Menu
Menu

Katar – 5 rzeczy o arabskim państwie, o których mało kto wie

KatarKatar zagościł właśnie na antenach większości stacji telewizyjnych i na łamach prasy. Stało się to w związku z zerwaniem stosunków dyplomatycznych z tym krajem przez część państw arabskich. Wiedza to Katarze jest jednak ograniczona, dlatego brytyjska telewizji BBC postanowiła przybliżyć 5 mało znanych dotyczących go faktów.

Mieszkańcy są wyjątkowo bogaci – przynajmniej niektórzy

PKB na mieszkańca Kataru mierzone według Parytetu Siły Nabywczej stawiało ten kraj, w różnych latach, na pierwszym lub drugim miejscu w świecie. Dzieje się tak z powodu ogromnych, jak na państwo tej wielkości zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego.

W 2016 roku PKB na mieszkańca mierzony według PSN wyniósł 129,7 tys. USD (w Polsce 27,7 tys. USD). Był to drugi wynik w świecie po Lichtensteinie. Dla porównania PKB na mieszkańca Somalii wynosi 400 USD rocznie. Jednak bogactwo nie jest równomiernie rozłożone. Z jednej strony szejkowie dysponują miliardowymi fortunami, z drugiej imigranci z biedniejszych krajów przyjeżdżający tam za chlebem zarabiają ok. 350 USD na miesiąc.

Mężczyźni stanowią większość populacji

Spośród 2,5 miliona mieszkańców Kataru, tylko 700 tysięcy stanowią kobiety. Ta nierównowaga jest efektem szybkiego rozwoju gospodarczego państwa, które ściąga do siebie imigrantów z biednych krajów świata. Od 2003 do 2016 roku populacja państwa wzrosła z 700 tysięcy do 2,5 miliona. Większość imigrantów stanowią mężczyźni zatrudniani przez firmy budowlane. Najwięcej imigrantów przybywa z Indii. Przez to hinduizm stał się trzecią po islamie i chrześcijaństwie religią Kataru.

Katar może stać się największym właścicielem nieruchomości w Londynie

Ogromne przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego Kataru były przez lata inwestowane w nieruchomości i akcje w różnych krajach. Na terenie samej tylko Wielkiej Brytanii inwestycje katarskie wyniosły do tej pory około 51 miliardów USD. W ciągu najbliższych kilku lat planuje się zainwestować kolejne 5 miliardów między innymi w nieruchomości.

Katar i sztuka

Katar znany jest ze swego muzułmańskiego konserwatyzmu. Jednak znany jest też w świecie arabskim z wystaw często kontrowersyjnych artystów zachodnich. Między innymi w 2013 roku zorganizowano tam pierwszą na Bliskim Wschodzie retrospektywę twórczości Brytyjczyka Damiena Hirsta.

W tym samym czasie Sheikha al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa al-Thani – siostra emira Kataru, kierująca Katarskim Zarządem Muzeów podobno wydawała 1 mld USD rocznie na zakup dzieł sztuki. W skład kompletowanej kolekcji weszły prace artystów takich jak: Andy Warhol, Mark Rothko, Paul Gauguin i Paul Cézanne.

Katar posiada również najbardziej reprezentatywną kolekcję sztuki islamu. Obejmuje ona prace powstałe na przestrzeni 1400 lat.

Wielki pluszowy miś

Zamiłowanie Katarczyków do odważniej sztuki nie dotyczy wyłącznie muzeów i kolekcji. Międzynarodowy Port Lotniczy Doha słynie z 7-metrowego żółtego pluszowego misia. Stoi on w samym środku terminalu. Maskotka została wykonana przez szwajcarskiego artystę Ursa Fischera ponad 10 lat temu. Misia odlano z brązu. Waży on 20 ton i ma przypominać podróżnym ich dzieciństwo.

Atrakcja stołecznego lotniska nie była tania. Została ona zakupiona na aukcji w Nowym Yorku za 6,8 miliona dolarów amerykańskich.

Źródło – BBC

Jedna odpowiedź do “Katar – 5 rzeczy o arabskim państwie, o których mało kto wie”

  1. Pajak pisze:

    Może to dobry czas aby kupić dużo Katarskiego gazu dla Świnoujścia. ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM