Menu
Menu

Kryptowaluty jako inwestycja wysokiego ryzyka

Głównym zadaniem początkujących inwestorów jest zrozumienie, czym właściwie są kryptowaluty. W jaki sposób wpływają na gospodarkę, dlaczego i w jaki sposób zmieniają tradycyjny sposób inwestowania, i − przede wszystkim − dlaczego decentralizacja i niskie koszty transferów pieniężnych z wykorzystaniem kryptowalut są tematami często poruszanymi przez banki, instytucje, a nawet rządy, które obawiają się utraty kontroli nad rynkami finansowymi. Zdecentralizowane kryptowaluty chronią bowiem przed skutkami inflacji i jednocześnie są sposobem na ograniczenie państwowej kontroli.

Za tymi aktywami cyfrowymi nie stoi żaden organ zarządzający, są wolne od kontroli wielkich spółek i rządów, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że ich kurs jest często niestabilny i ulega znacznym wahaniom, co czyni je doskonałymi inwestycjami długoterminowymi. Nie można jednak zapomnieć, że każda forma inwestycji, bez względu na to, czy jest to inwestycja w akcje, czy w obligacje, jest powiązana z ryzykiem. Potencjalny inwestor zainteresowany wejściem na rynek i zakupem kryptowaluty powinien być świadomy podejmowanych czynności. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy specjalisty, który skutecznie przeprowadzi zainteresowaną osobę przez cały proces edukacji dotyczący tematu zdecentralizowanych finansów, na których czele stoją kryptowaluty.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluty to rodzaj cyfrowego pieniądza, tworzonego i przechowywanego elektronicznie w bazie danych blockchain, czyli w cyfrowej księdze informacji o transakcjach z wykorzystaniem kryptowalut. Technologia ta pozwala na bezpieczne i anonimowe przesyłanie pieniędzy i danych. W ciągu ostatnich dwóch dekad wynaleziono wiele nowych instrumentów finansowych w celu osiągnięcia większej decentralizacji, anonimowości i natychmiastowych płatności. Innowacje te obejmują takie koncepcje, jak bankowość rezerwy ułamkowej, inteligentne kontrakty i HashCash, jednak wszystkie one zostały zbudowane na szczycie konwencjonalnych sieci opartych na wspomnianej technologii blockchain, której celem jest przechowywanie danych finansowych.

Kryptowaluty są zaprojektowane tak, aby były bezpieczne, anonimowe i zdecentralizowane. Cechą charakterystyczną kryptowalut i prawdopodobnie ich największą zaletą jest ich organiczna natura. Nie są one emitowane przez żaden organ centralny, co czyni je teoretycznie odpornymi na ingerencję rządu lub manipulacje instytucji. Wiele kryptowalut ma charakter deflacyjny, ponieważ istnieje skończona liczba kryptowalut, które mogą być kiedykolwiek wydobyte i wdrożone do ruchu w sieci blockchain. Istnieje wiele źródeł, których można użyć do zakupu i przechowywania kryptowalut, ale nie wszystkie działają w ten sam sposób − zdecentralizowane giełdy będą opierać się na innych zasadach niż scentralizowane, które wymagają weryfikacji tożsamości użytkownika.

giełda kryptowalut

Ograniczanie ryzyka inwestycyjnego

Istnieje wiele form inwestowania. Jedną z nich jest długoterminowy zakup aktywa cyfrowego w formie tokenów, ale rozsądnym wyjściem będzie zmniejszenie ryzyka poprzez skorzystanie z pomocy specjalisty, który rozumie kryptowaluty i chęć wzbogacenia się swoich klientów. Trzeba mieć na uwadze, że rynki kryptowalut są bardzo podatne na emocje początkujących inwestorów, co jest spowodowane dużą zmiennością na tych rynkach. Przykładem niech będzie bańka na kryptowalutach, która rozpoczęła się w 2017 r., pękła, a cena głównych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, gwałtownie spadła. Młodzi inwestorzy nie wytrzymali i zaczęli sprzedawać swoje aktywa ze znaczną stratą, co było ogromnym błędem. Świadomie pozbyli się kryptowalut. Te zostały następnie odkupione na giełdach przez zaawansowanych inwestorów, którzy spadki cen potraktowali jak niesamowitą możliwość wzbogacenia się. Osoby, które wykonały taki ruch w 2017 r. i zakupiły aktywa, na przestrzeni kilku lat zyskały kilkaset procent zwrotu ze swojej inwestycji. Niektóre kryptowaluty w okresie 2017−2021 zyskały nawet zwrot inwestycji liczony w tysiącach procent.

materiał sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.