Menu

Menu

Płyty CD odchodzą do historii?

Płyty CDPłyty CD pojawiły się w sprzedaży na początku lat 80-tych XX wieku i niemal wyparły z rynku kasety magnetofonowe oraz płyty winylowe. Teraz mogą podzielić ich los. Przyczyną spadku zainteresowania płytami CD jest rosnąca popularność streamingu czyli inaczej mediów strumieniowych.

Jak podaje na swej stronie internetowej TVN24 BiS, największa amerykańska sieć sklepów ze sprzętem elektronicznym Best Buy od 1 lipca 2018 roku przestanie sprzedawać płyty CD. Natomiast inna amerykańska sieć Target zmienia zasady sprzedaży. Będzie ona płacić wytwórcom wyłącznie za sprzedane u siebie płyty CD.

Przyczyną takich decyzji jest ciągły spadek zainteresowania krążkami wśród klientów. Jednocześnie stale rosną przychody z mediów strumieniowych. W 2016 roku doszło do przełomu w amerykańskim przemyśle muzycznym. Jak pisze TVN24 BiS, po raz pierwszy w historii przychody ze streamingu były wyższe niż ze wszystkich innych nośników muzyki razem.

Tendencja do zmiany formy dystrybucji muzyki nasiliła się jeszcze w 2017 roku. W pierwszych 6 miesiącach media strumieniowe przyniosły aż 62% przychodów rynku muzycznego w USA.

Płyty CD – początki i zmierzch

Płyty CD stanowią wspólne dzieło koncernów Philips i Sony. Stworzono je pod koniec lat 70-tych XX wieku, a do sprzedaży weszły w roku 1982. Początkowo służyć miały do zapisywania muzyki, jednak wkrótce okazały się idealnym rozwiązaniem dla przechowywania informacji elektronicznych, szczególnie po opracowaniu możliwości wielokrotnego zapisywania danych na domowym komputerze. Technologię wielokrotnego wymazywania danych i ponownego zapisu zaprezentowano w 1997 roku.

W latach 80-tych XX wieku wydawało się, że dane na CD mogą być przechowywane przez setki lat. Gdy jednak płyty CD zaczęły stawać się coraz bardziej popularne i coraz tańsze, zaczęto do ich produkcji używać coraz mniej odpornych materiałów, co ograniczyło trwałość nawet do zaledwie kilku lat.

Obecnie płyty CD cieszą się malejącą popularnością. Producenci samochodów na przykład zastępują popularne niegdyś samochodowe odtwarzacze CD łączami USB i możliwością dostępu do usług strumieniowych.

Jednak spadek zainteresowania nie musi oznaczać całkowitego zniknięcia z rynku. W ostatnich latach zwiększa się popularność płyt winylowych i kaset magnetofonowych. Podobnie płyty CD mogą kiedyś jeszcze częściowo powrócić do łask – pisze TVN24 BiS. Na razie jednak muszą ustępować miejsca nowszym technologiom.

Źródło – TVN24 BiS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.