Menu

Menu

Jakie zawory zwrotne są najpowszechniej stosowane?

Układy pneumatyczne składają się z wielu istotnych dla ich prawidłowego działania części, wśród których znajdują się m.in. zawory zwrotne. To elementy sterujące, które mają wpływ na kierowane czynnika roboczego. Ich zadaniem jest skierowanie go we właściwym kierunku przy jednoczesnym zahamowaniu jego przepływu w przeciwną stronę. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje zaworów zwrotnych z oferty Inter Trade są dzisiaj najpowszechniej wykorzystywane przez użytkowników.

zawory zwrotne

Czym są zawory zwrotne?

Zawory zwrotne to elementy sterujące, które odpowiadają za przepływ czynnika roboczego we właściwym kierunku. Większość dostępnych dzisiaj modeli uruchamia się samoczynnie, gdy dojdzie do osiągnięcia określonego poziomu ciśnienia – nazywamy je ciśnieniem otwarcia. W tym momencie otwierany jest przepływ medium w jednym kierunku oraz blokada jego poruszania się w odwrotną stronę.

Zawory zwrotne (in. zawory jednokierunkowe) są wykorzystywane w licznych instalacjach i rurociągach, w których medium robocze jest ciekłe lub gazowe. Można stosować je także w pneumatyce – w zaawansowanych układach logicznych. Użytkownicy decydują się na zawory zwrotne gwintowane oraz zawory zwrotne wtykowe czy na przewód. Z naszego artykułu dowiesz, jakie serie z oferty Inter Trade są najczęściej wybierane.

Zawory zwrotne – najpowszechniej stosowane rodzaje

Jednymi z najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań okazują się zawory zwrotne gwintowane z serii AK/AKH/AKB. Ich dostępność w wielu konfiguracjach sprawia, że można stosować je w zróżnicowanych warunkach pracy. Ich cechami charakterystycznymi są kompaktowe rozmiary i niska waga oraz niskie ciśnienie otwarcia. Wśród ważnych informacji należy również podkreślić, że:

  • zawory zwrotne wtykowe (seria AKH) umożliwiają podłączenie przewodów pneumatycznych,
  • zawory zwrotne gwintowane, które posiadają gwint zewnętrzny, można zamontować bezpośrednio w urządzeniu,
  • zawory zwrotne gwintowane, w których zastosowano gwint wewnętrzny, mogą być wykorzystywane w warunkach, gdzie pojawiają się odpryski spawalnicze czy bryzgi chłodziwa.

W ofercie firmy Inter Trade znajdziemy również nowoczesne zawory zwrotne z serii XT34. Ich zaawansowana konstrukcja umożliwia blokadę wystawienia sygnału przed całkowitym zamknięciem zaworu. Producenci wyposażyli je także w czujnik położenia, dzięki czemu zapewniają bezpośrednią diagnostykę. Dostępne z przyłączami wielkości M5, G1/8, G1/4, G3/8 i G1/2. Wszystkie modele z serii spełniają normy ISO 13849.

zawory zwrotne

Najnowsze rozwiązania dostępne obecnie na rynku to również zawory zwrotne gwintowane i wtykowe z serii AS-X785. Wyróżnia je metalowy korpus, a producenci zastosowali w nich również dodatkowe wspomaganie. Nie dochodzi więc do upuszczeń czy zatrzymań pośrednich. Modele posiadają zróżnicowane średnice zewnętrznych przewodów (w zakresie Ø6-Ø12). Różnią się również typami gwintów (G, R, Rc) oraz rozmiarem samego korpusu (⅛, ¼, ⅜, ½).

Wśród powszechnie stosowanych rozwiązań należy wymienić także zawory zwrotne z serii INA-14 i XTO-674 – wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Zastosowano w nich również wysokiej klasy uszczelnienia z kauczuku chloroprenowego. Ich ogromną zaletą jest możliwość stosowania w wielu zróżnicowanych aplikacjach, także w sytuacji występowania bardzo wysokiej lub niskiej temperatury otoczenia czy cieczy. Wyróżniają je także niskie koszty eksploatacyjne. Modele są dostępne w wersjach z 4 rozmiarami portów (1/8″, 1/4″, 3/8″ i 1/2″).

Często stosowane są także zawory zwrotne na przewód – seria VCHC. Można stosować je w warunkach wyższego ciśnienia sięgającego maksymalnie 5,0 MPa. Dostępne modele mają przyłącza od G3/4 do G1, wszystkie zaś cechują się dużym przepływem. Każde z oferowanych rozwiązań pozostaje zgodne z ISO 1179-1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.