Menu

Menu

Jak wykonać pomiar rezystancji izolacji?

Izolacja jest w zasadzie najważniejszym elementem każdego urządzenia elektrycznego. To właśnie od stanu izolacji zależy bezpieczeństwo obsługi, ale i również prawidłowe funkcjonowanie instalacji samej w sobie. Podczas eksploatacji sprzętu, powinniśmy zadbać o cykliczne pomiary rezystancji izolacji, żeby w szybki sposób móc pozbyć się potencjalnych usterek, które mogą być niezwykle kłopotliwe w przyszłości. Jak dokonać skutecznego pomiaru? Zapraszamy do lektury!

pomiar rezystancji izolacji

Jak powinien wyglądać pomiar?

Jak dobrze wiadomo, z biegiem czasu stan izolacji może się znacznie pogarszać, dlatego sprawdzanie jej powinno być podstawowym elementem prac kontrolno-pomiarowych. Najważniejsze jest sprawdzanie urządzeń przemysłowych, od których wymaga się ciągłego oraz bezproblemowego działania przy jednoczesnym najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Na niszczenie izolacji może wpływać wiele czynników, z czego najbardziej podstawowymi będą narażenia mechaniczne, termiczne, elektryczne, agresja chemiczna, ale i również zanieczyszczenie środowiska samego w sobie. Im izolacja starsza, tym bardziej jest ona narażona na potencjalne usterki, dlatego warto zadbać o jak najczęstsze przeglądy. Same pomiary nie należą do szczególnie skomplikowanych. W trakcie wykonywania pomiarów należy przyłożyć napięcie stałe, przez co w izolacji dochodzi do występowania zjawisk fizycznych, w efekcie których możliwy jest przepływ prądu.

Występuje wiele składowych prądu płynącego przez izolację, takie jak – prąd polaryzacji, prąd upływu izolacji oraz prąd ładowania pojemności. Należy pamiętać, że należy wyposażyć się w specjalne urządzenia, jakimi są mierniki do pomiaru rezystancji izolacji. Warto zadbać, aby było ono jak najwyższej jakości, aby móc uzyskać jak najdokładniejsze pomiary. Nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek problemy z wykazywaną wartością, ponieważ niepoprawny wynik może okazać się zwodniczy, przez co możemy nie usunąć awarii, która powinna zostać jak najszybciej wyeliminowana. Jeżeli chodzi o pomiar sam w sobie, to najpopularniejszą metodą będzie ta 3-zaciskowa, którą zaleca się tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, które mają problemy z dużym zanieczyszczeniem (większość urządzeń występujących na zewnątrz). Można wskazać również metodę pomiaru izolacji kabla, której sposób przeprowadzenia powinien zostać zawarty w instrukcji obsługi miernika.

Postaw na sprawdzony produkt!

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – do wykonywania skutecznych pomiarów wymagany jest odpowiedni miernik, który nie zawiedzie nas swoją funkcjonalnością. Chcąc zakupić najlepszy możliwy sprzęt, powinieneś zapoznać się z naszą propozycją sklepu, który cechuje się przede wszystkim wysokim profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem do klienta. Mierniki rezystancji izolacji od e-mierniki.pl to prawdopodobnie najlepszy wybór w Polsce. Cechują się one szeroką gamą funkcji oraz wysoką dokładnością pomiarów, co jest wręcz wymagane podczas profesjonalnych przeglądów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.