Powstanie międzynarodowe centrum innowacji Katowice Erasmus+ InnHUB
Porozumienie podpisane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przewiduje powstanie międzynarodowego centrum innowacji programu Erasmus+ InnHUB w Katowicach. Projekt będzie wspierać nowoczesne kształcenie młodzieży i jej rozwój zawodowy, zarówno na uczelniach, jak i w firmach.
Centrum Katowice Erasmus+ InnHUB z siedzibą w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej będzie pierwszym w regionie tego typu miejscem. Stanie się przestrzenią organizacji spotkań informacyjnych oraz wykładów prezentujących dobre praktyki związane z innowacjami oraz nowymi technologiami wykorzystywanymi w przemyśle i nauce. Projekt stworzyły Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności.
− Działalność nowo otwartego centrum będzie ukierunkowana na promocję korzystania z programu, w celu realizacji innowacyjnych projektów łączących instytucje z województwa śląskiego z partnerami zagranicznymi. Szczególnie ważny jest fakt, że ze środków programu Erasmus+ mogą korzystać nie tylko szkoły, uczelnie, ośrodki kształcenia zawodowego, ale także organizacje trzeciego sektora oraz firmy. Budżet, jaki Komisja Europejska przeznaczyła na lata 2021−2027, to ponad 28 mld euro – mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, sygnatariusz porozumienia.
Ku współpracy nauki, biznesu i samorządu
Głównym organizatorem centrum innowacji Erasmus+ InnHUB będzie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, której prezes − dr Janusz Michałek − przy podpisaniu porozumienia stwierdził, że inicjatywa ta pozwoli realizować ideę złotego trójkąta związanego ze współpracą biznesu, nauki i samorządu. − Jesteśmy przekonani, że bliska współpraca innowacyjnych firm ze szkolnictwem to najlepsza droga do sukcesu zarówno dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, jak i działających na terenie Śląska przedsiębiorstw, które już teraz zmagają się z niedoborem specjalistów – podkreślił.
Jednym z kluczowych zadań operacyjnych centrum ma być wykorzystanie potencjału w obszarze współpracy śląskich uczelni, szkół i ośrodków kształcenia zawodowego z przedsiębiorstwami działającymi na terenie tego najbardziej uprzemysłowionego w Polsce regionu. − Cieszą nas bardzo nowe pomysły związane z tą inicjatywą oraz nowe środki, które dzięki temu projektowi zasilą Katowice i cały region – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic, dziękując twórcom projektu Erasmus+ InnHub.
Na powstaniu ośrodka skorzysta gospodarka
Politechnika Śląska również będzie aktywnie działać w ramach projektu, wspierając we współpracy ze Specjalną Strefą Ekonomiczną inicjatywy realizowane w ramach Eramus+ InnHub. − Wierzymy, że ten projekt pozwoli stworzyć nowe centra rozwoju i będzie służył rozwojowi gospodarki – komentuje prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, będący gościem honorowym Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podkreślił wagę tworzenia projektów, które dają możliwość współdziałania. − Trzeba podejmować takie inicjatywy, bo owoce takiej współpracy będą widoczne zarówno w krótko-, jak i długofalowej perspektywie − zapewniał.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Dodaj komentarz