Menu

Menu

Porozumienie między USA a Chinami – czy to koniec wojny handlowej?

Porozumienie między USA a ChinamiPrezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał 15 stycznia 2020 roku pierwszą część porozumienia handlowego z Chińską Republiką Ludową. Porozumienie między USA a Chinami może oznaczać zakończenie wojny handlowej, którą rozpoczęła administracja amerykańska. Jak podkreśla “Business Insider”, rynki na całym świecie długo oczekiwały na podobny krok.

Porozumienie między USA a Chinami oznacza obniżenie przez Waszyngton części wprowadzonych wcześniej ceł na chińskie towary. Pekin natomiast zobowiązuje się między innymi zwiększyć import ze Stanów Zjednoczonych oraz zaostrzyć walkę z kradzieżą własności intelektualnej.

Jak pisze “Business Insider”: Podczas uroczystości w Białym Domu Donald Trump poinformował, że w mocy pozostaje część amerykańskich taryf celnych na chińskie produkty. Powiedział, że w przeciwnym przypadku Stany Zjednoczone nie będą miały odpowiedniej pozycji negocjacyjnej w dalszych rozmowach z Chinami.

Ze strony chińskiej porozumienie między USA a Chinami podpisał szef zespołu negocjacyjnego Liu He. Zapewnił on, że Pekin będzie ściśle przestrzegał ustaleń.

Jak podaje “Business Insider”, w ramach podpisanej pierwszej części porozumienia Państwo Środka zobowiązało się zwiększyć import z USA o 200 mld USD w porównaniu z rokiem 2017. Cel ten ma zostać osiągnięty w ciągu najbliższych 2 lat. Oznacza to podwojenie wartości chińskiego importu ze Stanów. W 2017 roku jego wartość wynosiła bowiem 186 mld USD.

Porozumienie między USA a Chinami jasno określa wartość eksportu różnych działów gospodarki

Z porozumienia wynika, że Chiny miałyby zamówić amerykańskie produkty rolne warte dodatkowe 50 mld dol. Donald Trump jest przekonany, że amerykańscy rolnicy będą w stanie zaspokoić większy popyt. Prezydent USA dodał też, że Chiny złożą zamówienia na dodatkowe usługi od USA warte od 40 do 50 mld dol., a także dobra przemysłowe warte 75 mld dol. i wydadzą 50 miliardów dolarów więcej na dostawy energii – pisze “Business Insider”.

W zamian Waszyngton wyraził zgodę na zniesienie części wprowadzonych przez siebie ceł na import z Pastwa Środka. Wśród towarów, których to dotyczy znajdują się telefony komórkowe, i laptopy. Do 7,5 procenta zmniejszone mają zostać cła na import wart 120 mld USD rocznie, między innymi na obuwie i telewizory. Część taryf nie ulegnie jednak zmianie. Chodzi o import wart 250 mld USD rocznie.

Ze swej strony Pekin zobowiązuje się natomiast – obok zwiększenia ochrony własności intelektualnej – stosować sankcje karne w przypadkach kradzieży tajemnic handlowych. W ciągu 30 dni ma zostać przez Chińczyków przedstawiony plan działań podjętych dla realizacji tego zobowiązania.

Porozumienie między USA a Chinami przewiduje także zaniechanie presji na amerykańskie firmy inwestujące w Państwie Środka, by dzieliły się technologią z miejscowymi partnerami. Pekin zobowiązał się też do zaprzestania sztucznej dewaluacji juana. Zdaniem Amerykanów, praktyka taka stosowana jest dla zwiększenia atrakcyjności chińskiego eksportu.

Część analityków, na których powołuje się “Business Insider”, sceptycznie patrzy na szanse realizacji porozumienia. Jednak samo podpisanie umowy przyjęte zostało jako krok w dobrym kierunku. Jak deklaruje prezydent Trump, kolejna część porozumienia ma być negocjowana w Pekinie.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: “Business Insider”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.