Menu

Menu

Pracownicy z Ukrainy – jak wyglądają formalności związane z zatrudnieniem w czasie pandemii

Co prawda pandemia solidnie namieszała w gospodarce, a utrudnienia w przemieszczaniu i zamknięte granice nieco komplikują przepływ ludzi, to na szczęście rynek pracy całkiem dobrze znosi nową sytuację. Pracownicy z Ukrainy, którzy nadal pozostają w istotnym kręgu zainteresowania firm, mogą podejmować pracę w Polsce w stosunkowo prosty sposób. Sprawdź, jak zatrudniać Ukraińców w pandemii.

Pracownicy z Ukrainy

Obostrzenia na granicy polsko-ukraińskiej

Od 30 marca, aby wjechać z Ukrainy do Polski należy odbyć 14-dniową kwarantannę. Negatywny wynik testu na Sars-Cov-2 nie jest już wystarczający. Jedynie świadectwo przyjęcia dwóch dawek szczepionki na Covid-19 może zwolnić z obowiązku kwarantanny (wyłącznie szczepionką dopuszczoną przez UE). Od tej zasady istnieją wyjątki opublikowane w rozporządzeniu z 19 marca, niemniej jednak nie ma w nim mowy o osobach, które przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Oczywiście prawo w tym zakresie dynamicznie się zmienia i należy na bieżąco śledzić komunikaty w tej sprawie na stronach rządowych.

Uproszczone procedury zatrudniania Ukraińców

Pracownicy z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii i Mołdawii posiadają niemały przywilej. Polscy pracodawcy, którzy zdecydują się przyjąć obywateli tych krajów do pracy, mogą skorzystać z uproszczonej procedury, która pomoże skrócić formalności o wiele tygodni. Jeśli masz już odpowiedniego kandydata do pracy, wystarczy złożyć w podległym Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Wzory bez trudu znajdziesz w Internecie. Oryginał Twojego wniosku musisz przekazać swojemu kandydatowi, aby ten na mocy oświadczenia uzyskał wizę w celu wykonywania pracy. Należy także pamiętać, że każda zmiana stanowiska pracy czy też ustalonych wcześniej warunków, wymaga składania nowego oświadczenia.

Zezwolenie na pracę dla pracowników z Ukrainy

Po uzyskaniu odpowiedzi urzędu w Twojej sprawie możesz zatrudniać pracownika z Ukrainy przez 6 miesięcy w ciągu roku. Jeśli chcesz zatrudnić Ukraińca na dłużej, wówczas po upływie 3 miesięcy współpracy, należy starać się o zezwolenie na pracę, co umożliwi Wam stałą współpracę. Również w tym przypadku możecie korzystać z uproszczonych formalności pod warunkiem, że zatrudniasz w oparciu o umowę o pracę, a także kolejna umowa będzie dotyczyć tego samego stanowiska pracy.

Inne sposoby na pozyskanie Ukraińców do pracy

Jeśli potrzebujesz pracowników z Ukrainy, a nie bardzo wiesz jak zabrać się za poszukiwania odpowiednich kandydatów, przerażają Cię formalności – nawet jeśli są uproszczone, albo nie masz do tego kompletnie głowy i czasu, możesz to zrobić niekoniecznie osobiście. Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest nawiązanie współpracy z agencją outsourcingową, która dosłownie wszystko w tej kwestii zrobi za Ciebie.

Outsourcing pracowników jest bowiem prostą umową między pracownikiem, przedsiębiorcą i agencją, która występuje tu w charakterze faktycznego pracodawcy. Dla Ciebie oznacza to całą listę korzyści, ponieważ nie musisz już myśleć o rekrutacji oraz wszystkich formalnościach związanych z zatrudnianiem cudzoziemca. Zrzucasz z siebie także sporo obowiązków wynikających z Kodeksu Pracy. Jeśli jeszcze nie znasz outsourcingu pracowników, koniecznie zapytaj o ofertę dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.