Menu

Menu

Przelewy w euro będą tańsze na terenie UE

Przelewy w euroNa terenie Unii Europejskiej weszły właśnie w życie przepisy, które mocniej ujednoliciły zasady obrotu pieniędzmi w strefie euro i krajach posiadających własne waluty. Oznacza to – podaje Polsat News – że konsumenci i przedsiębiorcy mniej zapłacą za zagraniczne przelewy w euro.

Jak pisze Polsat News: Nowe unijne przepisy gwarantują, że na wszystkie płatności transgraniczne w euro w państwach członkowskich nienależących do strefy euro – w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, na Węgrzech, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Polsce, Rumunii i Szwecji – będą nakładane opłaty w tej samej wysokości, co w przypadku płatności krajowych.

W praktyce oznacza to, że opłata za przelewy w euro do innego państwa Unii Europejskiej będzie taka sama jak za przelew złotówkowy na terenie Polski. Banki zobowiązane więc zostały do ujednolicenia stawek.

Zmiana przepisów – zdaniem Brukseli – stanowi kolejny przykład korzyści płynących z przynależności do wspólnego rynku. Zmniejszenie stawek opłat za zagraniczne przelewy w euro stanowić będzie ogromną ulgę dla przedsiębiorców i obywateli.

Tańsze przelewy w euro wzmocnią wspólny rynek

Jak powiedział cytowany przez Polsat News, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis: Na przykład rodzina w Rumunii, która chce przekazać pieniądze w walucie euro swoim dzieciom, odbywającym w Paryżu wymianę w ramach programu Erasmus, nie będzie już musiała ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ teraz uiści taką samą opłatę, jak w przypadku krajowej transakcji w Rumunii.

Na nowych przepisach skorzystają również obywatele państw Unii Europejskiej korzystający ze swobody osiedlania się. Pracownicy zatrudnieni poza swoim krajem w innym państwie Wspólnoty mogą teraz znacznie zaoszczędzić, wysyłając pieniądze rodzinie.

Dotyczy to unijnych krajów, w których używa się narodowych walut. Opłaty za przelewy w euro zostaną w nich zrównane z obowiązującymi na terenie eurolandu – stwierdził cytowany przez Polsat News lider zespołu ds. usług finansowych w Europejskiej Organizacji Konsumentów Farid Alijew.

Komisja Europejska będzie monitorować wprowadzanie nowych przepisów na terenie Wspólnoty. Pomoc w ich prawidłowym wdrażaniu mają zapewnić właściwe organy poszczególnych państw członkowskich.

Zmiana przepisów zapewne ucieszy Polaków pracujących za granicą. Skorzystają na niej również wszystkie inne podmioty wykonujące transakcje, które wymagają dokonywania przelewów zagranicznych na terenie UE.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.