Menu

Menu

Listwy elewacyjne z nutą kunsztu – boniowanie z pomysłem

Elewacja budynku to przede wszystkim widoczna estetyka wykończeniowa, która nadaje charakter całemu obiektowi budowlanemu. Nie mniej jej wykonanie ma za zadanie zniwelować straty ciepła i odpowiednio zabezpieczyć mury przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wykonując docieplenie i związaną z nim elewację istotna jest dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Listwy elewacyjne stanowią nieodzowny element wpływający na szereg parametrów tak reprezentacyjnych, jak i praktycznych.

Listwy elewacyjne

Nowoczesne boniowanie – kształtowanie z kunsztem

Boniowanie to dla wielu pojęcie dość odległe, a nawet egzotyczne. Tymczasem jest ono mocno osadzone w polskiej rzeczywistości budowlanej i wykończeniowej. Równoległe żłobienia w fasadach budynku tzw. bonie to niezmiennie jeden z elementów elewacji, który przykuwa uwagę i sprawia, że budynek wygląda na elegancki i wykonany w oparciu o doskonale przemyślany projekt. Wspomniane żłobienia stosowane są wokół stolarki otworowej lub w narożach budynku. Niegdyś metoda była zarezerwowana dla grubszych portfeli inwestorskich i nastręczała wielu trudności, obecnie, dzięki takim rozwiązaniom jak listwy elewacyjne typu BP19 w nieskomplikowany sposób uzyskuje się wysokiej klasy efekt estetyczny.

Wspomniana już listwa BP19 charakteryzuje się specjalistyczną konstrukcją projektową, która pozwala na uzyskanie na powierzchni elewacji charakterystycznych rąbków i uwypukleń, które po odpowiedniej obróbce końcowej elewacji imitują kamień. Ponadto listwa PCV BP19 wyposażona została w ozdobną siatkę, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie na powierzchni elewacji oczekiwanego efektu końcowego, który podczas realizacji nie wymaga specjalistycznej i trudnej do wykonania obróbki – jak to ma miejsce przy zastosowaniu tradycyjnych blach płaskich montowanych „na rąbek”.

Listwy boni w praktyce

Mając na uwadze fakt, że elewacja jest wizytówką domu, do tego trudną do skorygowania w przypadku popełnienia błędu, listwy elewacyjne stanowią niewidoczny, acz istotny element pozwalający na uzyskanie doskonałego efektu pod każdym względem. Przemyślana i dostosowana do współczesnych technologii konstrukcja ułatwia ich zastosowanie i ma pozytywny wpływ na wszystkie prace.

Kreowanie wizerunku budynku przy zastosowaniu wysokiej klasy profili elewacyjnych powinno iść w parze z fachową wiedzą i praktycznymi umiejętnościami, stąd wykonanie boniowania warto powierzyć specjaliście. Wybierając listwy typu BP19 zadanie staje się intuicyjne i trudno o popełnienie błędu, dlatego tak istotne jest sięgnięcie po produkty najwyższej jakości, pochodzące od producenta z dużym doświadczeniem i odpowiednim parkiem maszynowym. Wracając do boniowania, czyli wycinania rowków w warstwie ociepleniowej, zastosowanie listew elewacyjnych PCV zapewnia idealnie równe krawędzie, a tym samym nienaganny wygląd i kształt odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Reasumując, listwy BP19 stosuje się przy wykonywaniu rowków w systemach dociepleń wykonywanych różnymi metodami.

Walory estetyczne i użytkowe listew do zdobienia elewacji

Zastosowanie elementu ozdobnego w postaci bonie jest chętnie stosowany w nowoczesnej architekturze. Rozwiązania techniczne umożliwiające wykonanie zdobienia w sposób prawidłowy nie tylko budują pozytywny efekt, ale realnie wpływają na łatwość realizacji projektu, koszty i czas, co ma istotne znaczenie dla wielu inwestorów. Ponadto wykonanie boniowania wpływa na walory wizualne obiektu, modelując go i poprawiając jego ogólny wygląd.

Listwy do boniowania cechują się wysoką trwałością i łatwością w obróbce. Tym samym można je malować farbami różnego rodzaju m.in., akrylowymi czy silikonowymi. Dostępne rozwiązania systemowe dedykowane listwom elewacyjnym do boniowania tj. zaślepki eliminują szereg niedogodności, które mogą w przyszłości negatywnie wpływać na ogólnie pojętą eksploatację. Dedykowane profilom zaślepki zabezpieczają powstałe rowki przed zagnieżdżeniem się w nich insektów czy pojawienia się tzw. świstania podczas wietrznej pogody.

Opisywana listwa BP19 posiada po obu stronach korpusu PCV siatkę szklaną w postaci pasów. Konstrukcja i wykonanie listew pozwala na intuicyjne i bezproblemowe zamontowanie ich w elewacji, co zdecydowanie skraca czas całej pracy związanej z jej wykonaniem. Warto zauważyć, że tego rodzaju profile nie wymagają wykonywania rowków w powierzchni elewacyjnej, co z kolei eliminuje ewentualne błędy wykonawcze.

Łatwość montażu gwarancja nienagannego, perfekcyjnego efektu końcowego przemawia za zastosowaniem listwy elewacyjnej, która pozwoli na osiągnięcie efektu modelowania i kreowania elewacji budynku. Współpracując z rekomendowanym producentem, inwestor może być pewien, że jego projekt zostanie zrealizowany bez trudności i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.