Produkcja elektroniki – co warto o niej wiedzieć?
Postęp technologiczny jest w tych czasach nieunikniony i trudno w jakikolwiek sposób temu zaradzić. Nie ma z resztą ku temu powodów, gdyż nowoczesne rozwiązania z zakresu elektroniki czy automatyki mają na celu wyłącznie poprawę jakości życia i ułatwienie codziennych obowiązków. Warto wspomnieć, że nawet czytanie tego wpisu wymaga obsługi urządzenia elektronicznego, jakim jest komputer czy też smartfon.
Zanim jednak taki sprzęt trafi w ręce użytkownika, musi zajść szereg różnych procesów, polegających na zaprojektowaniu i stworzeniu całej koncepcji układu wraz z designem samego urządzenia. Pracę nad tym podejmuje wielu specjalistów, a sama produkcja obwodów drukowanych jest już wykonywana w pełni automatycznie. Co jest konieczne w przypadku zaprojektowania układu elektronicznego oraz co wchodzi w skład takiego wyrobu?
Czym jest układ elektroniczny?
Chcąc dowiedzieć się o całym etapie produkcji układów elektronicznych, należy wcześniej zapoznać się z pełną definicją ich dotyczącą. Układem elektronicznym nazywa się fizyczny podsystem, złożony z płyty drukowanej oraz z zamocowanych na niej podzespołów elektronicznych, połączonych ze sobą półprzewodnikowymi ścieżkami prądowymi. Do podstawowych komponentów mogą należeć chociażby kondensatory, tranzystory, diody czy tyrystory. Samych elementów jest na rynku masa, a każdy z nich pełni istotną rolę w funkcjonowaniu całego urządzenia.
Jakie etapy tworzenia elektroniki wyróżniamy?
Wbrew pozorom, najważniejszym etapem w kontekście produkcji elektroniki jest sam proces projektowania. Odbywa się on wyłącznie komputerowo, gdzie specjaliści przy użyciu specjalnych programów są w stanie zwizualizować sobie poprawność działania obwodu, bez konieczności fizycznego tworzenia go. Dopiero gotowy i w pełni działający projekt może zostać skierowany na dział produkcji. Płyty drukowane są z reguły tworzone automatycznie. Przy użyciu maszyn tworzy się warstwy ścieżek przewodzących prąd, co następnie pokrywane jest warstwą laminatu.
Istotnym etapem jest montaż komponentów na płytce. Firma PRODEL zajmująca się produkcją elektroniki od wielu lat, wskazała nam dwie najpopularniejsze metody umieszczania podzespołów na wzorach PCB. Mowa głównie o montażu przewlekanym i powierzchniowym. Ten pierwszy stosowany jest najczęściej w przypadku większych obwodów o nieco mniejszym nakładzie. Sposób powierzchniowy (SMT) jest natomiast w pełni automatyczny i niezwykle wydajny. Klienci w zależności od nakładu oraz stopnia skomplikowania obwodu, osobiście mogą wybrać którąkolwiek z oferowanych opcji.
Całość klejenia komponentów zwieńczona jest ich lutowaniem w specjalistycznym piecu, po wyjściu z którego są odstawiane na bok w celu ogólnego schłodzenia. Bezapelacyjnie, jedną z najistotniejszych rzeczy okazuje się ich testowanie. Mając w ręku już gotowy wyrób, specjaliści muszą określić poprawność działania oraz zbadać, czy pomiędzy komponentami nie następują zwarcia bądź przerwania ciągłości obwodu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą PRODEL, od lat działającą na rynku elektroniki na terenie całego kraju. Chcąc uzyskać więcej informacji odnośnie oferty, warto zajrzeć w ten link: prodel.com.pl/.
To bardzo ciekawa informacja