Menu
Menu

Rodzaje nadstawek paletowych i gdzie ich używamy?

Pojawienie się w połowie lat 50-tych XX wieku palet drewnianych zrewolucjonizowało transport zarówno krajowy jak i międzynarodowy. Usprawniły one przewożenie towarów, a ich późniejsza unifikacja i pojawienie się na rynku palety EURO stało się  przełomowe w obrocie towarowym. Dziś palety drewniane na dobre wrosły w krajobraz firm i przedsiębiorstw, a ich widok na terenie miast jest  dla nas codziennością. Trudno sobie wyobrazić  bez nich współczesne życie gospodarcze.

Rozwój i postępująca specjalizacja transportu postawiła przed jego organizatorami nowe wyzwania. Ich spełnieniem stały się między innymi nadstawki na palety drewniane. Stały się one niezbędne w przypadku towarów wymagających dokładniejszego zabezpieczenia i ochrony przed ewentualnym uszkodzeniem.

nadstawki paletowe

Z czego powstają nadstawki paletowe?

Najczęściej używane są  nadstawki wyprodukowane z litego drewna. Materiałem do ich wytworzenia jest dobrze wysuszone drewno sosnowe, dodatkowo zabezpieczone przed atakami grzybów i pleśni. Produkuje się je w technologii bezpiecznej dla środowiska naturalnego, dlatego też mogą mieć kontakt z żywnością i medykamentami. Są doskonale dopasowane  do palet drewnianych. Wyposażone są w cztery bądź sześć ocynkowanych zawiasów. Umożliwiają one złożenie nadstawki, co powoduje, że nie zajmują one dużo miejsca. Przyczynia się to do ekonomicznego wykorzystania miejsca w magazynach i środkach transportowych. Nadstawki drewniane mogą być wyposażone w drewniane pokrywy, które nadają im charakter zamkniętej skrzyni.

Do czego oprócz transportu wykorzystuje się nadstawki paletowe z drewna?

Nadstawki drewniane mogą mieć  także inne zastosowanie niż wynika to z ich pierwotnego przeznaczenia. W związku z tym, że większość z nich wytwarzana jest w określonym reżimie sanitarnym doskonale sprawdzają się w kontakcie z roślinami. Wiele osób buduje z nich inspekty, w których hodowane są warzywa i kwiaty. Mogą też stanowić materiał do skonstruowania ekologicznego kompostownika. Chcąc wykorzystać nadstawki drewniane w ogrodzie należy pamiętać, że tylko nadstawki pochodzące z pewnego źródła spełnią nasze oczekiwania. Dlatego też najlepiej kupować je  w licencjonowanym składzie.

Czym są metalowe nadstawki paletowe?

Kolejnym rodzajem nadstawek na palety drewniane są te wykonane z metalu. Ich boki stanowi malowana bądź ocynkowana siatka. Dodatkowo mogą być wyposażone w jedną bądź dwie uchylne klapy. Ten rodzaj nadstawek doskonale sprawdza się przy przewozie towarów, które nie są wrażliwe na panujące w chwili transportu warunki atmosferyczne. W takich nadstawkach wozi się materiały, które indywidualnie pakowane są w worki bądź wiadra, a także elementy bardzo ciężkie jak części maszyn czy stalowe konstrukcje. Zaletą nadstawek z metalu jest możliwość ich piętrowania czyli tzw. sztaplowanie. Podczas magazynowania sztapla może się składać z czterech  zestawów obudów.  W transporcie natomiast może zawierać ona dwa zestawy obudów. Podobnie jak nadstawki drewniane  te metalowe też można składać, nie zajmują więc dużych powierzchni przy ich przechowywaniu. Dzięki swojej ażurowej strukturze są bardzo praktyczne przy identyfikacji i ewidencjonowaniu towarów w magazynie.

nadstawki paletowe

Nadstawki plastikowe – jakie są ich plusy?

Ostatnią grupą nadstawek na palety drewniane są te, które wykonano z wysokiej jakości plastiku. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na wilgoć a także działanie tłuszczów, Nie straszne są im  grzyby i pleśnie. Są bardzo wytrzymałe, nie odkształcają się nawet pod znacznym ciężarem. W przeciwieństwie do nadstawek z drewna łatwo je utrzymać w czystości. Doskonale sprawdzają się więc przy przewozie żywności i towarów wymagających septycznych warunków. Są lekkie i większość z nich można złożyć. Są bowiem wyposażone w zawiasy. Nie podlegają zagrożeniom biologicznym, mogą więc  być bez specjalnych certyfikatów stosowane poza granicami Unii Europejskiej. Są bezpieczne w obsłudze, gdyż nie mają drzazg ani kolców. Bardzo dobrze sprawdzają się w placówkach handlowych, gdzie szybko trzeba zebrać towar w jednym miejscu bądź go wystawić.

Wszystkie nadstawki na palety drewniane mają za zadanie zwiększenie ilości przewożonych towarów i stworzenie im bezpiecznych warunków przewozu. Ich zastosowanie pozwala uniknąć korzystania z tekturowych pudeł i folii. To zaś ma wpływ na ilość produkowanych odpadów. Co z kolei przekłada się na stan środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM