Menu

Menu

Oszczędzanie przez porównywanie – nowy sposób na zakupy?

OszczędzanieAby umieć wydawać pieniądze, nie trzeba mieć szczególnego talentu, choć faktem jest, że niektórym przychodzi to znacznie łatwiej niż innym.

Sztuką natomiast jest robienie zakupów w sposób oszczędny i przemyślany. Wypracuj sobie pewne nawyki, a szybko zauważysz efekty.

Jak oszczędzać w marketach i centrach handlowych?

Rosnące jak grzyby po deszczu kolejne hipermarkety oraz galerie handlowe w pewnym stopniu znacząco ułatwiają nam życie. W jednym miejscu możemy znaleźć wszystko, co potrzebujemy, by zapełnić lodówkę, nakarmić psa, ubrać się, urządzić salon i posprzątać łazienkę. Dzięki tego rodzaju sklepom możemy zaoszczędzić czas, schować się w tym czasie przed burą jesienną słotą i wypić kawę z przypadkowo spotkaną przyjaciółką.

Poza zaletami, istnieje jednak pewna wada tego typu sklepów. Jest to duża różnorodność działań marketingowych mających na celu zwiększenie ilości produktów, które ostatecznie wylądują w Twoim koszyku. Niezwykle bogaty asortyment, który krzyczy do Ciebie z półek, żółte tabliczki promocyjne, a nawet odpowiednie oświetlenie i podkład muzyczny. Ile razy zdarzyło Ci się wejść do sklepu po pieczywo, a wyjść z ozdobnymi świeczkami, patelnią, parą butów i urządzeniem, które w sumie kiedyś może się do czegoś przyda, ale warto było kupić, bo było przecenione?

Wybierając się na zakupy do marketu warto sporządzić dokładną listę potrzebnych rzeczy i ściśle się jej trzymać. Wiedząc, że nie możesz sobie pozwolić na promocyjne poduszki, bo nie widnieją na Twojej liście, nie będziesz się zatrzymywać przy koszu z nimi. Zaoszczędzisz dzięki temu pieniądze, a także czas. Dobrym sposobem jest też zostawienie karty płatniczej w domu i zabranie jedynie ograniczonej ilości gotówki. Choćbyś chciał, nie wydasz więcej niż masz. Rozpocznij oszczędność pieniędzy od swojej postawy na zakupach.

Porównywanie ofert

Ceny konkretnych produktów różnią się czasem znacząco pomiędzy poszczególnymi sklepami. W jednym taniej kupisz chemię, ale więcej zapłacisz za warzywa. Oczywiście nie każdy dysponuje taką ilością czasu i nerwów, by jednego dnia objechać 3 markety. Przed wybraniem się na zakupy przejrzyj  aktualne oferty kilku sklepów i porównaj w którym z nich wydasz mniej. To bardzo prosty sposób. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu i kilka chwil w domowym zaciszu, samochodzie, czy nawet w pracy, by zorientować się, gdzie warto pojechać?

Gazetki promocyjne, niegdyś wrzucane do skrzynek pocztowych, wyściełające klatki schodowe, dziś możesz przejrzeć na swoim komputerze, tablecie, czy nawet telefonie. Co więcej, nie musisz przeszukiwać stron internetowych wszystkich okolicznych marketów. Wystarczy, że odwiedzisz właściwą witrynę, na której znajdziesz oferty wszystkich znanych Ci dużych sklepów.

O czym musisz pamiętać podczas oszczędzania?

Kiedy czujesz, że pieniądze gdzieś Ci ulatują, znikają z portfela, choć Ty nic nie kupiłeś, zacznij spisywać swoje wydatki. Sporządź sobie tabelę z podziałem na kategorie produktów i każdego dnia uzupełniaj ją o to, co kupiłeś. Co ważne, nie pomijaj żadnych drobiazgów. Dzięki temu po 2-3 miesiącach będziesz w stanie sprecyzować gdzie znajduje się dziura w Twoim portfelu. Po przejrzeniu swoich wydatków zaplanuj kwotę budżetu, jaka powinna Ci wystarczyć „na życie”, jednak nie w skali miesiąca, a tygodnia. Krótkie założenia łatwiej zrealizować.

Trzymając się podstawowych zasad, szybko zauważysz zmiany na swoim koncie. Aby motywacja była silniejsza, zacznij planować na co wydasz oszczędności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.