Menu

Menu

Podstawy zakupów online

Technologia się rozwija, spędzamy coraz więcej czasu w Internecie i oferuje nam to coraz więcej możliwości. Niektóre dzieje wpływają na nasze zachowanie i my się tak samo jak Internet modernizujemy i zmieniamy swoje zwyczaje. Pojęcie zakupy online oznacza wyszukiwanie i zakup towarów oraz usług przez Internet, a za pomocą przeglądarki internetowej. Bliżej opisane, oznacza to przejście do trybu online, łączenie się na sieć, wyszukiwanie strony internetowej sprzedawcy, a potem wybranie czegoś i wybór sposobu dostawy.

zakupy online

Jak działają zakupy online?

Na początek, oczywiście, potrzebujesz połączenia z Internetem i karty debetowej lub kredytowej, żeby można było dokończyć zakupów. U większości sprzedawców internetowych pozwolono nam stworzyć swojego hasła. Przy tym, bardzo ważne jest upewnić się, żeby to było bezpieczne hasło, którego nikt nie może odgadnąć. Jak już wylądujesz na stronę sprzedawcy, przewijasz przedmioty oferowane przez sprzedawcę.

Praktycznie każdy internet sprzedawca będzie miał listę kategorii, np. dom i ogród, części samochodowe, kosmetyki… Jak już wybierzemy pewne przedmioty, i kiedy nadejdzie czas zapłaty, strona internetowa, tj. sprzedawca poprosi o dane karty. Dane, które musimy wprowadzić, to nasze imię i nazwisko, długi 16-cyfrowy numer karty, data ważności i 3-cyfrowy numer z tyłu. Jak uzupełnimy wszystkie dane, zakupy są zakończone. Zostało nam jeszcze wybrać sposób dostawy i możemy czekać na zakupy. Do tego mamy drugą opcję – zapłacić przy dostawie, tj. za pobraniem. Ta opcja jest przydatna jak nie chcemy z byle jakiegoś powodu zapłacać przez przeglądarkę.

Czy online zakupy są bezpieczne?

Ogólnie, zakupy online są bezpieczne, jeżeli kupujesz w legalnych sklepach internetowych. Na początek, w miarę możliwości powinniśmy robić zakupy z domowego połączenia. Komputery i sieci publiczne są nieco bardziej narażone na ataki hakerskie, a może to narazić Twoje dane i informacje osobiste. Internet strona jest dodatkowo zabezpieczona, jeżeli adres zaczyna się od HTTPS. Jest to niekoniecznie, a dodatkowa litera S (po HTTP) oznacza “secure”, tj. bezpieczne.

Ważne jest zbadanie firmy lub sprzedawcy zanim wykonamy zakupy w witrynie. Najlepiej byłoby, gdyby firma miała adres fizyczny oraz numer telefonu. W takim przypadku, możesz się z kimś skontaktować, jeśli wystąpi problem. Możesz też sprawdzić recenzje o sprzedawcy na różnych stronach internetowych. Zazwyczaj, karty kredytowe są najbardziej bezpiecznym sposobem płacenia. Powinniśmy unikać takich opcji, jak przelewy bankowe, bezpośredni przelew, lub wysyłanie gotówki albo czeków pocztą za przedmioty w Internecie. Także, wspominamy opcję “za pobraniem”.

Warto też pamiętać, żeby zawsze przechowywać zapisy transakcji online. Są to rzeczy jak paragon, numer zamówienia, opis produktu, cena, adres dostawy. Również, mądre jest zapisać wszystkie wiadomości e-mail (lub SMS) pisane do i otrzymywane od sprzedawcy. One się później mogą się przydać, jeżeli wystąpi problem.

Kto kupuje z Internetu?

Powszechnym zdaniem jest to, że większość kupujących online są młodymi ludźmi. Prawda jest taka, że w pewnym sensie nie ma reguł. Starsze pokolenie ostatnio się staje kluczowym rynkiem, bo według badań mamy duży wzrost kupujących online w wieku powyżej 65 lat. Jednak, według statystyk, młodsi ludzie wydają więcej pieniędzy na zakupy online niż starsi. Chociaż mężczyźni spędzają więcej czasu na gry online, albo na zakłady bukmacherskie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety spędzają średnio 5 godzin tygodniowo na zakupach online.

Jak już wspominaliśmy, starsze pokolenie zwiększyło swoją sprawność technologiczną i nie boją się zmienić standardowe kolejki w sklepach dzięki wygodnym zakupom w domu. Także, w ostatnich czasach, sprzedawcy zapewniają zarówno mężczyznom, jak i kobietom wiele opcji do wykonania zakupów online. Podsumowując, nie ma granic, jeżeli chodzi o zakupy online i trzymając się parę podstawowych reguł, wszyscy możemy bezpiecznie robić zakupy online, a do tego oszczędzić sobie dużo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.