Menu

Menu

Inwestowanie w surowce – jak zacząć?

Inwestowanie w surowceInwestowanie w bogactwa naturalne dla wielu inwestorów stanowi bezpieczną oraz łatwiejszą alternatywę inwestowania w akcje lub waluty.

Wzrostowy trend na światowych rynkach, metodycznie rosnące zapotrzebowanie oraz regularne korekty cen stwarzają atrakcyjne warunki do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem w surowce.

Charakterystyka inwestowania w surowce

Poza fizycznym zakupem towarów, który często pozostaje poza zasięgiem przeciętnego inwestora, handel surowcami może odbywać się poprzez obrót kontraktami terminowymi wybranego towaru. Dzięki inwestowaniu w kontrakty, ze względu na dźwignię finansową, możliwe jest uzyskanie większego zysku, niż przy fizycznym obrocie kruszcami, paliwami, czy innymi materiałami. Wspomniana dźwignia umożliwia także rozpoczęcie handlu surowcami inwestorom posiadającym mniej zasobny portfel (więcej informacji o inwestowaniu w surowce).

Kontraktami terminowymi można zarządzać na platformach transakcyjnych. Metoda ta umożliwia szybki zakup kontraktów na znaczne ilości surowców. Należy jednak pamiętać, że nie zakupujemy surowców w formie fizycznej, a jedynie w formie reprezentujących je papierów wartościowych.

Wielu ekspertów i rynkowych analityków uważa, że odpowiednia strategia inwestycyjna w przypadku kontraktów terminowych na surowce może przynieść większe zyski w krótszym okresie względem gry na giełdzie. Jest to powodowane głównie stabilniejszymi trendami rynkowymi. Zwyżkujący rynek towarów w dużej mierze determinowany jest poprzez podaż napędzaną przez czynniki gospodarcze oraz demograficzne.

Jak zacząć inwestować w surowce?

Pierwszą ważną zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest dywersyfikacja portfela. Należy stosować tę zasadę niezależnie od wybranej formy inwestowania w surowce. Rozlokowanie kapitału inwestycyjnego w kilku różnych towarach zminimalizuje ryzyko utraty sporej części środków i umożliwi pokrycie powstałych strat innymi, bardziej intratnymi inwestycjami.

Poza kontraktami terminowymi, warto rozważyć zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Jest to atrakcyjna metoda inwestowania, zwłaszcza dla mniej doświadczonych inwestorów. Podstawową zaletą uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest zarządzanie powierzonym kapitałem przez profesjonalistów. Należy jednak pamiętać, że fundusze inwestycyjne wiążą się również ze znacznymi opłatami.

Inną metodą inwestowania w towary są waluty surowcowe. Stanowią one waluty krajów, w których znaczną część eksportu stanowią surowce. Głównie są to: Kanada (związana z cenami ropy naftowej WTI), Nowa Zelandia (związana z wartością indeksu CRB) i Australia (której waluta powiązana jest ze złotem).

4 odpowiedzi na “Inwestowanie w surowce – jak zacząć?”

 1. bambers pisze:

  Normalnie… macie XTB, a tam możliwość inwestowania w przeróżne tematy, więc idźcie w tym kierunku. Przecież pod względem inwestycyjnym mamy na rynku znakomity moment, pozostaje jedynie wykorzystywać istniejące możliwości. Mam gwarantowany stop loss, mam wszystkie niezbędne narzędzia, ale to nie jest temat dla każdego. Przecież można inwestować również w inne, prawda?

 2. pamters pisze:

  Dokładnie. XTB lubię za xstation. Akurat jeśli chodzi o inwestowanie w forex, to xstation jest zdecydowanie lepszy niż MT4. Można lepiej zarobić, można łatwiej tym zarządzać. Na pewno potencjał inwestycyjny jest teraz duży, dużo sensownych okazji, kwestia taka, jak podejdziecie do tego tematu i go zrealizujecie. Ale na pewno warunki do sensownego inwestowania są zdecydowane.

 3. bilmi pisze:

  Normalnie – od poznawania rynku. Nie ma sensu wykładanie nawet małych środków, jeśli nie uważacie się za specjalistów od danego zagadnienia – poważnie. To wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Zanim wyłożyłem pierwsze środki, spędziłem mnóstwo czasu na systemie XTB, ale przynajmniej całkiem nieźle na tym wyszedłem. Dopiero, kiedy wyciągałem fajny wynik na demie, spróbowałem z niewielką kasę na prawdziwym systemie. Bywało różnie, ale ogólnie wyniki mam in plus.

 4. paped pisze:

  Ktoś zna ten rynek – xtb.com/pl/kryptowaluty
  Jakie wyniki? Czego się tutaj można spodziewać?
  Jakieś liczby?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.