Menu
 • Menu

  Odroczenie spłat kredytów w związku z koronawirusem

  Związek Banków Polskich zapowiedział, że można będzie składać wnioski o odroczenie spłat kredytów w związku z epidemią koronawirusa. Jak podaje TVP INFO, spłata może być odroczona maksymalnie na 3 miesiące. Decyzje podjęte zostaną na podstawie wniosków, w których uzasadnić trzeba, że problemy ze spłata wynikają z sytuacji epidemiologicznej.

  Odroczenie spłat kredytów

  Jak pisze na swoim portalu TVP INFO: ZBP podał, że banki uznają za pożądane podjęcia przez nie pilnych, odpowiednich i adekwatnych działań, będących odpowiedzią na trudności w spłacie zobowiązań względem banków, które w związku z pandemią koronawirusa COVID-19 mogą wystąpić po stronie kredytobiorców.

  Wnioski o odroczenie spłat kredytów mają być maksymalnie uproszczone a decyzje podejmowane w jak najkrótszym czasie. Możliwość składania wniosków dotyczy osób fizycznych oraz przedsiębiorstw.

  Pomoc kredytobiorcom ze strony banków dotyczyć będzie odroczenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych albo rat kapitałowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Automatyczne wydłużony będzie łączny okres spłaty kredytu pod warunkiem jednak przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.

  W przypadku osób fizycznych odroczenie spłat kredytów dotyczyć będzie zarówno kredytów mieszkaniowych jak i konsumpcyjnych. W przypadku kredytu dla firm odroczenie ma objąć również spłaty rat leasingowych. Zapowiedziano jednocześnie maksymalne skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Jednak wnioskodawcy będą musieli uzasadnić, dlaczego epidemia koronawirusa spowodowała ich trudną sytuację materialną.

  Odroczenie spłat kredytów bez prowizji za wniosek

  Jak czytamy w cytowanym przez TVP INFO komunikacie Związku Banków Polskich: Banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID – 19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy.

  Do składanego wniosku nie trzeba będzie załączać dodatkowych dokumentów i zaświadczeń, które potwierdzają straty spowodowane przez epidemię koronawirusa ani potwierdzających aktualną sytuację finansową kredytobiorcy. Nie zostaną również pobrane opłaty za wniosek.

  Aby złożyć wnioski o odroczenie spłat kredytów, klienci nie będą musieli nawet udawać się do oddziału. Banki przewidują możliwość składania dokumentów drogą elektroniczną za pomocą poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie.

  Przyjmowanie wniosków odbędzie się tymi kanałami zgodnie z ustaloną w umowie kredytowej formą komunikacji z bankiem. Jeśli klient zechce składać wniosek w formie innej niż zapisana w umowie, decyzja o jego przyjęciu uzależniona zostanie od możliwości weryfikacji danych wnioskodawcy.

  Dodatkowo banki gotowe są rozważyć możliwość udzielania przedsiębiorcom krótkoterminowych kredytów dla ustabilizowania ich sytuacji finansowej. Rozpoczęcie udzielania takiej pomocy kredytobiorcom uzależnione jest od terminu zakończenia przez rząd i agencje rządowe prac nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających realizację projektu.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: TVP INFO

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *