Kredyt dla młodej firmy
Zaczynając działalność, trzeba mieć świadomość, że na starcie będzie potrzeba wielu środków. Realizacja celów postawionych w pierwszych 6 miesiącach działalności wiąże się więc z tym, jak zainwestujesz własne pieniądze. Wiele osób ma pomysł, ale nie ma finansowania i dlatego wybiera różne jego formy z pomocą instytucji finansowych. Jakie są możliwości dla młodych inwestorów i w jaki sposób otrzymać swoją pierwszą pożyczkę na firmę?
Z czego może korzystać właściciel rodzącej się firmy
Na początek warto uściślić, że chodzi o firmy, od których daty założenia nie minęło jeszcze 6 miesięcy. To znak, że jest to młoda, rozwijająca się i niestabilna działalność, ale mająca szereg perspektyw. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, możesz sprawdzać dalej, co oferuje Ci rynek finansowy. A ofert jest naprawdę sporo, w końcu pożyczki dla firm występują w wielu różnych odmianach i wariantach. Wszystko zależy od tego, z jaką firmą mamy do czynienia.
Możesz wybrać naprawdę bardzo różne formy finansowania. Wybór najczęściej pada na kredyt inwestycyjny, czyli pieniądze mające na celu pokryć koszty danej inwestycji. Często warunkiem jego przyznania jest precyzyjnie określony biznesplan.
Innym rodzajem pożyczek jest kredyt obrotowy. Ma on na celu pokrycie bieżącej działalności, na przykład wówczas, gdy inwestycyjne cele pochłonęły pieniądze i teraz w oczekiwaniu na zyski trzeba zagwarantować sobie płynność finansową i dalszą działalność. Jest też kredyt pomostowy, który jest formą pośrednią między finansowaniem docelowym a firmą.
Dotyczy projektów współfinansowanych, na które dotacja dopiero wpłynie, ale już została przyznana. Wówczas zwrot środków następuje już po realizacji projektu. Dostępne są także inne formy pożyczek dla firm. To na przykład klasyczny kredyt hipoteczny, w którym zabezpieczeniem jest dom, działka lub inna nieruchomość, oraz kredyt na wdrożenie nowych technologii, którego znaczenie w ostatnich latach rośnie.
W jaki sposób można dostać pożyczkę dla własnej firmy?
Wiemy już, jakie są możliwości, warto więc dowiedzieć się, jak to zrobić, by na koncie znalazły się odpowiednie środki. Można skorzystać z dwóch opcji:
- Bankowy kredyt na start – to specjalna formuła kredytu różnego typu, który przeznaczony jest dla firm założonych nie wcześniej niż przed 12 miesiącami, a najczęściej termin to do 6 miesięcy. Wówczas formalności jest bardzo mało, choć oczywiście minimum wymagane przez ustawodawcę musi być sprawdzone. To pożyczki dla firm pochodzące z banków, a więc wymagają sprawdzenia historii kredytowej i innych tego typu działań.
- Kredyt dla firm z parabanku – coraz prężniej rozwijająca się forma dofinansowania działań własnej firmy. To jedno z najlepszych i najszybszych rozwiązań, jeśli masz pewność, że szybko poradzisz sobie ze spłatą. Mniejsze firmy, które dużo ryzykują powinny jednak unikać tego typu instytucji finansowych, chyba że są zaufane i dobrze sprawdzone. Tylko w takich sytuacjach pożyczka będzie wiarygodna.
Możliwości na wzięcie pożyczki na start dla własnej firmy jest wiele, więc warto się nad nimi pochylić i wybrać, porównując, najlepszą z możliwych.
Dodaj komentarz