Menu
Menu

Polska wśród unijnych liderów niskiego bezrobocia

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg skomentowała najnowsze dane Eurostatu na temat bezrobocia. − Polska jest jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia, lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Czechy – ogłosiła.

minister Marlena Maląg

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Według danych Eurostatu, opublikowanych 1 czerwca 2022 r., stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w Polsce 3 proc. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 526 tys., a w marcu − 525 tys. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE ukształtowała się na poziomie 6,2 proc.

Eurostat po raz kolejny przekazał znakomite informacje o sytuacji na polskim rynku pracy. Jesteśmy jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia. Od początku tego roku bezrobocie w Polsce, wyliczane według tej metodologii, utrzymuje się na stałym, 3-procentowym poziomie − powiedziała minister. Dodała, że bezrobocie w Polsce jest równie niskie jak w Niemczech.

Szefowa MRiPS zwróciła również uwagę, że według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce spadło w ciągu ostatniego roku o 0,6 proc. Liczba osób bezrobotnych spadła w tym czasie o 97 tys. i obecnie wynosi 526 tys. − To potwierdza, jak skuteczne okazały się instrumenty chroniące miejsca pracy, które rząd wdrożył w czasie pandemii. Pracodawcy cały czas zgłaszają chęć zatrudnienia kolejnych osób, trwają już też prace sezonowe – wyliczała Marlena Maląg.

Jednocześnie minister podkreśliła, że Polska dobrze wypada również w obszarze danych dotyczących zatrudnienia młodych ludzi poniżej 25. roku życia. W tej grupie bezrobocie w ciągu ostatniego roku spadło o 5 proc. i wynosi 8,9 proc. Przy tym średnia unijna to 13,9 proc.

Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić, coraz łatwiej znajdują zatrudnienie. A gdy już tę pracę znajdą, mogą korzystać z zerowego podatku PIT, dzięki czemu na ich kontach zostaje więcej pieniędzy. Chcemy, by Polska była dla młodych atrakcyjnym miejscem do życia – mówiła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.