Menu
Menu

Kantory internetowe zyskują wbrew pandemii

Pandemia mocno osłabiła gospodarkę, co silnie odbiło się na kursach walutowych. Ich zmienność przekłada się z kolei na zwiększone obroty w kantorach. Branża ta jako jedna z nielicznych w 2020 r. zyskała na sytuacji.

Spółka Currency One, prowadząca serwisy wymiany walut Walutomat i InternetowyKantor.pl, podsumowała miniony rok. Jakie wnioski płyną z analizy?

Znaczące wzrosty w zakresie wymiany walut

Przyrost obrotów i rejestracji w naszych serwisach na poziomie odpowiednio 30 proc. i 24 proc. był w porównaniu do 2019 r. znaczący. Jak pokazują nasze dane, właściwie wszystkie wartości zwiększyły swoje parametry. Polacy więcej i częściej wysyłali waluty za granicę, a o 15 proc. zwiększyła się wartość średniej transakcji wymiany waluty. Klienci chętniej korzystali z nowych metod wpłat. Świadczy  o tym ponad 40-procentowy przyrost transakcji dokonywanych przez Przelewy24 − komentuje Piotr Kurczewski, prezes Currency One.

Czy liczby te są miarodajnym odzwierciedleniem wyników całego sektora? − Platformy należące do Currency One mają tak duży udział w rynku, że na ich podstawie można obserwować pewne trendy wspólne dla całej branży – uważa Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy Currency One.

Kursy walut a obroty

Wzrosty branżowe spowodowane były dramatycznymi wydarzeniami na świecie, związanymi z walką z pandemią. Te wpłynęły na zmiany kursów walut, a właśnie ta zmienność ta w dużej mierze decyduje o obrotach na rynku forex. − Tak duże wahania kursów walut ostatni raz oglądaliśmy w 2015 r. Największy obrót walutami przypadł na pierwsze dni pandemii, kiedy zapowiadano w Polsce lockdown − mówi Maciej Przygórzewski.

Eksperci szacują, że rocznie obrót kantorów internetowych w Polsce oscyluje aktualnie w granicach 45−55 mld zł (bez bankowych kantorów online).

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.