Menu

Menu

Jak postępować w przypadku stłuczki za granicą?

Wybierając się w samochodową podróż za granicę, warto się zabezpieczyć. Zrobić gruntowny przegląd samochodu, wykupić odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne oraz ubezpieczenie osobiste. Wszystko po to, aby w przypadku stłuczki móc pokryć koszty napraw oraz koszty leczenia z pieniędzy z ubezpieczenia.  Dlatego tak ważne jest obowiązkowe ubezpieczenie OC.

kolizja

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Co zrobić, kiedy zdarzy nam się stłuczka za granicą?
  • Jakie ubezpieczenie wykupić przed podróżą za granicę?
  • Czy to z ubezpieczyciela sprawcy pokrywane są szkody?

Wyjazd za granice niekoniecznie musi zakończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Jednak lepiej ubezpieczyć się na taką ewentualność Jeśli się odpowiednio zabezpieczymy to nie będzie nas męczyć pytanie- niespodziewana kolizja, stłuczka za granicą – co robić? Najlepszym zabezpieczeniem jest dobra polisa OC.

Stłuczka za granicą a ubezpieczenie samochodu

Zawsze warto mieć ubezpieczony samochód. Bez względu na to czy jeździmy nim po polskich czy zagranicznych drogach. Za granicą odpowiednie ubezpieczenie daje nam szczególne poczucie bezpieczeństwa. Tym bardziej, że przepisy drogowe w poszczególnych krajach znacząco się od siebie nie różnią, ale zawsze nieświadomie możemy popełnić jakiś błąd. Dlatego poza ubezpieczeniem warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Czy wiesz w jakich krajach świata Twoje ubezpieczenie jest ważne? Wiele osób nie ma o tym pojęcia. Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie krajów należących do unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Turcji, Norwegii czy Ukrainie. Jeśli jednak wybieramy się do Meksyku czy Tajlandii lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to mamy mały problem. W tych krajach, aby móc legalnie kierować pojazdem mechanicznym trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy. Na szczęście nie wiąże się to z koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Uzyskanie dokumentu jest jedynie konieczną formalnością. Wystarczy wypełnić stosowne dokumenty w urzędzie i wnieść odpowiednią opłatę w granicach kilkudziesięciu złotych. Międzynarodowe prawo jazdy będzie do odbioru w ciągu kilku dni.

Udział w zdarzeniu drogowym na terenie europejskiego obszaru gospodarczego

Jeśli wypadek zdarzy nam się na terenie Unii Europejskiej to z pomocą ubezpieczyciela jesteśmy w stanie szybko załatwić konieczne formalności. Zanim jednak wjedziemy na zagraniczne drogi naszym samochodem, pamiętajmy o właściwym wyposażeniu naszego pojazdu.  Zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, w samochodzie obowiązkowy jest tylko ten ekwipunek, którego wymagają przepisy prawa w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany. Te przepisy chronią nas kierowców przed ewentualnymi mandatami w razie rutynowej kontroli drogowej za granicą.

Polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych- czym się zajmuje?

Polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych zrzesza wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zajmujące się sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjnych. Posiadając ubezpieczenie z opcją polisy poza granicami kraju znacznie ułatwiamy sobie życie w wypadku ewentualnej stłuczki poza Polską. Oferowane przez ubezpieczycieli opcję assistance oferują nie tylko holowanie pojazdu, ale również otrzymanie pojazdu zastępczego.  W praktyce, kiedy zdarzy nam się stłuczka poza granicami Polski, jesteśmy zobowiązani do wypełnienia szeregu formularzy, gdzie musimy poinformować o okoliczności zdarzenia a także wpisać nasze dane oraz nazwę ubezpieczyciela i numer polisy OC. Tylko kompletnie wypełnione dokumenty zostaną rozpatrzone i ubezpieczyciel sprawcy wyda stosowną decyzję- pozytywną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.