Menu
Menu

Pomorze z gwiazdkami Michelin

Na mocy umowy podpisanej przez Polską Organizację Turystyczną ze słynnym przewodnikiem Michelin do obecnych w tej prestiżowej publikacji polskich regionów, reprezentowanych przez Warszawę, Kraków i Poznań, dołącza Gdańsk z województwem pomorskim. To kolejny dowód na niezwykle wysoki poziom polskiej oferty kulinarnej i nowe możliwości dla promocji naszego kraju.

Gdańska

Turystyka kulinarna jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się trendów w turystyce. To pokłosie coraz większej popularności turystyki miejskiej i kulturowej.

Czwart polski region w przewodniku Michelin

Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie przewodnik Michelin. Na podstawie weryfikacji i ocen inspektorów 6 restauracji wyróżniono prestiżowymi gwiazdkami. 16 otrzymało tytuł Bib Gourmand, a 54 zyskały rekomendacje. Po raz pierwszy w historii do grona miast dołącza Pomorze ze stolicą w Gdańsku.

Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że Pomorze wraz z Gdańskiem to kolejny − czwarty już − polski region, który uzyskał pozytywną opinię inspektorów słynnego przewodnika Michelin i tym samym dołączył do elitarnego grona najlepszych światowych destynacji kulinarnych. Polska słynie ze swojej gościnności, a kulinaria stanowią bardzo ważny element naszej kultury narodowej. Tym bardziej cieszy mnie, że wysoki poziom oferty polskich smaków został doceniony i uzyskał rekomendację tej prestiżowej kapituły. Do tej pory wyróżniono 49 polskich restauracji z Warszawy, Krakowa i Poznania. Dzisiaj lista restauracji liczy prawie 80. Serdecznie gratuluję restauratorom i jednocześnie, jako prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, jestem ogromnie dumny z tego osiągniecia. Oznacza ono bowiem, że Polska wpisuje się doskonale w najnowsze światowe trendy kulinarne i potwierdza, że nasz kraj jest wspaniałym kierunkiem podróży − mówi Rafał Szmytke, prezes POT.

Pomorze potwierdza silną markę Polski

Przewodnik Michelin pojawia się na rynku od 1900 r. Cieszy się opinią najważniejszego przewodnika kulinarnego na świecie. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji.

Dołączenie Pomorza potwierdza silną markę Polski na kulinarnej mapie Europy. Turyści coraz częściej wybierają Polskę jako swój cel podróży właśnie ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną. Jak podkreśla Michelin Guide, inspektorzy, eksplorując kulinarne oblicza Gdańska, zachwycili się także zabytkową architekturą Gdańska, która łączy się z nowoczesną zabudową nabrzeży Motławy.

Gdańsk

Restauracje wyróżnione przez przewodnik Michelin:

Dwie gwiazdki: Bottiglieria 1881 (Kraków)

Jedna gwiazdka: Muga (Poznań), NUTA (Warszawa), Arco by Paco Pérez (Gdańsk),Giewont (Kościelisko)< Rozbrat 2 0(Warszawa)

Zielona Gwiazdka: Eliksir (Gdańsk)

Bib Gourmand:

Warszawa: alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Le Braci, Ceviche Bar, Kontakt

Poznań: Fromażeria, TU.REStAURANT

Kraków: MOLÁM, Folga

Ciekocinko: Luneta & Lorneta Bistro Club

Gdańsk: Hewelke, Treinta y Très

Sopot: 1911 Restaurant, Vinissimo

Źródło informacji: PAP Media Room

Zdjęcia: Polska Organizacja Turystyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.