Menu
 • Menu

  Leasing czy wynajem długoterminowy Skody – co jest bezpieczniejsze?

  Finansowanie samochodu marki Skoda w dobie pandemii może wydawać się dość niebezpieczną grą. Nic bardziej mylnego! Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy mogą okazać się o wiele bezpieczniejszą formą finansowania od… gotówki! Ale jakie finansowanie wybrać – postawić na leasing czy wynajem długoterminowy?

  Skoda

  Leasing i wynajem długoterminowy niepodzielnie rządzą rynkiem motoryzacyjnym

  Leasing – zwłaszcza operacyjny – od lat króluje wśród najpopularniejszych zewnętrznych form finansowania. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się również wynajem długoterminowy.

  Obydwie formy zewnętrznego finansowania są obecnie o wiele korzystniejszym, elastyczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem od tradycyjnego kredytu, a tym bardziej od zakupu samochodu za gotówkę.

  Czym różnią się leasing i wynajem długoterminowy?

  Leasing to nic innego jak forma dzierżawy samochodu. Umowa leasingowa zakłada, że firma leasingowa (leasingodawca) udostępnia pojazd będący jej własnością leasingobiorcy (firmie lub konsumentowi) w zamian za opłacanie przez niego comiesięcznych rat leasingowych. Leasing wiąże się również z koniecznością uiszczenia opłaty wstępnej w wysokości 10-20% wartości przedmiotu leasingu.

  Niemniej, niektórzy leasingobiorcy umożliwiają wzięcie Skody w leasing bez opłaty wstępnej. Należy wówczas liczyć się jednak z wyższymi ratami leasingowymi i bardziej rygorystycznymi warunkami finansowania, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie leasingodawcy.

  Samochód w leasingu należy do firmy leasingowej do czasu jego opcjonalnego wykupu przez leasingobiorcę pod koniec trwania umowy. Leasingobiorca może również przedłużyć umowę leasingową na nowe auto.

  Wynajem długoterminowy jest usługą, w której konsument bądź przedsiębiorca wynajmuje Skodę na czas określony w warunkach wynajmu. Opcjonalnie może on uiścić opłatę wstępną, która obniży comiesięczne opłaty abonamentowe.

  Wynajem długoterminowy nie zakłada wykupu auta pod koniec trwania umowy, choć niektóre firmy oferujące wynajem – np. Carsmile – idą na rękę swoim klientom i umożliwiają wykupienie auta z wynajmu długoterminowego.

  Ponadto w wynajmie w przeciwieństwie do leasingu uwzględniony jest koszt serwisu, ubezpieczenia, opon i wymian.

  Wynajem długoterminowy czy leasing – co jest bezpieczniejsze w czasie pandemii?

  Skoda w leasing czy w wynajem długoterminowy? Która opcja finansowania jest bezpieczniejsza? Zarówno leasing operacyjny, jak i wynajem długoterminowy zapewnią sporo korzyści, dużą tarczę podatkową oraz bezpieczeństwo finansowania.

  Niemniej to wynajem długoterminowy – jako typowa usługa – zapewnia największą elastyczność finansowania oraz możliwość zrezygnowania z wynajmu samochodu w przypadku zdarzeń losowych bez ponoszenia dużych kar umownych.

  Na większe bezpieczeństwo zapewniane przez wynajem długoterminowy wskazują także rynkowe analizy. Obecnie co czwarty nowy samochód osobowy finansowany znajduje się w wynajmie długoterminowym. Co więcej, w pierwszym kwartale 2020 roku wynajem długoterminowy samochodów osobowych wzrósł o 5,1% r/r i stanowił 26,3% udział w finansowaniu nowych aut osobowych do firm.

  2 odpowiedzi na “Leasing czy wynajem długoterminowy Skody – co jest bezpieczniejsze?”

  1. Mario pisze:

   Warto też stawiać na auta używane w leasingu lub wynajmie. Master1 ma chyba taką opcję.

  2. Skodziara pisze:

   Artykuł firmy Carsmile, głośno o nich od pewnego czasu, jednak ceny mają o wiele wyższe niż np. Superauto.pl. Na stronie Carsmile prezentuje tylko cenę podstawową – no i super wygląda jak bajka, a jak dołożyć do tego ubezpieczenie i Assistance to cena wychodzi 100% drożej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.