Menu

Menu

Polskie lody z coraz większą renomą za granicą

Na świecie mamy do czynienia z falą upałów. W naszym kraju również temperatura często przekracza trzydzieści stopni. To dobry moment sięgnięcie po coś chłodnego. Polskie lody stają się coraz popularniejsze w innych państwach.

Polskie lody

Polskie lody sprzedają się coraz lepiej

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował w ostatnim numerze swojego tygodnika informację dotyczącą eksportu polskich lodów. W 2020 roku byliśmy siódmym największym eksporterem na świecie. Można powiedzieć, że co dwudziesty lód na świecie pochodzi właśnie z Polski.

Nasz kraj produkuje duże ilości lodów, w 2019 roku było to 228,7 mld litrów zimnej substancji. Gdybyśmy nie sprzedawali naszego produktu za granicę, na każdego Polaka przypadałoby aż 6 litrów polskich lodów. Nasi krajowi producenci nastawiają się jednak również na eksport. A chętnych nie brakuje.

Polska jest w pierwszej dziesiątce największych eksporterów lodów na świecie. W 2020 r. nasz udział w światowym eksporcie wyniósł 5 proc., co dało 7. miejsce – informuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Polskie lody silniejsze od pandemii

2020 rok dla producentów polskich lodów również był korzystny. Nie przeszkodziła w tym nawet pandemia oraz związany z nią lockdown.

Klienci zagraniczni najchętniej nabywali w Polsce lody niezawierające tłuszczu mleka lub zawierające mniej niż 3 proc. masy takich tłuszczów, a więc głównie sorbety. W ub.r. polscy przedsiębiorcy dostarczyli za granicę prawie 72 tys. ton tego typu słodkości na kwotę ok. 159 mln EUR, co stanowiło aż 75 proc. eksportu lodów z Polski. Drugą liczącą się pozycją towarową, z 20,3 proc. udziałem, były lody zawierające tłuszcz mleka (pow. 7 proc. masy tłuszczu), których sprzedano ok. 21 tys. ton na kwotę ponad 43 mln EUR – czytamy w tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dla producentów polskich lodów jest to bardzo dobry znak. Jeśli pomimo pandemii eksport wzrósł, to jest to dobry prognostyk na przyszłość.

Kraje, które najchętniej kupują polskie lody

Z danych PIE jasno wynika, że nasze zimne produkty najczęściej trafiają do innych europejskich państw.

Największymi odbiorcami lodów z Polski są kraje będące największymi producentami w UE. Udział Niemiec w polskim eksporcie lodów sięgnął w 2020 r. 26 proc., Francji – 13 proc., a Wielkiej Brytanii – 10 proc. Do tych trzech krajów trafiła blisko połowa sprzedanych za granicą lodów. Smakoszami polskich lodów okazali się także konsumenci z bardziej odległych państw, np. Kolumbii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Gambii, Australii i RPA – informuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Warto podkreślić, że Polska również sprowadza lody do siebie. Przeważnie kupujemy je od Niemców, Hiszpanów, Węgrów czy Litwinów. Mimo wszystko w przypadku tego produktu eksportujemy go zdecydowanie mniej niż importujemy.

W pierwszych czterech miesiącach 2021 r. dynamika wzrostu eksportu lodów przewyższała tę z lat ubiegłych i wyniosła 44 proc. r/r. Wg GUS, wartość sprzedaży lodów za granicą w tym okresie wyniosła 88 mln EUR – podkreślają eksperci PIE.

Takie dane z pewnością cieszą naszych krajowych producentów. Polskie lody to kolejny produkt, który zyskał uznanie za granicą. Nic dziwnego, Polacy również lubią nasze krajowe wyroby, ponieważ te nie odstają jakościowo od zachodnich produktów. W tym wypadku nie tylko nie mamy czego się wstydzić, ale wręcz możemy patrzeć, jak z roku na rok rosła nasza pozycja na rynku lodów.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.