Menu

Menu

Praca zdalna i jej problemy. Na co narzekają osoby na home office?

Praca zdalna odpowiada wielu osobom. Oszczędzają czas na dojeżdżaniu do pracy, niektórzy twierdzą, że to w domu jest im łatwiej się skupić i zastanowić nad tym, jak rozłożyć swoje obowiązki. Home office ma też jednak wady. Dzięki badaniu wykonanemu na zlecenie Gumtree.pl wiemy, na co najbardziej narzekają Polacy podczas pracy w domu.

Praca zdalna, co nam najbardziej doskwiera?

Jak pokazują wyniki badania, największym problemem dla osób pracujących zdalnie jest zacieranie się granicy pomiędzy pracą a życiem prywatnym – aż 42 proc. respondentów wskazało, że dochodzi u nich do takich sytuacji.

Podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych w domu niektórzy z nas mają także problem z koncentracją. Opieka nad dziećmi, sprzątanie, gotowanie czy oglądanie telewizji – istnieje wiele rzeczy, które potrafią skutecznie oderwać od nas od pracy. W efekcie więcej czasu spędzamy przed monitorami.

Ponadto niektórzy zwracają uwagę na to, że pracodawcy traktują pracowników tak, jakby ci byli dostępni cały czas, a nie wyłącznie w godzinach pracy, ponieważ wiedzą, że pracownik „ma komputer pod ręką i może coś zrobić”. W rezultacie część osób ma wrażenie, jakby w pracy przebywali cały czas, nawet w momencie, gdy aktualnie się nią nie zajmują.

Największym niebezpieczeństwem w przypadku pracy zdalnej jest zanikanie granicy między sferą zawodową a prywatną. Na szczęście jest to problem, który da się często rozwiązać. Wymaga to jednak odpowiedniego nastawienia z naszej strony oraz odpowiednich ustaleń z pracodawcą.

Praca zdalna i jej zalety

Większość osób jest jednak z pracy w domu zadowolona. Niektórym odpowiada nawet teoretycznie dłuższe wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, ponieważ w międzyczasie mogą zajmować się dziećmi czy też przygotować posiłek. Co ciekawe, blisko połowa ankietowanych przyznała, że praca zdalna sprawiła, że już nie odczuwają wypalenia zawodowego. Home office może mieć więc pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Respondenci, jako kluczowe dla nich aspekty, które nie są uregulowane prawnie, wymieniali: wymiar godzinowy pracy zdalnej, ustalenie zasad korzystania ze służbowego sprzętu czy wymóg zawarcia pracy zdalnej w umowie. Według rządowych zapowiedzi, w pierwszym kwartale tego roku ma zostać złożony projekt noweli Kodeksu pracy, w którym pojawi się zapis o pracy zdalnej. Zaproponowane rozwiązania ustawowe mają pozostawiać przestrzeń na ustalenie szczegółów wykonywanych obowiązków poza miejscem pracy, bezpośrednio między pracownikiem a pracodawcą – tłumaczy Gumtree.pl, zauważając, że praca zdalna nadal nie została uregulowana w Kodeksie pracy.

Rynek w dalszym ciągu potrzebuje więc odpowiednich regulacji, jednak bardzo możliwe, że tych doczekamy się w najbliższym czasie.

Praca zdalna czy tradycyjna? A może tryb hybrydowy?

Bardzo prawdopodobny scenariusz zakłada, że pandemiczny czas wpłynie na formę naszej pracy także w przyszłości. Zarówno pracownikom jak i pracodawcom pod wieloma względami odpowiada praca zdalna. Jednak w tej chwili najczęściej słyszy się o trybie hybrydowy.

Układ 3 + 2 + 2 zakłada, że pracownik przez trzy dni w tygodniu miałby pracować w domu, dwa spędzałby w firmie, a dwa byłyby do jego dyspozycji. To zagwarantowałoby większą elastyczność, ale pracodawcy dalej mieliby możliwość fizycznego kontaktu ze swoim pracownikiem.

W przypadku firm nastawionych wyłącznie na pracę zdalną dla wielu osób otworzyłyby się nowe możliwości. Ludzie z mniejszych miejscowości nie musieliby przeprowadzać się do większych miast. Podjęcie decyzji o podjęciu pracy w danym przedsiębiorstwie byłoby więc dla nich znacznie prostsze, ponieważ nie wiązałoby się z dużymi zmianami w życiu.

Póki co nie wiemy, jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu najbliższych lat. W dalszym ciągu państwa zmagają się z pandemią, która również ma wymierny wpływ na obecną sytuację. Wszystko wskazuje jednak na to, że praca zdalna będzie coraz popularniejszym rozwiązaniem. Należy jednak odpowiednio uregulować ją prawnie.

Andrzej Dworzański

Jedna odpowiedź do “Praca zdalna i jej problemy. Na co narzekają osoby na home office?”

  1. mama pisze:

    Ja po 10 miesiącach mam już dosyć – chcę wrócić do biura a dzieci do szkoły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.