Menu

Menu

Obniżenie podatków i pomoc dla dzieci w wieku szkolnym – nowe programy PiS

Obniżenie podatków

Obniżenie podatków (Fot. Kancelaria Premiera)

Na Konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki i inni politycy zapowiedzieli: obniżenie podatków, przyznanie po 300 zł dla każdego dziecka na szkolną wyprawkę, zaostrzenie kar za przestępstwa gospodarcze oraz wiele programów pomocowych. Przemawiający członkowie rządu zapowiedzieli też – pisze “Business Insider” – wprowadzenie nowego podatku od hipermarketów i pomoc dla kobiet, które szybko urodzą drugie dziecko.

Jak powiedział Morawiecki, pierwszym projektem realizowanym przez rząd będzie obniżenie składki na ZUS. Ma ona stać się bardziej proporcjonalna w stosunku do zarobków. Obniżenie podatków dotyczyć będzie CIT dla małych przedsiębiorstw. Spadnie on z 15 do 9%. Pieniądze na rzędowe plany pochodzić będą – jak stwierdził premier – z uszczelnienia podatku VAT i wyższych dochodów związanych z szybkim wzrostem gospodarczym .

Na początku 2017 roku podatek CIT został obniżony z 19 do 15% – przypomina “Business Insider”. Teraz małe firmy otrzymają kolejną zniżkę. Premier Morawiecki oznajmił również, że udało się osiągnąć porozumienie z Komisją Europejską w sprawie dodatkowego opodatkowania galerii handlowych i biurowców.

Jak zapewnił Morawiecki, rząd odzyskał 30 mld zł dzięki uszczelnieniu podatków. Jest to kwota wyższa od kosztów ponoszonych przez państwo na stworzone w ostatnich latach programy społeczna, takie jak 500+.

Obniżenie podatków i nowe programy społeczne

Dzięki zwiększeniu wpływów do budżetu, możliwe stanie się zmniejszenie podatków przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków na programy społeczne. Jednym z nich jest wsparcie dla rodzin z dziećmi. Każde dziecko do ukończenia 18 roku życia przed rozpoczęciem roku szkolnego otrzyma wyprawkę wysokości 300 zł. Środki mają przysługiwać bez żadnych warunków dla wszystkich rodziców dzieci, które uczęszczają do szkoły – powiedział premier.

Beata Szydło zapowiedziała natomiast wprowadzenie programu “mama plus”. Jak piesze “Business Insider”, złoży się na niego premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Drugim elementem programu będą darmowe leki dla kobiet w ciąży. Kobiety, które wychowały przynajmniej 4 dzieci, mają zaś otrzymać zabezpieczenie emerytalne.

Szydło wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską opracowały również projekt dodatkowych urlopów wychowawczych i gwarancji miejsc dla dzieci w przedszkolach i żłobkach. Dla studentek z dziećmi przygotowuje się zmiany organizacji toku studiów, łatwiejszy dostęp do urlopów dziekańskich, oraz dodatkowe programy stypendialne.

Dla osób zaś uczących się i niepracujących w wieku 16 – 25 lat Prawo i Sprawiedliwość zamierza wprowadzić specjalny bon przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe. Dodatkowe środki przeznaczone zostaną dla zespołów regionalnych i twórców ludowych.

Jak powiedziała była premier Beata Szydło, rząd będzie chronił to co najcenniejsze czyli tradycję i kulturę ludową, które tworzyły polską tożsamość i które są pielęgnowane przez zespoły i artystów w małych miejscowościach. Szydło dodała przy tym, że program ten jest jej szczególnie bliski, ponieważ z wykształcenia jest etnografem.

Pomoc przeznaczona dla ludzi starszych i niepełnosprawnych

Kolejnym programem, który otrzyma rządowe wsparcie jest “Dostępność Plus”. Ma zostać na niego przeznaczone aż 23 mld zł w celu poprawienia warunków życia osób starszych, słabszych i niepełnosprawnych. Jak zaznaczył premier Morawiecki, dodatkowa kwota na pomoc seniorom i niepełnosprawnym jest w przybliżeniu równa wydatkom na program 500 plus.

Kobiety, które wychowały 4 dzieci lub więcej i osiągnęły wiek emerytalny bez prawa do świadczenia, otrzymają minimalną emeryturę. Posiadanie rodziny wielodzietnej stanowi inwestycję zarówno w przyszłość Polski, jak i systemu emerytalnego w naszym kraju – powiedział na Konwencji premier Mateusz Morawiecki.

Kluczowym programem całej Zjednoczonej Prawicy – w opinii premiera – pozostaje jednak Mieszkanie Plus. Cele rządu są bardzo ambitne. W 2019 roku w budowie ma być już 100 tysięcy mieszkań na wynajem w ramach rządowego programu.

Prezes Rady Ministrów zauważył, że Zjednoczona Prawica realizuje plany uznawane wcześniej za niemożliwe do wykonania. Należy do nich między innymi budowa drogi Via Carpatia łączącej kraje bałtyckie z południową Europą, projekt centralnego portu komunikacyjnego, Via Baltica, oraz program czyste powietrze polegający na walce ze smogiem.

Na jesieni tego roku ma zostać również utworzony specjalny rządowy fundusz wysokości 5 mld zł przeznaczony na remonty dróg powiatowych i gminnych. Jeszcze w 2018 roku na ten cel rząd zamierza wypłacić 1,5 mld zł. Jak zaznaczył Morawiecki, rząd nigdy wcześniej nie przekazywał tak dużej sumy na remonty dróg powiatowych i gminnych.

Dodatkowe środki na naukę

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział wygospodarowanie dodatkowych 200 mln zł w tegorocznym budżecie na finansowanie badań naukowych. Szef resortu nauki podkreślił, że badania mają służyć obywatelom. Dlatego dodatkowe środki posłużą badaniom zmierzającym do poprawy bezpieczeństwa infrastrukturalnego w naszym kraju.

Wraz z działaniami mającymi na celu obniżenie podatków zaostrzona ma zostać polityka zwalczania przestępstw gospodarczych. Działania takie zapowiedział z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Radykalnie zaostrzone zostaną kary za najgroźniejsze przestępstwa gospodarcze. Szef resortu sprawiedliwości zamierza również bardziej zdecydowanie walczyć z drobnymi, ale uciążliwymi społecznie przestępstwami. Zaliczył do nich kradzieże kieszonkowe.

Na Konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy padło więc wiele obietnic. Rząd zamierza zwiększyć wydatki z jednej strony, a z drugiej zapowiada obniżenie podatków. Może się to wydawać działaniem ryzykownym. Z drugiej jednak strony, programy te zwiększą ilość pieniędzy w gospodarce i mogą przyśpieszyć wzrost PKB, co przełoży się na wyższe kwoty uzyskiwane z podatków.

Źródło – Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.