Menu
Menu

Rozstrzygnięto konkurs dla samorządów „Inwestycja z perspektywą”

40 tys. internautów zagłosowało w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą”. W ten sposób wybrano najlepsze inwestycje samorządowe współfinansowane z funduszy europejskich. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 17 kwietnia podczas konferencji poświęconej 20-leciu Polski w Unii Europejskiej.

laureaci konkursu inwestycja z perspektywą

Laureaci konkursu „Inwestycja z perspektywą”. Fot. PAP/Marcin Kwieciński

I miejsce – Ichtiopark w Kaletach

I miejsce w konkursie zajęło miasto Kalety w województwie śląskim. Zwycięstwo przyniósł mu projekt parku tematycznego poświęconemu rybom i wędkarstwu. Ichtiopark powstał w 2015 r. ze zbiornika przemysłowego dawnej fabryki papieru. Na jego realizację miasto otrzymało unijne dofinansowanie z RPO WSL na lata 2007−2013. W lipcu 2019 r. na terenie Ichtioparku powstała także edukacyjna pasieka. Oszklony ul pokazowy, w którym można podpatrywać pracę pszczół.

Kalety są najbardziej zielonym miastem Śląska. 80 proc. naszego terytorium stanowią lasy. Zbiornik, który powstał w 2015 r., jest dobrze rozpoznawalny w całej aglomeracji śląskiej. Stał się miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów − powiedział Klaudiusz Kandzia, burmistrz miasta Kalety, odbierając nagrodę.

II miejsce za rekreacyjne centrum Sobień-Jezior

II miejsce zdobyła niewielka gmina Sobienie-Jeziory w województwie mazowieckim, licząca zaledwie 6 tys. mieszkańców. Nagrodzono ją za projekt „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy ul. Duży Rynek na potrzeby rekreacji i wypoczynku”. W wyniku jego realizacji zmodernizowano istniejący skwer, podnosząc jego walory estetyczne i funkcjonalne. W 2023 r. na terenie skweru powstała tężnia solankowa wraz z niezbędną infrastrukturą.

Inwestycję gmina Sobienie-Jeziory zrealizowała w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014−2020. Dofinansowanie pozyskano za pośrednictwem LGD Natura i Kultura. − Projekt spełnia oczekiwania mieszkańców terenu wiejskiego, którzy zgłaszali potrzebę zagospodarowania zaniedbanego skweru w centrum Sobień-Jezior. Powstało rekreacyjne centrum miejscowości, w którym można spotykać się, posiedzieć, porozmawiać, spędzić chwile z dziećmi i znajomymi − mówił Kamil Choim, wójt gminy Sobienie-Jeziory.

III nagroda za rozbudowę portu w Pucku

III nagroda trafiła do miasta Puck w województwie pomorskim. Tu doceniono projekt „Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla umożliwienia rozwoju jego funkcji rybackich turystycznych i żeglarskich”. Dzięki niemu oddano do użytku m.in. falochron, pomost i nowe nabrzeże. Projekt zrealizowano przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014−2020.

Dla miasta to ważna inwestycja, bo to właśnie w Pucku w 1920 r. odbyły się zaślubiny Polski z morzem przez gen. Hallera. Mnóstwo żeglarzy oddało swoje głosy w konkursie, ale i dla mieszkańców to bardzo istotna inwestycja, bo piękna marina na 98 miejsc daje impuls rozwojowy, gospodarczy i społeczny. Powstało miejsce spacerowe, rekreacyjne, wszyscy są zachwyceni − przekonywała Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta Puck.

Ponadto w konkursie wyróżniono:

gminę Górno − za realizację podświetlonego napisu „Góry Świętokrzyskie” na zboczu Łysicy, nawiązującego do napisu „Hollywood” w Los Angeles. Wyróżnienie odebrał Przemysław Łysak, wójt Górna.

miasta Koło − za realizację ciepłowni geotermalnej, która w przyszłości ma być wykorzystana w basenach geotermalnych i w ogrodnictwie. Wyróżnienie odebrał Krzysztof Witkowski, burmistrz Koła.

gmina Sucha Beskidzka − za Multi-Centrum Kultury i Filmu, w którym mieści się m.in. ciesząca się zainteresowaniem biblioteka. Wyróżnienie odebrali: Wojciech Gach, dyrektor Biblioteki Suskiej, oraz Grzegorz Wysmołek, dyrektor Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera.

Laureaci nagród i wyróżnień to jednostki samorządu terytorialnego, na których projekt zagłosowało najwięcej internautów w porównaniu z liczbą mieszkańców (dane GUS na 1 stycznia 2023 r.). Głosowanie konkursowe trwało od 5 do 19 lutego 2024 r. W plebiscycie wzięło udział 40 tys. internautów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.