Menu

Menu

Jak czyścić wentylację mechaniczną, by uniknąć kosztów naprawy?

Wymiana filtrów rekuperatoraJeżeli po okresie właściwego funkcjonowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, na oknach zaczynamy zauważać skraplającą się parę wodną, to znak, że wentylację należy wyczyścić i wyregulować. Podobnie, jeśli w pomieszczeniu odczuwalny jest zaduch, a instalacja powoduje hałas.

Jeżeli zignorujemy powyższe, może się okazać, że czeka nas w najbliższym czasie kosztowna naprawa elementów wentylacji lub ich całkowita wymiana. Choć polskie przepisy nie regulują tego, jak często powinniśmy przeprowadzać kontrolę systemu, warto wykonywać zabieg konserwacji przynajmniej raz do roku, by uniknąć nieprzewidzianych usterek.

Większość czynności z tym związanych trzeba powierzyć serwisantowi, jednak niektóre etapy możemy wykonać samodzielnie.

Wymiana filtrów rekuperatora

 Rekuperator jest najważniejszą częścią instalacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej), którą nazywa się także centralą wentylacyjną. Rekuperator posiada dwa wentylatory:

  • nadmuchowy, który wtłacza świeże powietrze z zewnątrz do poszczególnych pomieszczeń,
  • wyciągowy, służący do usuwania zużytego powietrza z wnętrza budynku.

Zamontowany w urządzeniu wymiennik pozwala na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, by następnie ogrzać nim powietrze nawiewane. Aby jednak powietrze napływające zostało oczyszczone, w instalacji znajdują się specjalne filtry, które są głównym miejscem zbierania się zanieczyszczeń, a co za tym idzie, muszą być regularnie wymieniane.

W nowoczesnych rekuperatorach w celu sprawdzenia stanu filtrów należy wyjąć je z kasety zamieszczonej w obudowie. Filtry powinniśmy wymieniać maksymalnie co 5 miesięcy. Szacunkowy koszt tych elementów wynosi od 30 do 150 zł.

Uwaga! Filtrów nie powinno się prać, ponieważ taki zabieg znacznie obniża ich skuteczność! Jedynie w przypadku niewielkiego zanieczyszczenia można je odkurzyć i ponownie włożyć do kasety.

Czyszczenie wymiennika i wentylatorów – kto może wykonać usługę?

Regularna konserwacja wymiennika jest niezwykle istotna, ponieważ zanieczyszczony ma o wiele mniejszą sprawność, co oznacza, że słabiej odzyskuje ciepło (a wtedy temperatura powietrza napływającego jest niższa).

Natomiast pokryte kurzem i innymi zanieczyszczeniami łopatki wentylatora powodują, że przepływ w instalacji jest mniejszy, a to z kolei jest przyczyną większego poboru prądu. Kontrola obu powyższych części instalacji powinna odbywać się co najmniej raz do roku. W tym przypadku najlepiej zlecić ją uprawnionemu fachowcowi, ponieważ konieczny jest częściowy demontaż urządzenia. Za usługę zapłacimy od 100 do 200 zł.

Serwis czerpni i wyrzutni rekuperatora

Powietrze do wentylacji pobierane jest przez czerpnię. Na jej końcu umieszczona jest metalowa siatka, która ma za zadanie ochraniać kanał wentylacji przed owadami czy większymi zanieczyszczeniami. Z kolei wyrzutnia ma usuwać zużyte powietrze z pomieszczeń. Oba te elementy są zatem bardzo ważne dla prawidłowego działania całej instalacji, dlatego należy je regularnie serwisować.

Jak sprawdzić czy są zanieczyszczone? Często wyznacznikiem może być głośna praca tych części rekuperatora. Wystarczy wtedy wyczyścić siatkę czerpni szczotką. Zimą natomiast powinniśmy dbać o to, by nie zalegał na niej zamarzający śnieg – może to spowodować zablokowanie nawiewu. Czynności te możemy wykonywać samodzielnie.

Sposoby na czyszczenie przewodów wentylacyjnych

Części wywiewne o wiele szybciej ulegają zanieczyszczeniu od kanałów nawiewnych. Dlaczego? Pierwsze z nich usuwają powietrze z pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka, natomiast drugie dostarczają powietrze oczyszczone przez filtry. Przynajmniej raz na 4-5 lat należy zakonserwować wszystkie przewody. W jaki sposób?

  • Czyszczenie mechaniczne – zlecamy je fachowcowi. Jest zadaniem dość trudnym, ponieważ musimy wprowadzić do kanału specjalną, okrągłą (obracającą się) szczotkę. Będzie ona zbierać większość nieczystości, które znajdują się w ściankach. Szczotkę podłącza się do wentylatora wyciągowego, który pełni rolę odkurzacza. Koszt urządzenia może wynieść nawet 3000 zł, jednak ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.
  • Dezynfekcja – czasami serwisanci proponują także dodatkowe czyszczenie instalacji poprzez dezynfekcję. Kanały są wtedy spryskiwane płynem odkażającym. Jednak taki zabieg jest bardziej przydatny w systemach klimatyzacyjnych, gdzie dochodzi do skraplania pary wodnej – co może prowadzić do namnażania się grzybów i bakterii.

Uwaga! Niektóre firmy proponują dezynfekcję jako podstawowy zabieg mający na celu wyczyszczenie przewodów. Jeżeli jednak zostanie pominięte czyszczenie mechaniczne, dezynfekcja nie będzie miała sensu. Dlaczego? Wystarczy porównać to do próby oczyszczenia worka odkurzacza pełnego zanieczyszczeń, za pomocą spryskania wnętrza środkiem odkażającym. Z pewnością nie będzie to skuteczna metoda, jeśli uprzednio nie usuniemy zanieczyszczeń mechanicznie.

Czyszczenie anemostatów

Anemostaty umieszczane są na końcach przewodów kanałów do wentylacji. Mają one za zadanie gwarancję płynnej regulacji ilości powietrza, które jest usuwane i nawiewane. Czyszczenie tych urządzeń możemy wykonać samodzielnie – wystarczy je przetrzeć nasączoną wodą szmatką.

Jak uniknąć uszkodzeń wentylacji mechanicznej?

  • Konserwacja systemu wentylacyjnego jest konieczna do jego właściwego działania i sprawności przez wiele lat. Dlatego prace, których nie jesteśmy w stanie wykonać sami, musimy zlecić fachowcom.
  • Warto pamiętać o tym już na etapie podejmowania decyzji o zakupie i instalacji wentylacji mechanicznej po to, by wybrać firmę, która zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale stałym serwisem instalacji. Dzięki temu możemy mieć pewność, że serwisem zajmą się osoby, które doskonale znają układ urządzenia i wykorzystane w nim materiały.
  • Prace, które możemy wykonać samodzielnie, to konserwacja filtrów rekuperatora, czyszczenie czerpni, wyrzutni i anemostatów.
  • Prace, w których nie obejdziemy się bez fachowca to: czyszczenie wymiennika i wentylatorów oraz czyszczenie przewodów wentylacyjnych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.