Menu

Menu

Kiedy warto postawić na system ERP w firmie?

Odpowiednia strategia zarządzania pozwala w pełni wykorzystać potencjał firmy oraz przyczynia się do jej dynamicznego rozwoju. Doskonałe wsparcie stanowią nowoczesne narzędzia IT, które znacznie ułatwiają planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Podpowiadamy, kiedy warto postawić na system ERP w firmie!

system ERP

Czym jest system ERP?

System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie przeznaczone do kompleksowego zarządzania firmą. Z jego pomocą można nadzorować najważniejsze procesy oraz zasoby z różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa, takich jak m.in.:

 • sprzedaż,
 • finanse,
 • księgowość,
 • logistyka,
 • kadry,
 • zaopatrzenie,
 • produkcja.

Znacznie ułatwia planowanie zapotrzebowania materiałowego, pozwala odpowiednio wykorzystać zasoby ludzkie, wspiera w nadzorowaniu budżetu itp. Zwykle jest dość zaawansowanym oprogramowaniem o licznych funkcjach, które można dalej rozbudowywać i łączyć z innymi programami.

Kiedy warto zainwestować w system ERP?

Wdrożenie systemu ERP to doskonałe rozwiązanie w przypadku każdej firmy, która chce utrzymać lub poprawić swoją pozycję na rynku. Jeśli chce się wyprzedzić konkurencję, trzeba być w stanie jak najlepiej wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Zintegrowany system informatyczny do planowania zasobów przedsiębiorstwa jest niezwykle funkcjonalnym udogodnieniem.

Proces wdrożenia ERP trwa zwykle kilka miesięcy, ponieważ jego implementacja może przyczynić się do prawdziwego zrewolucjonizowania organizacji codziennej pracy. Trzeba go odpowiednio połączyć z innymi stosowanymi programami, dać mu dostęp do najważniejszych danych, a także zadbać o to, by pracownicy zostali przeszkoleni z jego obsługi. Z tego względu najrozsądniej jest jak najszybciej zainwestować w profesjonalne narzędzie IT. Warto jednak zaznaczyć, że doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku stosunkowo nowej działalności, jak i przedsiębiorstwa działającego od wielu lat. Jest również wyjątkowo przydatne nie tylko w dużych, ale też średnich oraz małych firmach.

Zalety wdrożenia systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP pozwala na możliwie najbardziej efektywne zarządzanie. Dzięki niemu da się elastycznie dostosowywać do wymagań rynku oraz zoptymalizować działanie całej firmy. Do największych korzyści, które przynosi wdrożenie tego narzędzia, można zaliczyć:

 • łatwy dostęp do zsynchronizowanej bazy danych, co przyczynia się do poprawy przepływu informacji,
 • automatyzację wielu powtarzalnych zadań (np. tworzenie dokumentów), co pozwala zwiększyć moce przerobowe pracowników,
 • usprawnienie komunikacji oraz współpracy pomiędzy różnymi działami (a także oddziałami firmy),
 • wygodną kontrolę czynności związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, prowadzącą do ograniczenia ilości błędów, opóźnień itp.,
 • wsparcie dla procesów decyzyjnych (m.in. dzięki raportom i analizom sytuacji w firmie),
 • zmniejszenie kosztów pracy,
 • poprawę jakości świadczonych usług/ oferowanych produktów,
 • podniesienie poziomu zadowolenia klientów,
 • zwiększenie zysków oraz ogólnej rentowności firmy.

Nowoczesne, dobrze dobrane systemy klasy ERP od razu pozwalają zdynamizować działanie przedsiębiorstwa. W dłuższej perspektywie mają znaczny wpływ na jego rozwój, dzięki czemu inwestycja w oprogramowanie zwraca się średnio w ciągu kilku lat. Przy tym podnosi komfort pracy, poprawia atmosferę i przyczynia się do lepszego zgrania całego zespołu.

Jak wybrać najlepszy system klasy ERP?

Wybierając oprogramowanie do firm, większość przedsiębiorców zwraca głównie uwagę na to, ile kosztuje system ERP. To bardzo ważna kwestia, ale nie powinno się nią głównie kierować. Przede wszystkim trzeba się zdecydować na program, który jest idealnie dostosowany do potrzeb danej firmy i branży. Musi być jak najbardziej funkcjonalny, ale też intuicyjny w obsłudze.

Koniecznie powinno się również zwrócić uwagę na to, by wybrany system był kompatybilny z pozostałymi wykorzystywanymi programami oraz ogólnie łatwo dostępny. Dużą popularnością cieszą się platformy, z których można korzystać za pośrednictwem przeglądarek internetowych – doskonale sprawdzają się w ramach pracy zdalnej.

Jedne z najlepszych rozwiązań z zakresu IT oferuje firma Exact. Proponuje nowoczesne systemy ERP, które można dodatkowo rozwijać i dostosowywać do indywidualnych wymagań. Przy tym zapewnia przystępne stawki, najwyższy poziom obsługi klienta oraz sprawny proces wdrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.