Menu
Menu

Reforma OFE – Morawiecki zapowiada zmiany od 2018 roku

Reforma OFEWicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że w lipcu 2018 roku wejdzie w życie reforma OFE. Ma to być kompleksowa reforma, do której musi przygotować się zarówno rządowa administracja, jak również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Morawiecki stwierdził, że obecny system emerytalny na razie funkcjonuje. Rząd nie musi więc działać w pośpiechu.

Minister rozwoju i finansów powiedział PAP: Chciałbym, żeby 25 proc. środków z OFE, które ma być przeniesione do Funduszu Rezerwy Demograficznej, było zapisane na kontach emerytalnych, ale żeby służyło rozwojowi gospodarczemu kraju i mogło być angażowane na zasadach rynkowych, czyli np. jako wsady kapitałowe. Bardziej więc widzę udział tych środków w formie partnerstwa publiczno-prywatnego niż inwestycji publicznych.

W rozmowach między ministerstwami nie pojawiły się większe rozbieżności – twierdzi Morawiecki. Reforma OFE wejdzie jednak w życie później, niż planowano, ponieważ musi być jeszcze dopracowana w szczegółach. Pierwotnie zakładano, że reforma OFE zostanie wprowadzona od stycznia 2018 roku. Jeszcze w lipcu 2016 roku Morawiecki przedstawił Program Budowy Kapitału. Stanowi on jeden z filarów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Program Budowy Kapitału zakłada przekształcenie Otwartych Funduszy Emerytalnych w fundusze inwestycyjne. Zgodnie z planami rządu 75% aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Pozostałe 25% zostanie przekazane do tzw. Funduszu Rezerwy Demograficznej. Zarządzał nim będzie Polski Fundusz Rozwoju.

Reforma OFE i rosnąca liczba emerytów

Drugim elementem planowanej przez rząd reformy jest upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych jako formy oszczędzania na emeryturę. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego suma wypłacanych świadczeń zwiększy się o 2,6 mld zł. Od 1 października mężczyźni będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety 60 lat. Dotychczas możliwe to była w obu przypadkach po ukończeniu 67 roku życia.

Mateusz Morawiecki przewiduje, że z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę skorzysta nawet 80% – 83% osób uprawnionych świetle nowych przepisów. W ubiegłym tygodniu zespoły ministerstw: rodziny, pracy i polityki społecznej oraz rozwoju i finansów spotkały się, by wspólnie wypracować strategię przekonywania pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny, do dłuższego pozostania na rynku pracy.

Wicepremier Morawiecki podkreśla: Nie jest oczywiście tak, że chcemy zniechęcić obywateli do korzystania z tego przywileju, ale raczej zachęcić tych, którzy mają jeszcze siły i chęci do pracy, żeby to robili. (cytat za PAP). Z drugiej jednak strony liczy on na obniżenie odsetku odchodzących na emeryturę w ustawowym wieku do 60-70%. Pomogłoby to zaoszczędzić około 1 miliarda zł.

Wnioski o świadczenie, która wynika z ustawowego obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już od 1 września 2017 roku.

Źródło – PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM