Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Ogród zimowy – czy warto?

Własny ogród zimowy – czy to nie brzmi wspaniale? Ogród zimowy to wspaniała inwestycja, jednak zanim się na niego zdecydujemy warto przemyśleć jaki rodzaj konstrukcji będzie dla nas najlepszy i jakim budżetem dysponujemy.

Ogród zimowy

Oranżeria – co należy przemyśleć zanim ją postawimy

Ogród zimowy, zwany też oranżerią to marzenie wielu osób. Jest to wyjątkowa przestrzeń, która łączy w sobie cechy ogrodu i domu. Może być idealnym miejscem do wypoczynku, spotkań czy pracy.

Budowa ogrodu to świetny pomysł, ale wiąże się ze sporymi kosztami. Jest to też dosyć duża konstrukcja, trzeba więc dobrze przemyśleć jej położenie, układ i rozmiar, żeby nie stracić przestrzeni w ogrodzie lub na tarasie. Jeżeli dopiero planujemy budowę domu, warto pomyśleć o ogrodzie zimowym już na etapie projektu – można wtedy odpowiednio wpisać go w bryłę budynku oraz w plan dachu. Jeśli jednak marzy nam się ogród zimowy w już istniejącym budynku najlepiej pomyśleć o gotowej konstrukcji, którą można dobudować na przykład na tarasie. Na rynku dostępnych jest wiele ogrodów zimowych, które można zmontować samodzielnie.

Ogród zimowy

Ogród zimowy Veranda Snaremo z paneli poliwęglanowych, fot. Palram.pl

Magia ogrodu zimowego

Oranżerie posiadają wyjątkowy urok, przywodzą na myśl eleganckie stare wille, w których służyły za małe saloniki pełne ciekawych kwiatów a nawet roślin tropikalnych. Współczesne ogrody zimowe również nadają się do uprawy roślin – oszklone ściany zapewniają stały dostęp do naturalnego światła, dzięki czemu roślinność rośnie bujnie nawet jesienią i zimą. To sprawia, że jest to wspaniałe miejsce na odpoczynek czy spotkanie z rodziną lub znajomymi. Dzięki oranżerii nawet w środku zimy mamy okazję, by „ładować” swoje wewnętrzne akumulatory i każdego dnia nabierać energii.

Czy w ogrodzie zimowym będzie ciepło?

To pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących inwestorów. Ta kwestia jest tu właściwie kluczowa, bo to w dużej mierze od temperatury wewnątrz będzie zależeć komfort korzystania z ogrodu zimowego. Wiele zależy od tego, jak zostanie on zaprojektowany, w jakim miejscu ustawiony i z jakich materiałów wykonany. Nie ulega wątpliwości, że najlepsza jest strona południowa, gdzie najdłużej i najmocniej świeci słońce. Można oczywiście oranżerię ulokować od strony wschodniej czy zachodniej, lecz pamiętać, że dla niektórych gatunków roślin może być za mało światła. Dobrze więc w tej sytuacji wybrać takie gatunki, które poradzą sobie w tym klimacie. Jeżeli planujemy uprawę roślin, które wymagają wyższych temperatur, na przykład tych bardzie egzotycznych, należy pomyśleć o dodatkowym ogrzewaniu. Przy zapewnieniu stałego źródła ciepła możemy oranżerię traktować jako dodatkowy pokój i spędzać tam czas przez cały rok.

Ogród zimowy

Niewielki ogród zimowy przy wejściu do budynku, fot. Palram.pl

Oranżeria – najpopularniejsze materiały

Jak wspomnieliśmy, wiele też zależy od materiału, z jakiego konstrukcja jest wykonana. Bardzo często to drewno, które same w sobie długo utrzymuje ciepło. Najczęściej dostępne jest w postaci drewna klejonego, tzw. klejonki z drewna świerkowego. Mimo ogromu zalet tego rozwiązania, warto pamiętać, że stale trzeba je pielęgnować i konserwować, wobec czego wiele osób decyduje się na inne materiały, jak stal, aluminium czy tworzywa sztuczne, zwłaszcza poliwęglan. Często też łączone są te materiały. Takie są ogrody zimowe w palram.pl, gdzie rama jest wykonana z odpornego na korozję aluminium, łączniki ze stali ciętej laserowo, dach zaś pokryty jest panelami poliwęglanowymi.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule artykułu, odpowiemy, że zdecydowanie tak, na pewno warto postawić na ogród zimowy. Pamiętajmy jednocześnie, by dobrze to przemyśleć, aby oranżeria faktycznie nam służyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.