Menu
Menu

Miesiąc darmowego prądu dla gospodarstw domowych

Rząd wprowadził ponad 120 zł obniżki na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Sprzedawcy energii udzielą w tym roku jednorazowego upustu wszystkim gospodarstwom domowym, które spełnią jeden z opcjonalnych warunków.

obniżki opłat za prąd

Dla statystycznej rodziny, która zużywa przeciętną ilość prądu, nowy mechanizm wsparcia odbiorców oznacza równowartość kwoty rachunku za jeden miesiąc. Rozporządzenie Ministerstwa Klimatu określa 6 warunków, których spełnienie pozwala na skorzystanie z obniżki opłat za zużywaną energię w wysokości nawet 125 zł.

Warunki obniżki opłat za energię

Aby uzyskać upust, wystarczy spełnić tylko jeden z nich:

− wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,

− wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,

− potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii,

− zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r. w okresie co najmniej 3 następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r.,

− posiadanie prosumenckiej instalacji OZE,

− korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).

W związku z zablokowaniem przez opozycyjny Senat ustawy, która zakładała 5-procentową obniżkę cen za energię elektryczną zużytą w 2023 r., rząd postanowił wprowadzić alternatywne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu obowiązku przyznania gospodarstwom domowym przez sprzedawców energii upustu w wysokości ponad 120 zł. My dotrzymujemy słowa i chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i wzrostem cen energii elektrycznej − mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Upusty i niższe ceny energii

Wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce będą zobowiązani do obniżenia opłat gospodarstwom domowym, które spełniły przynamniej jeden z warunków opisanych w rozporządzeniu. Rozporządzenie wchodzi w życie po 7 dniach od ogłoszenia. Przysługujące upusty będą rozliczone przez sprzedawców jeszcze w tym roku.

To kolejne rozwiązanie zapewniające odbiorcom zmniejszenie kosztów energii. Jednocześnie do końca roku obowiązuje rządowa Tarcza Solidarnościowa, która zamroziła ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Po ostatnim zwiększeniu limitów zużycia tarcza zapewnia gospodarstwom domowym od ok. 3000 do nawet 4000 zł oszczędności rocznie na rachunkach za prąd, w zależności od przysługującego im limitu. Energia zużyta przez odbiorców indywidualnych poniżej limitu kosztuje tyle, co w ubiegłym roku, czyli ok. 41 gr za kWh netto.

Dodatkową ochroną przed wzrostem cen energii objęto samorządy, odbiorców wrażliwych oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Dla tej kategorii odbiorców rząd zdecydował o obniżeniu od października ceny energii z ok. 78 gr do 69 gr za kWh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.