Menu

Menu

KGHM za rozwojem polskiej energetyki bezemisyjnej w kierunku atomu

Atom jako zeroemisyjne źródło energii mógłby spełnić rolę game changera w strategii energetycznej Europy. Wszystko zależy jednak od tego, jak struktury europejskie odniosą się do takiego pomysłu. Obecnie zdania na ten temat są podzielone – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA, podczas dyskusji na Kongresie 590 w Nadarzynie.

Kongres 590 2022 r.

Według Chludzińskiego Polska nie powinna się jednak oglądać na optykę europejską. Jego zdaniem powinniśmy „robić swoje” w tej dziedzinie. − Postawienie na energetykę jądrową wydawałoby się oczywiste w sytuacji geopolitycznej, w której obecnie jesteśmy w Europie. Mówię o konflikcie na Ukrainie i uzależnieniu od paliw kopalnych. Atom to jedyne źródło zeroemisyjne pozwalające na utrzymanie przemysłu w Europie. Potrzebuje on energii w sposób liniowy, bezpieczny, stały, niezależny od warunków pogodowych – przekonywał Marcin Chludziński w trakcie panelu „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski” podczas Kongresu 590.

Elektrownia jądrowa – zeroemisyjna i opłacalna

KGHM planuje uruchomienie elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w 2029 r. − Ta energia ma jeszcze jedną przewagę. Nie tylko jest zeroemisyjna, ale też w kontekście tego, co się dzieje na rynkach − optymalna cenowo. I to też jest bardzo istotne – tłumaczył prezes KGHM.

Poinformował też o konkretnych działaniach, jakie już prowadzi spółka w celu dobrego przygotowania planowanej inwestycji. − Sprowadzamy zza granicy Polaków, którzy pracują w wielu miejscach na świecie, np. w Czechach czy Francji. Dotychczas nie było polskiej energetyki jądrowej – mówił Chludziński. – Za chwilę składamy pierwszy wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki związany z oceną technologii i jej bezpieczeństwa. W tym roku kończymy także studia lokalizacyjne, czyli wybierzemy miejsce, gdzie ten projekt będzie najlepiej rozwijany ze względu na bezpieczeństwo oraz możliwości przyłączeniowe – dodał.

Trwają przygotowania centrum symulacyjnego elektrowni SMR-owej

Ponadto prezes KGHM zapowiedział, że w przygotowaniu jest centrum symulacyjne, control room pracy elektrowni SMR-owej. Ma ono posłużyć do przygotowania przyszłych specjalistów.

Już teraz trzeba dbać o kadry i ludzi, którzy mają się tym zajmować. Ten proces trwa, nie da się tego zrobić z miesiąca na miesiąc. Zadaniem każdego prezesa i zarządu firmy jest dbałość o to, co dzisiaj: o produkcję, rozwój i bieżący rynek. Ale musimy też myśleć strategicznie. Takim projektem strategicznym jest energia atomowa w kontekście całego polskiego przemysłu energochłonnego – podsumował Marcin Chludziński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom; Fot. PAP/S. Leszczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.