Menu

Menu

Rejestracja w Wielkiej Brytanii dla obywateli UE jednak bezpłatna

Rejestracja w Wielkiej BrytaniiJeszcze do niedawna wydawało się, że Polacy i inni obywatele Unii Europejskiej pracujący w Wielkiej Brytanii będą musieli płacić za możliwość pozostania. Rejestracja w Wielkiej Brytanii miała kosztować 65 funtów w przypadku osoby dorosłej i 32,5 funta za dziecko. Jak jednak podaje “Business Insider”, brytyjski rząd wycofał się z pomysłu pobierania opłat.

Rejestracja w Wielkiej Brytanii ma odbywać się poprzez specjalnie w tym celu stworzony system. Jego uruchomienie nastąpi – zgodnie z planem – pod koniec marca 2019 roku – podaje “Business Insider”. Opłata za rejestrację miała wynosić równowartość opłaty za kartę stałego pobytu.

Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że rejestracja w Wielkiej Brytanii wiązać się będzie z ponoszeniem kosztów finansowych. Przykładowo dla rodziny z dwójką dzieci opłata wyniosłaby 195 funtów czyli około 936 zł. Jednak brytyjska premier Theresa May podczas przemówienia w Izbie Gmin oświadczyła, że po uruchomieniu systemu rejestracji nie będą naliczane opłaty. W tej chwili trwają testy systemu. Oznacza to, że można już rejestrować się i płacić. May zapowiedziała, że osoby, które złożyły wnioski o rejestrację i wniosły wymaganą kwotę, odzyskają wydane pieniądze.

“Business Insider” pisze, że decyzja brytyjskiego rządu uzasadniana była przez May jako element szerszych zmian po ubiegłotygodniowym odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Celem zmian jest uzyskanie szerszego poparcia politycznego dla proponowanego porozumienia.

Rejestracja w Wielkiej Brytanii oraz granica w z Irlandią

Rejestracja w Wielkiej Brytanii nie była jedynym tematem, który poruszała w poniedziałek brytyjska premier. Jedną z najbardziej palących kwestii związanych z Brexitem jest granica między Republiką Irlandzką a Irlandią Północną. May – pisze “Business Insider – odniosła się również do propozycji polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza dotyczącej tej sprawy.

W odpowiedzi na pytanie posła polskiego pochodzenia Daniela Kawczyńskiego, May zadeklarowała że rząd przyjrzy się dokładnie propozycji. Czaputowicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zaproponował, by w sprawie granicy zastosować rozwiązanie tymczasowe.

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, miedzy obiema częściami wyspy pojawi się granica. Alternatywą może być rozwiązanie nazywane backstop, zgodnie z którym Irlandia Północna otrzyma specjalny status. Na taką opcję nie wyraził zgody brytyjski parlament.
Szef polskiego resortu spraw zagranicznych proponuje, by backstop obowiązywał tylko czasowo. Rozwiązanie takie byłoby bardziej korzystne, niż natychmiastowe wprowadzenie kontroli granicznej.

Jednak propozycję Czaputowicza skrytykował wicepremier i minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney. Jego zdaniem wprowadzenie rozwiązania ograniczonego w czasie nie stanowi zabezpieczenia dla obu części Irlandii. Jednocześnie brytyjskie i irlandzkie media uznały sygnał z Polski za oznakę podziału wewnątrz Unii Europejskiej.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: “Business Insider”

Jedna odpowiedź do “Rejestracja w Wielkiej Brytanii dla obywateli UE jednak bezpłatna”

  1. marek pisze:

    Witam.Czy bedzie mozna sie rejestrowac w j. polskim?,nie jasne sa informacje.Kiedy bedzie sie mozna rejestrowac w Lincolshire?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.