmierne zużycie energii. Bardzo dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest stosowanie systemów modułowych i skalowanych, które można rozbudować wraz ze wzrostem bieżących potrzeb firmy. Takie podejście umożliwia znaczne oszczędności, ponieważ klienci są w stanie na bieżąco rozbudowywać swoje systemy, unikając konieczności ponoszenia nadmiernych nakładów finansowych na początku inwestycji.

Rozwiązaniem kompleksowym, które Schneider Electric proponuje do centrów danych jest skalowalna architektura InfraStruXure™, łącząca rozwiązania zasilania, chłodzenia, szafy 19”, narzędzia do monitorowania, zarządzania i zapewniania bezpieczeństwa oraz usługi serwisowe. Oferuje ona rzędowe systemy klimatyzacji oraz system z przejściami gorącego powietrza, dzięki którym możliwa jest poprawa skuteczności chłodzenia i większa kontrola temperatury. Szacuje się, że samo przejście z chłodzenia pomieszczeń na rzędowy system klimatyzacji pozwala zaoszczędzić średnio 35 proc. kosztów energii elektrycznej.

_____________________________

Tekst: Sebastian Chojnacki, ITB Marcom Manager CEE & Service Global Marketing, IT Business, Schneider Electric

Schneider Electric - logo

_____________________________

W październiku 2018 roku firmie Schneider Electric został przyznany Złoty Medal „Rynku Inwestycji” za produkt Easy UPS 3S. Jest to najlepszy produkt zapewniający ciągłość działania systemów krytycznych przedsiębiorstwa.

Nagrodzone rozwiązanie jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, przez co jest wybierane wszędzie tam, gdzie standardowe rozwiązania nie spełniają oczekiwań. Możliwość elastycznych konfiguracji akumulatorów w wersji modułowej standard, wysokiej pojemności, jak również klasycznych bloków akumulatorowych, daje szerokie pole różnorodnych konfiguracji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.