Menu

Menu

Planujesz zakup maszyny rolniczej do swojego gospodarstwa? O tym musisz wiedzieć

Zakup maszyny rolniczej to poważna inwestycja. Taki sprzęt do najtańszych nie należy, dlatego ważne jest, aby był odpowiednio dobrany. Dzięki temu optymalnie wykorzystasz jego możliwości i usprawnisz przebieg prac wykonywanych w Twoim gospodarstwie rolnym bez zbędnego przepłacania. O czym musisz wiedzieć?

maszyny rolnicze

Maszyny dopasowane do gospodarstwa rolnego

Zakup odpowiednich maszyn rolniczych zależy od tego, co i ile tego uprawiasz, jaki sprzęt już masz i od wielkości Twojego gospodarstwa. Kluczowy też jest stan Twojego budżetu. Jeśli masz wystarczające środki, pomyśl o bardziej wyspecjalizowanych maszynach rolniczych, które są przeznaczone do konkretnych zadań. Może się jednak okazać, że lepiej sprawdzą się u Ciebie maszyny wielofunkcyjne, dzięki którym wykonasz większy zakres prac. Nie zapomnij też o sprawdzeniu, czy maszyna, którą chcesz kupić, jest kompatybilna z tymi, które już masz.

Najważniejszy jest ciągnik

To król wśród maszyn rolniczych, bez którego się nie obejdziesz. W dużym gospodarstwie potrzebny będzie taki z dużą mocą silnika, odpowiedni do najcięższych i długotrwałych prac polowych. W mniejszych sprawdzi się kompaktowy ciągnik o prostej konstrukcji i mniejszej mocy silnika. Jest bardzo zwrotny, co ma duże znaczenie np. przy opryskiwaniu czy zasiewaniu. Dlatego przyda się również w większych gospodarstwach jako ciągnik pomocniczy. Pamiętaj też, że moc silnika powinna być dopasowana do zapotrzebowania na moc innych Twoich maszyn.

Bardzo przydatne w ciągniku są również biegi pełzające. Dzięki nim łatwiej wykonasz prace, które wymagają precyzji i zastosowania niskich prędkości.

maszyny rolnicze

Maszyna rolnicza nowa czy używana?

Zakup maszyny używanej łączy się z o wiele mniejszym wydatkiem. Będzie to rozwiązanie lepsze dla mniejszych gospodarstw, zwłaszcza że na rynku można znaleźć sprzęty w bardzo dobrym stanie. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić ich stan techniczny i kompatybilność z maszynami, które już masz. Miej na uwadze, że możesz nie zauważyć ewentualnej usterki, i licz się z tym, że mogą częściej wymagać napraw.

Nowe maszyny są od razu gotowe do pracy. Objęte są gwarancją, więc przez kilka lat na ewentualne naprawy nie wydasz ani złotówki, a do serwisu pojedziesz tylko po to, by wymienić filtry, oleje i zrobić przegląd techniczny. To będzie udana inwestycja, jeśli posiadasz duże gospodarstwo i odpowiedni budżet. Dodatkowo sprzedawca nowej maszyny zapewnia kompleksowy serwis, dzięki czemu Twój sprzęt będzie sprawny i wydajny nawet po upływie okresu gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.