Menu
Menu

Polityka innowacji ma zapewnić lokalny dobrobyt

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie prof. Dan Breznitz z Katedry Badań nad Innowacją Uniwersytetu w Toronto zauważył, że dziś każdy chce skopiować Dolinę Krzemową. Tymczasem kluczowe jest tworzenie polityki innowacji w taki sposób, aby zapewniła lokalny dobrobyt.

Kiedy myślimy o innowacjach, najważniejsze jest, aby zrozumieć, jak tworzyć politykę innowacyjną, która zapewni dobrobyt lokalny, dobrobyt dla Polski, ale także dobrobyt dla Warszawy, dla Trójmiasta – mówił prof. Dan Breznitz, światowej sławy ekspert w dziedzinie strategii innowacyjności. Powołując się na przykład Doliny Krzemowej tłumaczył, że nie należy za wszelką cenę wzorować się na tym modelu, który jest wynalazkiem i sumbolem najwyższego poziomu innowacji. − Jeśli będziemy postępować zgodnie z modelem Doliny Krzemowej, gdzie sprzedaje się swoją firmę tak szybko jak to możliwe, okaże się, że nie tworzymy dobrobytu, lecz bogactwo tylko dla nielicznych, prawie bez lokalnych pozytywnych efektów – przekonywał.

Zrozumieć globalny system produkcji

Zdaniem prof. Breznitza niezbędne jest zrozumienie istoty działania globalnego systemu produkcji na poszczególnych etapach procesu. − Każdy produkt i usługa, w tym smartfony, przechodzą przez kilka miejsc, dopóki nie zostaną sprzedane. Każde z tych miejsc rzeczywiście wprowadza innowacje na określonym etapie produkcji, od wkładania pomysłów w krzem, przez projektowanie i prototypowanie po innowacje w produkcji, sprzedaży i korzystaniu z telefonu. Dlatego każde miejsce specjalizuje się w zupełnie innym zestawie zdolności innowacyjnych na jednym z tych etapów i potrzebuje różnych polityk, różnych instytucji finansowych, różnych instytucji edukacyjnych i różnych modeli biznesowych – wyjaśniał ekspert.

Siła innowacji pochodzi z produkcji

W swoim wystąpieniu sugerował, że społeczności powinny zdiagnozować, w którym z czterech etapów globalnego procesu produkcyjnego się mieszczą, i na nim się skupić. Skupiając się na polskim rynku, wskazał na transformację przemysłu stoczniowego w Gdańsku, który zmienił się z wielkiego komunistycznego molocha w prosperujący przemysł, o wiele bardziej innowacyjny, skoncentrowany na jachtach, tworzący wiele miejsc pracy. Mówił też chińskie miasto Shenzhen, będące największą fabryką świata, gdzie produkowana jest elektronika, smartfony i drony. − Cała ta siła innowacji pochodzi z samej produkcji. To miejsce, w których wprowadzano innowacje wokół tego, jak buduje się rzeczy – mówił prof. Breznitz.

Breznitz jest autorem cenionych prac na temat innowacyjności, w tym najnowszej książki „Innovation in Real Places, Strategies for Prosperity in an Unforgiving World”, wydanej w 2021 r. Książka prof. Breznitza znajduje się na liście 15 najlepszych pozycji nominowanych przez „Financial Times” pod koniec sierpnia br. do nagrody Financial Times and McKinsey Business Book of the Year 2021. Została też wybrana do pierwszej piętnastki spośród 600 książek o tematyce biznesowej z całego świata.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.