Menu

Menu

Kostki i gąbki ścierne

Kostki ścierne i gąbki ścierne to narzędzia do szlifowania powierzchni profilowanych. Doskonale sprawdzają się także podczas obróbki miejsc trudno dostępnych.

Budowa kostek i gąbek ściernych

Kostki ścierne i gąbki ścierne mają nieco inną budowę niż tradycyjne papiery i płótna ścierne. Podłoże w nich stanowi elastyczna pianka poliuretanowa. Ma ona odpowiednio zoptymalizowaną twardość do przeznaczenia danego produktu, co pozwala na równomierny rozkład nacisku i redukuje zjawisko powstawania przeszlifów. Co ważne, oba rodzaje narzędzi odporne są na rozdarcia, zgniecenia czy załamania. Można je też umyć wodą, co umożliwi ich ponowne wykorzystanie.

gąbki ścierne

Zarówno omawiane kostki, jak i gąbki pokrywa się ziarnem ściernym, wykonując tzw. nasyp pełny (gęsty). W narzędziach tych stosuje się dwa rodzaje ścierniwa: elektrokorund i węglik krzemu. Kostki ścierne i gąbki ścierne z ziarnem elektrokorundu przeznaczone są do szlifowania powierzchni pokrytych farbami, lakierami czy szpachlami, a także drewna, tworzyw sztucznych i metali. Natomiast mających nasyp z węglika krzemu możemy użyć do szlifowania nie tylko wymienionych surowców, ale także materiałów trudnoobrabialnych, np. żeliwa czy stali nierdzewnej.

Każda kostka ścierna i gąbka ścierna ma wiele powierzchni czynnych. W kostkach do dyspozycji użytkowników są cztery powierzchnie pokryte ziarnem ściernym. Narzędzia te posiadają także dwa rodzaje kształtów: (1) prostopadłościenny lub (2) prostopadłościenny modyfikowany. W drugim z nich jeden bok jest ustawiony pod kątem 45 stopni. Dzięki temu tak wykonaną kostką ścierną można łatwo szlifować wąskie rowki, zagłębienia itd. Istotną z punktu widzenia praktycznego cechą kostek ściernych jest możliwość jednoczesnego szlifowania dwóch prostopadłych powierzchni. Dlatego np. narzędzia te doskonale sprawdzają się w szlifowaniu ram okiennych i drzwiowych, ościeżnic itp. i są chętnie stosowane przez ich renowatorów.

Z kolei w przypadku gąbek ściernych użytkownicy mogą wykorzystać jedną lub dwie powierzchnie czynne. Dlatego rozróżnia się gąbki jedno- lub dwustronne. Oba ich rodzaje mają niewielką grubość: 5, 10 lub 12,5 mm. Dzięki takiemu wykonaniu idealnie dopasowują się do obrabianych powierzchni profilowanych i umożliwiają ich bardzo dokładne i równomiernie szlifowanie. Bardzo ważną cechą tych narzędzi jest wysoka trwałość wynikająca z dużej elastyczności. Podczas ich stosowania nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni roboczej pokrytej ziarnem ściernym, np. do powstawania jej trwałych załamań czy pofałdowań.

Kostki ścierne i gąbki ścierne – przeznaczenie operacyjne oraz zalety

Jaki już wspomniano, kostek ściernych i gąbek ściernych używa się głównie do szlifowania powierzchni profilowanych z powodu ich dużej elastyczności, jak też do obróbki tzw. warstw pośrednich lakierów samochodowych, meblowych itp. Jednakże narzędzia te można z powodzeniem stosować do usuwania zadziorów powstałych po cięciu drewna litego, obróbce tworzyw sztucznych (np. po wierceniu) itp., do lekkiego przeszlifowania niewielkich powierzchni, w tym także krawędzi, czy szybkiego oczyszczania ich z zabrudzeń itd. Stanowią one więc bardzo wygodne, podręczne narzędzie ścierne potrzebne w każdym warsztacie.

Ponieważ gąbki i kostki ścierne mają granulację ziarna ściernego od P36 do P 220, można ich użyć do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego, jak wykończeniowego. Rozróżnienie poszczególnych granulacji w przypadku gąbek dwustronnych  ułatwiają ich różne kolory, z których każdy oznacza inną wielkość ziarna ściernego. Przykładem takiej gąbki ściernej jest gąbka Klingspor SW501TR.

Gąbki ścierne mają rozmiary 96 x 123 mm lub 115 x 140 mm albo dostępne są w rolkach. Przykłady rolowanych gąbek to PS33 BF/CF oraz PS 73BWF/CWF produkcji Klingspor. Są one także perforowane, co umożliwia łatwe oderwanie z nich arkusza, i stanowią ekonomiczne rozwiązanie w tej grupie narzędzi ściernych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.